aynı isimde "avalanche" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • cumhuriyet (dpos) direk demokrasiden* sonra (avalanche) en katılımcı yönetim biçimidir. monarşiler (merkezi sistemler) çok verimli ve hızlıdırlar. ancak iyi yönde de kötü yönde de çok hızlı ilerlerler. (positive feedback loop). iyi bir yönetimin önemli koşulu hukukun üstünlüğüdür. (code of law) adaletin tesisi kişilere veya gruplara bırakılamayacak kadar hayatidir. hukukun üstünlüğünü tesis eden milletler diğer ülkelere adalet ithal eder, bunu sağlayamayanlar ise ikinci sınıf koloni milleti olmaya mecburdur.
  * avalanche tam direk demokrasi de değil. biraz rastlantısal bir sistem. az olmakla birlikte 92 kişi evet derken sekiz kişi hayır dediği için kararın hayır olma ihtimali var. ama her zaman bir karar var ve bu karar hızlı alınıyor.
  avalanche'da dış ülkeler bürokratları satın da alsa, liderleri tehdit edip kişilerin menfaatini ülke menfaatinin önüne de geçirse (byzantine fault) grup yüksek dayanıklılık ile karar alabiliyor.

  satoshi vision denen şey 1 cpu 1 oy. demokrasi 1 vatandaş (üye) 1 oy. maalesef 1 cpu 1 üye demek değil. btc ve eth bundan uzaklaştılar. monero 6 ayda bir algoritma değiştirerek bunu sağlamaya veya korumaya çalışıyor. ava merkeziyetsizliği kendine hedef alıp bunu korumayı deneyebilir.
  monopoliler serbest ekonomiye zarar veren yapılar. batı ekonomisinin buna bulduğu çözüm monopolinin tanımlanarak devlet eliye dağıtılması.
  bir ara btc madenciliğinin %51 i bir grubun eline geçmişti. millet panikledi. bunda da ava'nın kontrolü bir grubun eline geçerse bunu dağıtacak bir yapı kurgulanabilir.
 • ethereum kurucu ortağı charles hoskinson'un 9 favorisinden biri olan kripto para.
 • 8 temmuz çarşamba günü ilk satışları yapıyorlar yatırım tavsiyesi olarak alınmasın ama cidd bir incelemeyi hak ediyor
 • bugün token satısı olan teknoloji. birkaç sene içerisinde buralar çok değerlenecek
 • 100 milyon adetten fazla token satısını 1 saatte yapan kripto para
 • mainnet yayınına geçmiştir.
 • mainnet ile birlikte binance, huobi, okex, gate gibi bir çok büyük borsada listelenmiş kripto paradır.
  ilk yatırımcılar 0,85 dolara falan aldılar sanırım. şu an 5-6 dolar seviyesinde. güzel yatırım.
  10 dolara ulaştığı zaman ilk yatırımcıların çoğu boşaltır cepleri.
  egs piyasanın kaliteli insanlarından. hem bir bilim adamı olması hem kripto para sever biri olması artıları.
 • avalanche proof of stake modeli ile çalışan çok düşük ücretlerle çok hızlı transfer olanağı sunan, defi'nin talep ettiği özelliklere sahip, fazlasıyla merkeziyetsiz bir blockchain platformu. public sale'de (temmuz 2020) 5 saat içinde sunulan 72 milyon avax 42 milyon dolar karşılığında satıldı. eylül 2020'de ise büyük kriptopara borsalarında hızla yer aldı.

  henüz avalanche geliştirme aşamasındayken ideal blockchain ağı olarak ethereum ve cardano'yu düşünüyordum lakin avalanche ağıyla tanıştıktan sonra benim için ideal kriptopara avax ve ideal blockchain platformu avalanche oldu.

  ethereum ağında bitcoin ağına kıyasla daha hızlı ve düşük ücretle işlem yapılabilmesi nedeniyle şu an 120 bin civarı bitcoin, ethereum ağında wbtc olarak işlem görüyor. lakin son 2-3 senedir ethereum ağının yakasını bir türlü bırakmayan scalability (ölçeklenebilirlik) probleminin çözülmemesi onu yoğun işlem zamanlarında çok pahalı ve yavaş hale getiriyor. lakin avalanche'nin temel yapısı gereği bu problem önceden aşılmış ve diğer platformlara kıyasla inanılmaz hızlı ve düşük ücretli işlemler yapılabiliyor.

  açıkçası gelecekte bitcoin'in, ethereum'un ve diğer koinlerin avalanche ağına taşınması bana çok mantıklı geliyor. btc-x, eth-x gibi gibi.
 • paper'ındaki "† 0x 8a5d 2d32 e68b c500 36e4 d086 0446 17fe 4a0a
  0296 b274 999b a568 ea92 da46 d533" dipnotunun anlamını bilene yemek ısmarlayacağım protokoldür.