• --- spoiler ---

harry potter bu büyüden tam 4 kere sağ kurtularak bu alandaki rekoru elinde bulundurmaktadır.

--- spoiler ---
  • aramice'den turetilmi$, abra kadabra'nin akrabasidir. abra kadabra'ya en yakin ceviri "i will create as i speak"'tir. yani konu$tukca yaratiyorum gibi bir $ey. avada kedavra ise "i will destroy as i speak" demektir. yani "konu$tukca yok ediyorum", "geber ulan" (ulan ne kotu cevirdim be!).

kaynak: wikipedia ve bilimum ceviri sitesi.

ayrica (bkz: cruciatus)
  • bu öldürme laneti sayesinde fark ettim ki abimin benimle ilkokuldan* beri harry potter serisi aşkım yüzünden dalga geçmesi çok yersizmiş. tek değilmişim ben mesela. yani bir büyü hakkında bile bu kadar entry girilebiliyorsa ben de gayet her yıl seriyi baştan okuyabilirim bence. tamam her yıl olmasa da ne bileyim böyle harry potter hakkında tartışmak içimi dökmek isterim. ama işte bu buymuş şu şuymuş diye yazma gereği duymadım nedense sözlüğe. zaten genelde her şey yazılmış gibi.
    işte yazmıyım dedim ama gülmeden de edemedim bunu görünce. yani koca koca insanlarız dedim kendime, neden böyle yazmışız ki dedim.
    sonra fark ettim ki ne kadar kendimi savunursam savunayım abimin etkisinde kalmışım. neyse bir şeye de bağlayamadım. sonuç olarak seriyi seviyorum, onsuz yaşayamıyorum, abimin de kötülemesini istemiyorum bunu.
    hı bir de ne kadar şeytani olursa olsun çok karizmatik bir lanet bence.
  • tertemiz ölüm.

acı çekmek yok, bedenen uğranan bir zarar yok ve son derece ani. ölüyorsun ve cenazen için tertemiz kalıyor cesedin.

"ölümlerden ölüm beğen" denirse bir gün bana, kesinlikle bir porsiyon avada kedavra rica edeceğim. açılışı cruciatus laneti ile yapmamak şartıyla.
  • haberleri izerken malum şahıs çıkınca hep söylediğim söz dizesi.

nasrettin hoca'nın dediği gibi "ya tutarsa?"
  • lanetten sağ kurtulan tek kişi olarak harry potter'ı işaret eden bartemius jr. crouch'tur. aslında lanetin öldürmediği bir kişi daha vardır. lord voldemort bedeninden ayrılmış, ruhtan bile daha değersiz bir hal almıştır ama ölmemiştir, halbuki lanetin bunu yapması gerekirdi.
  • --- spoiler ---

son kullaniminin gercek olmadigini umdugumuz buyu.. severus snape'i sevdik, sevmek istiyoruz!

(bkz: harry potter and the half blood prince)

--- spoiler ---
  • --spoiler--

bu sözleri en son voldemort harryle 4. kitaptaki karşılaşmalarında yinelemiştir. nitekim, asalar kardeştir*.

--spoiler--
  • --- spoiler ---

harry potter bebek iken, lord voldemort tarafından kendisine yapılan ve harry'nin annesinin* yaptığı koruma büyüsü sayesinde kurtulduğu ölümcül affedilmez lanet.

son savaşta bellatrix lestrange tarafından ginny weasley'e yapılmış* ve bunun üzerine sinirlenen molly weasley, bellatrix lestrange'a "kızım üstünden elini çek seni kaltak" diyerek onu öldürmüştür.*

edit: yule uyardı, sağolsun. molly kitapta avada kedavra ile öldürmüş ama filmde çocuklar korkmasın, iyiler lanet yapmaz diye koymamışlar.

--- spoiler ---
  • harry potter serisinden bildiğimiz ölüm büyüsü olmakla birlikte, gerçek bir büyü sözüdür.

aramice "abhadda kedhabhra" sözünden gelir ve anlamı "bu sözcük gibi yok ol"dur.

zaten harry potter serisinin de bir çocuk kitabından daha fazlası olduğunu göz önüne alırsak, bu gerçek bizi çok da şaşırtmaz.
hesabın var mı? giriş yap