*

şükela:  tümü | bugün
  • ilk olarak amos tversky ve daniel kahneman tarafından ortaya atılan bir sosyal psikoloji terimi. kişilerin herhangi bir konu hakkında tahminlerini istatiksel olarak sık olana göre değil de akıla daha kolay gelen, dikkat çekici, tabiri caizse sansasyonel sebeplere bağlamaları.konu hakkında detaylı bilgi aşağıdaki linkte mevcuttur.

    http://en.wikipedia.org/…iki/availability_heuristic
  • örneğin, ankara'da yaşayan ve televizyonlarda adana adliyesini haber olarak gören kişinin ankara adliyesinde adana adliyesindeki gibi olayların olmadığını düşünmesidir. yani, kısa yoldan şöyle düşünülür: adana adliyesindeki olaylar tv'de var ve diğer şehirlerdeki adliyeler haber olmuyor, demek ki diğer adliyelerde böyle olaylar olmuyor, sadece adana'da oluyor diye düşünmektir. burada, elde bulunan verilerle sonuç çıkartılmış, yani bulunabilirlik kısa yolu kullanılmıştır.
  • türkçesi, bazı bilimsel makalelerde "ulaşılabilirlik kestirme yolu" şeklinde geçer.
  • buna en guzel orneklerden biri, 1-2 ucak kazasinin medyada sikca yer almasinin ardindan havayolu ulasiminin cok guvenli olmadigi dusuncesinin insanlarin beyninde ister istemez olusmasidir. oysaki istatistiki olarak hava yolu ulasimi en guvenli ulasim bicimidir.