şükela:  tümü | bugün
 • kilden kaplar yapmayi deneyebilirsiniz buradaki atolyelerde. her kapadokya turunun mutlaka ugradigi bir yerdir.
 • ortasından kizilirmak geçen güzel ilçe.
 • toprağı obsidian, göğü masmavi, şarapları muhteşem bir beldedir.
 • korde bilir avanosun yolunu, testi canak kirigindan bellidir.
 • dünyanın en güzel şaraplarının üretildiği fransa'nın bourgogne dijon bölgesindeki nuits saint georges ile avanos kardeş şehirdir.
 • aksaray-gülşehir- kayseri kervan yolu üzerinde yer alan tarihi şehir...
  yüzyıllar ötesinden günümüze dek gelen çömlekçiliği ile ünlü bu tarihi beldenin taşlı topraklı yollarına dağılmış kırık testi, çömlek parçalarından nereye geldiğini herkes hemen anlarmış...
  antik halys'in yani binlerce yıldan beri gürül gürül akmaya devam eden kızılırmak'ın ikiye böldüğüavanos ilçesi, ürgüp, göreme gibi kapadokya bölgesinin üç önemli turistik odak noktasından birini oluşturuyor... nevşehir'in 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan avanos yakınlarındaki ünlü çeç tümülüsü 32 metrelik yüksekliği ile gordion, nemrut, karakuş gibi anadolu'nun en büyük kral mezarlarından biri. "nerede su varsa, orada yaşam ve medeniyet vardır" felsefesinden yola çıkarak, avanos'un geçmiş tarihine baktığımızda, ilk yerleşim izlerinin hititlere kadar uzandığına ve yöreye özgü çanak çömlekçiliğin de ilk defa hititler tarafından başlatıldığına tanık oluyoruz.
  insanlık tarihinin başlangıcından bu yana dev bir yılan gibi kavis çizerek orta ve kuzey anadolu bölgelerinin önemli bir kesimini bıkmadan usanmadan sulayıp karadeniz'e dökülen, yüzyıllar önce büyük iskender'in doğu seferinde makedon ordularına yol gösteren türkiye'nin en uzun nehri kızılırmak, avanos yakınlarında suladığı tüflü, killi topraklar nedeniyle adına yakışır bir kızıllığa bürünüyor. gene binlerce yıldan bu yana yatağı etrafında bırakmış olduğu kızıla kaçan killi, zengin çamurla testiden güvece; küpten çanağa kadar geniş bir yelpaze içine yayılan, yöreye özgü seramik, çanak çömlek işçiliğinin yapılmasına olanak sağlıyor. dededen kalma tezgâhlarının başında, yıllardan beri durup dinlenmeden yoğurdukları çamura şekil vermeye devam eden ve her biri değme birer seramik sanatçısı olan avanoslu çömlekçilerin maharetli parmaklarıyla yarattığı ürünler, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da büyük rağbet görüyor.
  tarihi mö 2000'li yıllara kadar uzanan avanos'un, hititler döneminde zu-winasa, kimi tarihçilere göre de nenassa olduğu varsayılan adları, yüzyıllar sonra yunan ve roma dönemlerinde venessa adını alıyor. bizans döneminde de vanote'ye dönüşüyor. daha sonraki yüzyıllarda ise selçuklu türkleriyle birlikte selçuk ordusu kumandanlarından evranos bey'in adını aldığı öne sürülmekte. evranos adı osmanlı döneminde de avanos olup çıkıyor.tarihçi strabo'nun mö 58-ms 25 yılları arasında kaleme aldığı "coğrafya" adlı eserinde de naklettiği gibi venessa, kayseri (antik mazaca) ve kemerhisar (antik tyana ya da eusebia) yerleşim bölgelerinden sonra, gerek politik gerekse dini açıdan kapadokya krallığı sınırları içindeki üçüncü önemli merkezdi. eserde ayrıca, buraya yerleşmiş olan tanrı zeus ve uranos kültünün varlığından da söz ediliyor.
 • küçük moskova olarakta bilinir.tabi bu tabirler eskilerde kaldı.12 eylül döneminde nevşehir tarafından gelenler,kızılırmağın diğer tarafına geçemezlerdi.avanoslularda diğer tarafa tabiki.
 • (bkz: chez galip)
 • (bkz: altinocak)
  (bkz: altinyazi)
 • sehre giren yolun ortasinda avanos agaci vardir. bir agacin dallarina comlekler takip agaci simgelestirmislerdir