şükela:  tümü | bugün
 • bu yil sundance'de middle of nowhere filmiyle drama dalinda en iyi yonetmen odulunu kazanan abd'li kadin yonetmen. festival tarihinde en iyi yonetmen odulunu kazann ilk siyah kadin da oldu ayrica. http://jezebel.com/…o-win-best-director-at-sundance

  imdb sayfasi: http://www.imdb.com/name/nm1148550/

  wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/ava_duvernay

  bu da web sitesi: http://www.avaduvernay.com/
 • selma filminde ortalama bir iş çıkarmış olan yönetmen. çok daha iyi olabilirdi.

  (bkz: #51862090)
 • çok çekici.
 • (bkz: joseph goebbels)

  (bkz: leni riefenstahl)

  naziler için yukarıdaki iki isim neyse, siyahiler için de ava duvernay odur.

  siyahi goebbels denebilir kendisi için. milliyetçi bir ideolojinin propagandasını yapmaya hayatını adamış kadın yönetmen - yapımcı. yüceltmelerden ziyade çekilen ızdırapları sunarak, mazlum olma avantajını kullanmaya çalışıyor. oldukça da başarılı şekilde kotarıyor bu misyonunu ve siyahiler üzerinde doğrudan yarattığı efekt, kısım kısım beyazlara da vuruyor. ve sanki beyaz olmanın suç olduğu gibi bir algı yaratılıyor.

  aynı propaganda metotlarını hollywood'un duayeni olan bazı yahudi yapımcılar da gerçekleştirmişti zamanında. ancak onların ömürleri doldu. propaganda metotları eskidi ve her ne kadar drama yükselse de inandırıcılık azaldı. sonrasında israil bölgesinde yaşananlarla birlikte yahudiler ezilmiş, örselenmiş halk olma sıfatını tamamen yitirdi.

  siyahilerin de ellerindeki bu malzemeyi, örselenmiş halk olma avantajlarını hızlıca tüketecekleri gibi bir kanı var içimde. özellikle netflix gibi uluslararası iş gerçekleştiren bir platform üzerinden yapılan, azınlıkları öne çıkarma propagandası, kapitalizmin elinde çok hızlı tükenecek gibi duruyor. asıl sorun da bundan sonra başlayacak gibi...

  ava duvernay kesinlikle çok başarılı bir sinemacı. anlatı yöntemlerinde kullandığı manipülatif dil neredeyse mükemmel. özellikle 13th belgeselinde kullandığı yenilikçi metotlar üzerine tez yazılır.

  bir karşılaştırma yapmak gerekirse national geographic tarafından hazırlanmış la 92 belgeselindeki anlatı dilinin sadeliği, şıklığı ve sadece arşiv görüntülerinden oluşması, seyirciyi yerinden kaldırmadan sadece gözlerini kapatarak isyan ettirirken, 13th için aynısını söylemek imkansızdır. aşırı derecede manipülatiftir. röportajlar birbirini tamamlar ve her kelime belgesel süreci içindeki yerine özenle ve tek bir amaçla yerleştirilmiştir: provokasyon. eğer amerika'da yaşayan bir siyahi olsam ve o belgeseli izledikten sonra bir beyaz yanımda herhangi bir cümle içinde "criminal" kelimesini söylese, kafa göz dalarım. ve aynı kadının birkaç işini daha izlesem gider black panther party üyesi olurum.

  kesinlikle örnek alınası bir insan ava duvernay. sinemada oldukça önemli bir yerinin olduğu yadsınamaz. hatta birkaç sene sonra belki de hiç ama hiç yadsınamaz bir hale gelecek.

  edit : imla
 • ooooooooooooooooooooooooooooooooof siyahi ve kadin olmasinin ekmegini yiyecek belli ki uzun yillar.
 • netflix için nipsey hussle'ı konu alan bir belgesel hazırlayacak olan yönetmen.
 • 1972 california doğumlu üretken yönetmenin yakın dönem projelerinden bazıları battle of versailles ve the new gods olacak. dizi olarak ise cherish the day projesi mevcut.
 • ne garip adamlarsınız lan nereden duyuyorsunuz böyle abuk subuk şeyleri siyahi goebbels falan. size göre herkes mesela fatih akın olsun. filmlerinin altmetni bu ilkel azınlıktan bir sik olmaz ama bak beyaz adam öyle mi dünya en başta gettolardaki azınlıklar beyaz adamın daşşaanı yesin minvalinde takılsın. böyle böyle artık çoğunluk her kimse ondan şukuyu kapsın.

  uzun metrajlı filmin icadından beri beyazın ve beyaz yardakçısının propagandasını sindirdin de bir zenci kadın mı boğazına takıldı?

  not: aus dem nichts diye gelecek olan olursa galiba filmin kolpalığını halihazırda başlığına yazmıştım. detaylarını hatırlamıyorum ama sözde ırkçılık karşıtı filmde bile başrolü alman yapmayı ırkçılık mağduru türkleri yine barbar göstermeyi becerebilmiş bir adamdan bahsediyoruz.

  edit: kayip neslin son mahsulu adlı kıymetli yazarımız öyle güzel bir mesaj attı ki böyle sert ve koşulsuz bir entry yazdığım için beni utandırdı. her ne kadar karşıt görüşte olursak olalım bu görüşlerin ardında insan olduğunu bana hatırlattığı için kendisine teşekkür ederim.
 • when they see us adlı netflix serisinin yönetmeni.
 • kaliteli, güzel poilitik yapımların; yapımcısı, senaristi ve yönetmeni.