şükela:  tümü | bugün
  • nazal sprey.
    (bkz: nazal dekonjestan)
    (bkz: otrivine)
    (bkz: iliadin)
    (bkz: rhinitis medicamentosa)
  • gelmiş gelmiş en vasat burun spreyi. hiçbir işe yaramıyor. tuzlu su çekin, bin kat daha hızlı çözer.
  • doğduktan 25 sene sonra ortaya çıkmayı tercih eden ve 2 aydır her gün defalarca hapşırmama sebep olan alerjim için doktorumun (teyzemin) önerdiği diğer bir ilaçla beraber aldığım ama yan etkilerini okuyunca tırsa tırsa kullanmaya başladığım sprey. hapşırmıyorum diğer ilaci da aldığımdan beri, burnum da akmıyor artık ama hala tam açık değil, hatta daha çok tıkanmış gibi. tıkanmış da değil de böyle burun deliğim küçülmüş de nefes alışım azalmış gibi. iyileştirmesi zaman alırmış, düzenli kullanın diyor prospektüsünde. bakalım. eğer burnum açılmaz da şu anda olduğu gibi nefes almam çok rahat olmazsa doktoruma yeniden danışabilirim.

ayrıca prospektüste kesinlikle aşırı doz alınmaması gerektiği, günde 1 kere 2şer sprey olarak kullanılması, daha sonra 1er spreye indirilmesi gerektiği defalarca tekrarlanmasına rağmen üzerine etiket yapıştırıp sabah öğle ve akşam 2şer sprey sıkmamı öneren kişiyi çok fena kınıyorum. müsait bir ara gidip söyleyeceğim eczaneye.
  • açık ara piyasadaki en iyi burun spreyi. senelerdir nasacort kullanıp bir faydasını görememiştim, muhtemelen avamys de aynı olur en iyisi otrivine menthol diyordum ki düzenli kullanıldığında gerçekten çok işe yaradığını anlıyorsunuz. hatta 1 ay kullanıp ara verdiğinizde bile burnunuz tıkanmıyor. benim doktorum düzenli olarak iki ay kesmeden kullanabileceğimi söyledi. bugüne kadar da herhangi bir yan etkisi olmadı. alerjik rinit, alerjik astım vs. benzer hastalıklar için birebir olduğu kanısındayım.
  • eğer yüzünüzde kaşıntıyla beraber anlamsız sivilceler çıkıyorsa, beraberinde çeşitli alerji ilaçları da kullanıyorsanız mutlaka dermatolog ile görüşün.

yaşadığım kronik alerji, burun kuruluğu, burun kaşıntısı nedeniyle kullandığım avamys; yüzümde parazite neden oldu. 5-6aydır kullanıyordum kendilerini, veda ettim.

bağımlılarına duyurulur: mikroskopta gördüğüm antenli parazit size selam söylüyordu.

merak edenlere not: parazit her insanda belli bir miktarda bulunuyor, kortizonlu ilaçlar bunun sayısını artırarak sivilce benzeri oluşuma neden oluyor. bu parazitler uyuz paraziti gibi bulaşıcı değil. doktorun yalancısıyım. avamys'i bıraktım, ağır bir antibiyotik tedavisi görüyorum, burnum kuru. yüzümü her şeyle yıkayamıyorum, mutlaka nemlendirmem gerekiyor, alkol kesinlikle yasak. benden uyarması.
  • avamys otrivinle karşılaştırılamaz. içerik itibarıyla avamys kortizon içerir. farklı etkilere sahiptir.
  • yan etkileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de sonuç itibari ile alerjisi olan bünyelerin daha da hassaslaşmasına neden olan bir çeşit ilaç.
  • yan etki olarak burun kanaması ve boğazda tahrişe neden oluyor.
  • son zamanlarda bana hayatı zindan eden alerjik rinitim sebebiyle doktorun verdiği sprey. aşırı hapşurmaktan ve burnumu silmekten burnum tahriş olduğu için bazen hafif hafif kanıyor. doktor da bunu önlemek için verdi ilacı.yalnız ilacın yan etkilerinde burun kanaması var??!?!?!?!? kafam karıştı. yine de hapşuruk ve burun akıntısını kesecekse o uzun yan etki listesine rağmen kullanmaya hazırım.