şükela:  tümü | bugün
  • ben tek siz hepiniz yahut 11de biter, sana 10 sayı avans, top da sende başlasın falan demektir..
    böyle çok sosisli* ve limon* kaybedenler görülmüştür eskişehir eşrafından..
    kazanırsa bi daha oynamazsınız olur biter diycem olmaz işte..
    (bkz: kumar)
  • ben bilmem ama iş güç sahibi insanlar duruma göre para ihtiyacı çektiklerinde patrondan avans isterler..
    maaşı aldıktan 15 gün kadar sonra istenmesi en hayırlısıdır diye tahmin ediyorum bi de..
    patron da aklı selimse verdim gitti der..
  • mahalle maçlarında güçsüz rakibinizi aşağılama yöntemlerinden biri...
  • çocukluk yıllarında oynanan maçlarda sokağın iyi top oynayan kankalarının aynı takımda olup şov yapmak istemesine diğer çocukların adalet ve eşitlik gibi kavramlarla itiraz etmesini engellemek üzere bulunmuş bir metodtur. "bana ne lan şefikle siz aynı takımda olmayacaksınız" diye çemkiren asi ve yeteneksiz çocuklar bu metodla susturulur. zayıf takımın maça x - 0 önde başladığı bu metod zayıf takıma bir skor avantajı getirmesine rağmen kallavi bir şekilde itibar ve motivasyon eksiltir. öyle ki; bugüne kadar avans sisteminin uygulandığı tüm mahalle maçlarını avans veren takım -üstelik spektaküler gol ve hareketlerle- kazanmış, 5 avans verilen bir takımın maçı 5 - 4 kazandığı görülmemiştir.
  • sana, 'bana istediğini yap, istediğini söyle*, istediğini sor,' deseydim?

(bkz: avans), istidraç