şükela:  tümü | bugün soru sor
 • colette'in bir kitabı. (bkz: the vagabond)
 • (bkz: aylak adam)
 • "kadınların acılara karşı sonsuz bir direnişi vardır; çocukça uzvi bir korkaklık, yahut dini bir ümit onu her şeyi çözen intihara sürüklemedikçe bu direnişi, hiç korkmadan, istediğiniz kadar deneyin. 'acısından ölüyor... acıdan öldü...' bu beylik sözleri duyunca acımadan çok şüphe ile karşılayın: kadın hiçbir zaman acıdan ölmez.... onu acı öldürür mü sanıyorsunuz? asla. aksine, cılız, hastalıklı doğmuşken acı ona yıpranmak bilmiyen sinirler, bükülmez bir gurur, kendini yükselten bir sabır ve tevekkül kabiliyeti, mutlu insanlardaki o yüksekten bakmayı kazandırır..."

  ..diyerek feministçe bir yaklaşıma sahip görünmesine rağmen -belki de zamanının düşüncesi olduğundan- kadını "cılız" bir varlık olarak tanımlamış, sanırım, kadın yazarları okumaktan hoşlanmayanların yine tercih etmeyecekleri yazar colette'in bir eseri. okunması tavsiye edilir. alışıldık jane austen kitaplarındaki sonu bulamayacaksınız, ne de erkekten tam bağımsız bir kadını.. yine de denemeye değer..
 • sartre'in bulanti sı kadar keyif aldığım, kütüphanenin bir köşesinde kalmış, sabahattin eyüpoğlunun çevirdiği muazzam kitap.
  nasıl olur da baskısı bitirilir anlam veremiyorum. olağanüstü bir akıcılığı var.
  kadınları bu kadar güzel anlatabilen bir kitap okumamistim daha önce.
  kadınlar göreve!!!
  bu kitaba sahip çıkın!!!
  can yayinlari üstlenmiş cevirisini.
  ayrıca telifi de kalkmistir.
  yazik. vala çok yazık.