şükela:  tümü | bugün
  • güzel bir bilimkurgu filmi, rus yapımı, beklentiyi yükseltmeden izlenebilir.
  • oldukça aksiyonlu güzel bir film ruslar kendini aşmış
  • aksiyon kısmını dışarıda bırakırsak, konusu ve klişeleriyle beni benden almış rus yapımı filmdir.
  • film güzel başlıyor tam 2 saat sonra;
    - ee ne oldu şimdi?
    diyorsunuz.
    fazla beklentiye girilmemesi gerek bir rus filmi.
    orijinal dil denenmelidir.

--- spoiler ---

en zayıfınızın bile en güçlünüzü öldürme güdüsü var.
    --- spoiler ---
  • ilk 1 saati x3, sonraki yarım saati x2, son yarım saati normal hızda izlemeniz tavsiye edilir. oyunculuk ve senaryo biraz sırıtsa da, izlenirliği olan bir bilim kurgu filmi. bu film prodüksiyon yeterliliği ve yaratıcılık açısından rusların hollywood'u solladığını gösteren sinyallerden biri kabul edilebilir nitelikte bence.

(bkz: 7/10)

--- spoiler ---

uzay gemisi tasarımı ve tanrı'nın yüzü gerçekten muazzam olmuş. bence prometheus'tan çok daha etkileyici.
    --- spoiler ---
  • guzel kurgu ve film ruslar aşmış kendini. zaten bir cok antik medeniyetin bizlere aktardığı bir konuyu anlatıyor izleyin ve (bkz: tanrıların arabalari)
  • kıyamet sonrası filmler arasında üst sıraları hakediyor kesinlikle. ımdb puanına bakmayın, hollywood yapımı olsa 7.5 ti en az.

--- spoiler ---

200 bin yıl önce yaşanılabilir gezegen olarak bir uzaylı ırkı dünyayı seçiyor. oradaki hakim medeniyeti yok edip, gezegeni kendilerine uygun hale getirmek için bir virüs olarak insanı yaratıyorlar. kullandıkları silahlar ışık hızını aşabilse de bedenleri buna bağımlı olduğu için 200 bin ışık hızı uzakta olan dünyaya doğru 200 bin yıl öncesinden yola çıkıyorlar. varmaya yakın insanları telepatik yöntemlerle bastırıp kalan tehditleri ortadan kaldırmak için aralarından 2 kişi önden dünyaya iniyor. ama bu iki kişi bir nedenle anlaşmazlık yaşıyor. orasını tam dolduramadılar ya da ben kaçırdım. yine de şu konu bir bilim kurgu meraklısı için on numara bir konu şahsen izlerken çok zevk aldım.
    ayrıca en yakın galaksi olan andromeda 2 milyon ışık yılı uzaklıkta arkadaşlar. yani filmdeki uzaylılar aslında komşumuz sayılır. 200 bin ışık yılı uzaklıkta olmalarına rağmen aynı galaksideyiz. bir de milyarlarca galaksi olduğunu hesaba kattığımızda uzayda yalnız mıyız sorusu anlamını yitiriyor.

--- spoiler ---
  • beklediğimden oldukça iyi çıkan bilim kurgu filmi.
    kurgusu biraz daha iyi olabilirdi.
    imdb puanının önyargılı ya da ideolojik olduğu fikrindeyim.
    zira efektler gayet yeterli, aydınlık bir film. cgi kısmını karanlığa gömmemişler.

süresi konusunda şikayetler olsa da uzakdoğu filmlerinden gelen aşinalıktan mütevellit pek yormadı.

holywood saltanatına karşın gayet seyredilebilir, çıtayı ne kadar yukarı koyacağınıza bağlı olarak.

---- az biraz spoiler ---
    -it was you.
    ile başlayan insan ve savaş betimlemesi güzeldi.

-------
  • vadim panov - enclaves
  • 2019 rus yapımı, konusu ve görsel efektleri şahane olmasına rağmen oyunculukların sırıttığı güzel bir bilim-kurgu filmi.

uzun zamandır iyi bir bilim-kurgu seyretmemiştim. bu film iyi geldi.
    bu türü sevenlerin izlemesini tevsiye ederim... kesinlikle zevk alacaklardır.

not: malum ortamlarda "the blackout 2019" olarak aratırsanız daha rahat ulaşırsınız.