şükela:  tümü | bugün
  • yeni modadır.

o zaman insanın aklına şu gelir; kardeşim, bu insanlar enayi mi 2. el 2010 model 220 bindeki otomatik golfe 100 bin lira para veriyor.

bakın bizim piyasamız budur arkadaşlar, ayrıca almanyada olmayan şeyler vardır bizde, birincisi onların araç fabrikaları var, yani orada volkswagen zaten kelime manası itibariyle halk arabası demek, volk halk demek, wagen de araba demek, yani halkın ucuza bir aracı olsun, herkesin ayağı yerden kesilsin diye üretilmiş, reisin belediye başkanlığı döneminde insanlar ucuza simit yesin diye kurdurdugu halk ekmekle tamamen aynı zemin üzerine dayanıyor...

şimdi halk ekmekten ekmek alan ve sarımsaklı ekmek cipsine bayılan bir vatandaş olarak siz ekşi elitlerine sormak istiyorum; beni halk ekmek sırasında gördüğünüz zaman yüzünüzü buruşturuyor musunuz buruşturmuyor musunuz? gidip laik fırından sıcak simidinizi ben soğuk ekmegimi 1.80 tl ye alırken siz 2.5 liralara almıyor musunuz?

almanyada mersedes audi bemeve porş kullananlar vosvosluya yolda böyle yarı acıyarak bakıyormuş sefil talebe diye...

almancı tanıdıkların rivayetine göre volksvogenliye ev kiralamak istemiyorlarmış apaçi diye.. yani türkiyedeki tofaşlı tayfayı düşünün..

işte kardeşlerim, halk ekmek neyse vosvos da almanyada aynı mantık adam üretiyor, kendi bayisi az biraz kar koyuyor, devlet de ayıp olmasın diye accık bir vergi koyuyor ve satıyor...

vw kalitesiz demiyorum, istanbulda halk ekmekte kaliteli, bir çok ciks fırından daha hijyenik ekmek üretiyor standartlara uygun, kaliteli malzeme kullanıyor lezzetli ve sağlıklı ürün çikartiyor ama statü sembolü degil, almanyadaki vw de aynı mantık.

ama türkiyeye geldiğinde kimse kusura bakmasın tok kapı sesi.*

ama aynı araba türkiyeye geldiğinde; türk plakası takabilmesi için;

zaten birim fiyatı tlye döndüğü zaman altı kat artacak.100 euroluk araç 650 lira olacak

önce kapıdan içeri girmek için gümrük vergisi verecek, 650 lira 1300 lira olacak, bundan gümrük memuru da gümrük müsavirinde ekmek yiyiyor

doğuş komisyonunu alacak 1300 lira oldu sana 2500 tl

bayi komisyonunu alacak oldu sana 3000 tl

satarken kdv ötv ötv nin kdvsi 3000 lik araç oldu sana 7500

e bir de al-satçı var, o da taş mı yesin, al satçı esnafımız da aile babası, 7500 e alıp 6 ay kullandığı ve ek donanımlarına 500 lira harcadıgı 30.000 km deki sıfırdan gıcır arabasını makul karını ve masraflarını da ekleyerek satacak, 8300 olacak o araç...

sonra da benim ekşici kardeşim gelip, önce vay efendim galeride 7500 lira olan araç neden burada 8300 lira, vay efendim, autoscout24.de de 240 euro olan 5 yıllık 150 bin km deki araç bizim piyasada sarı sitede neden 150 bin tl diyecek..

ha totosu yiyen varsa bir şekilde 2. el aracı memlekete 0 diye getirsin türk plakasını takıp satsın, sonra bakırköy 1 agır cezadan toplarız kendisini ve silsile yolu ile aracı alan satan tüm eski maliklerini...

dipnot: bakırköy 1 agir ceza istanbulda araç gümrüğü ihtisas mahkemesidir. dosyaları senelerce bitmez. sahte beyanla memlekete giren aracı alıp satanlar, birbirlerini yıllar önce sadece 1 gün eksper ve noterde görmüş nice insan dost olur kaynaşır adliye koridorlarında... tek ortak noktaları bir zamanlar yalan beyanla memlekete usulsüz sokulmuş aracın bir dönemki maliki olmaları ve aynı dosyada müşteki sanık olmalarıdır...

arkadaşlar: vizonteledeki belediye başkanının* sözüyle entryme son vermek istiyorum;

eğer bir yeri seversen orası senin için dünyanın en güzel yeridir.

ama bir yeri sevmez isen orası senin için dünyanın en güzel yeri değildir.

sözün özü: arkadaşlar yaşadığımız yeri sarı sitemizi ve alsatçı kardeslerimizi sevelim, hangimizin içinde potansiyel bir alsatçı esnafı yok ki...

almanyaya gidip yaşayamayız, açık bir şey, o zaman bu toprakları ve yerli ve milli sarı sitemizi, yerli vs milli ikinci el araç piyasamızı sevelim.

sağlıcakla

edit: arkadaşlar halk ekmek reisin zamanında değil, adalet partili belediye baskanı fahri atabey zamanında kurulmuştur.
  • adam vw'ndan bahsetmiş, halk ekmek ile özdeşleştirmiş. demiyor ki audi niye ucuz? ayrıca demiyor ki zeytinyağın fındığın anavatanındakiler alamıyor. yeni rakı, rize çayı almanyada daha ucuz demiyor, demiyor. reklam uğruna, trollük uğruna hemde...