şükela:  tümü | bugün
  • adından da anlaşılabileceği gibi (bkz: machine learning) dediğimiz olayın otomatize edilmiş hali.

    machine learning ya da en çok karşılaştığım türkçesi ile makine öğrenimi, insanlığın daha şimdiden büyük yol katettiği bir konu. ancak bütün gelişmelere rağmen makine öğrenimi alanının çok büyük bir eğitim, tecrübe ve yazılımcı gücü gerektirmesinden dolayı her projenin belirli limitleri ve ciddi maliyetleri var. işte bu noktada automl, yani makine öğrenimi algoritmaları tasarlayabilen makine öğrenimi modeli tasarlama işi devreye giriyor. terimlerin sıkıntılı türkçelerinden veya benim sıkıntılı türkçemden dolayı olay karmaşık gibi gelebilir. ama aslında işin özü çok basit; kısacası yapay zekanın yapay zeka üretmesi olayı.

    işin ilk başta ilginç görünen yanı ise automl'in daha şimdiden korkutucu derecede iyi çalışıyor olması. yapay zeka konusunda daha yolun başında sayılabileceğimiz bugünlerde bile insanların kendi elleriyle ürettiği yapay zeka, yapay zeka üretme konusunda insanlardan daha iyi. bunun temel sebeplerinden birisi, yapay zeka konusunun karmaşıklık katsayıları çok yüksek algoritma ve parametreler ve ayrıca hemen her projede çok büyük data setleri üzerinden yürüyor olması. makine ve yapay zekanın bu tarz işlerde insanlardan çok daha başarılı olduğu da uzun süredir bilinen bir gerçek. dolayısıyla yapay zekanın yapay zeka üretme konusunda da insandan daha iyi olmasına çok da şaşırmamak gerekiyor aslında.

    bu arada bu işin en önemli öncülerinden birisi tabii ki diğer pek çok alanda olduğu gibi google. google'ın automl mekaniği ile yapay zekaya ürettirdiği yapay zeka modeli, görsel sınıflandırma ve obje tespiti konusunda yapılan akademik yarışmalarda google mühendislerinin daha önce ürettiği yapay zeka modellerinden daha iyi skorlar almış: nasnet .

    (bkz: yapay zekanın yapay zeka üretmesi)