şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
 • nickelodeon kanalinda yayinlanmakta olan hos cizgi dizi. diziye, japon etkisinden cok tayland ya da cin temasi hakim.
 • bugun cnbc e'nin ilk bolumunu yayimladigi oldukca guzel cizgi film...
 • dört elementin yoneticisi olan (ates,su,toprak,hava) ve ates halkinin zalimligini durdurabilecek tek kisi olduguna inanilan avatar aagn'in maceralarini anlatan yeni nickelodeon cizgifilmi.
 • karakterlerin sevimliliği yüzünden olsa gerek, her rastlayışımda oturup izlediğim çizgi film.. hikayede dört ulus var: hava bükücüler*, su bükücüler, ateş bükücüler, toprak bükücüler.. her bir ulusun dövüş teknikleri kendi elementlerini bükmek* üzerinedir.. avatar denilen kişi ise bir sıra izleyerek her nesilde bir ulusa denk gelen ve dört elemente de hükmedebilen bir savaşçıdır..
  barış içinde yaşayan bu halklar, zamanla ateş ulusunun dünyaya hükmetme planları neticesinde diğer uluslara saldırmasıyla kaosa sürüklenir.. tam da dünyanın ihtiyacı olduğu bu dönemde hava bükücülerde olması gereken avatar ortadan kaybolur.. ateş ulusu hava ulusunu *tamamen yokeder.. ve son hava bükücü olan avatar aang, 100 yıl sonra donmuş halde beklediği (neden bilmiyorum) buzulun içinden devamlı kahramanlarımız olan iki su bükücü tarafından çıkarılarak (tamam böyle anlatınca saçma eheh) ortamlara akar.. ateş ulusunun dünyaya tamamen hükmetmek için son savaşlarını yaptığı umutsuz ortama dalıveren aang, dünyaya avatarın ölmediğini göstererek ve umut dağıtarak kankalarıyla beraber ateş ulusunun zalim prensiyle savaşmaya başlar.. bu arada avatar, arkadaşları ve prensin 12-13 yaşlarında tipler olduğunu sanıyorum belirtmeme gerek yok..
 • her gün kablo tv'den nickelodeon kanalının türkçe yayın bloğunda *takip edilebilecek dizi.
 • normalde bir kişiye avatar olduğunu söylemek için 16 yaş civarı beklenirken, ateş ulusunun saldırılarından dolayı aang 12 yaşında öğrenmiştir.. arkadaşları tarafından oyunlara kabul edilmediği için çok üzülen aang, diğer kabilenin büyüklerinin aksine onun hala çocuk olduğunu düşünerek ona oyunlarla karışık bu işi öğretmeye çalışan ustanın ondan uzaklaştırılmasıyla ikinci darbeyi yer ve avatar olmaya hazır olmadığını düşünerek uçan bizonu appa ile kaçar..
  işte ondan sonra yanlış hatırlamıyorsam okyanus üstünde uçarken çıkan fırtına yüzünden su altında kalan avatar etrafında sanırım buz kütlesi oluşturarak kendini ve appa'yı dondurur..
  bu olayın üstünden 100 yıl geçer..
  güney su kabilesinden iki kardeş olan sokka ve katara, ateş ulusunun saldırılarından biri yüzünden annelerini kaybetmiştir ve babaları da sefere gider.. onlar da onu aramak için yola çıkarlar ve şans eseri avatar'ı kurtarırlar.. işte bundan sonra hikaye gelişir..
  aang doğuştan havabükücü ve avatar olmasına rağmen diğer elementlerin de nasıl büküldüğünü öğrenmek zorundadır.. katara ve sokka, avatar'ın dünyayı kurtaracağına inanarak babalarını bulma olayını erteleyip aang'e yardım etmeye karar verirler.. böylece katara da çok iyi bir subükücü kıvamına erişir.. ama aang her ne kadar 112 yaşında olsa da anatomik yaşı hala 12 olduğundan oyun peşindedir, işin eğlencesindedir.. işte aslında bu da avatar'ın en büyük avantajlarından biridir çünkü düşmanları onu çocuk olduğu için küçümserler ve sonunda da patlarlar.. arada psikopata bağlayıp kafasındaki ve kollarındaki ok işaretleri ve güzleri parlamaya başlar, bu sırada sanıyorum ki ruhlar alemiyle yani önceki avatarlarla bağlantıya geçmektedir.. bu arada aang de katara'ya içten içe yanıktır.. sokka ise şu an için hikayenin tadı, tuzudur..
  ama bence hikayenin en süper karakteri prens zuko'dur.. ateş kabilesi kralının oğlu olan zuko'nun en büyük yardımcısı (sidekick anlamında değil de destekçisi, akıl hocası* tadında) kralın kardeşi, amcası, eski general iroh'tur; zuko'yu oğlu gibi kabul eder..
  zuko zamanında savaş öncesi briefinge alınmayınca sinirlenir, "krallık ne de olsa bana kalacak neden şimdiden öğrenmiyorum" diyerek.. ama amcası onu, konuşmaması şartıyla, içeri sokar.. general (sanırım zhao) taktiklerini anlatırken, gereksiz yere askerlerin öleceğini öğrenen zuko, bu fikre tüm benliğiyle karşı çıkar.. bunu saygısılık olarak algılayan general onu düelloya davet eder ya da tam tersi.. ancak zuko, ki gayet yetenekli bir ateşbükücü, düelloya süper hazırken karşısında general yerine babası ateş kralını görür.. sebep olarak da zuko'nun saygısızlığı direkt olarak generale değil de ateş krallığına olduğu düşünülmektedir.. zuko her ne kadar özür dilese de babası affetmez ve düello da doğal olarak zuko'yu yener.. zuko'nun gözündeki izin nedeni budur..
  babası onu toprakların dışına sürer ve ona ancak avatar'ı bulup getirirse onurunu kurtarabileceğini, affedileceğini ve geri dönebileceğini söyler.. zuko da amcasıyla denizlere açılır, avatar'ı bulma amacıyla.. bu kadar karalı ve obsesif olma nedeni budur.. kendisi sadece ve sadece avatar'ı yakalamak istemektedir..
  ama general zhao da avatar'ın peşindedir ama asıl amacı ateş krallığının bütün dünyaya hükmetmesi, tarih kitaplarına geçmek, yakıp yıkmaktır.. bu zhao ve zuko'nun arasındaki en önemli farktır.. zhao, prens zuko'yu küçümser, "baban bile seni istemiyor" der ama gel gör ki düello'da zuko, amcası eski general iroh'tan aldığı taktikle zhao'nun eline verir.. yani hikayedeki asıl kötü zhao'dur.. prens zuko ise sadece onurunu kurtarmaya çalışan iyi biridir bence, insanları durduk yerde öldürmez zhao gibi..
  bu arada sanırım prens zuko'yu ziya kürküt seslendirmektedir.. *
 • biraz daha üstünde çalışsalar çok güzel bir fantezi dünyası yaratabilirler diyebilirm bu çizgidizi içün.amma velakin epey beğendim karakterleri ., gerçi saka nın hiphopçu hali ve katara nın sinirbozuculuk sınırında gezen duygusallığı biraz baymama sebebiyet verse de hoştur ,eğlencelidir ve güzel sembolizmler gizlidir içinde.üstüste izleyince cok daha doygun bir tat bırakıyor insanın üstünde.
  henüz hepsini izlemesem de sanki zuko ve aang dost olcaklarmış gibi bir his var içimde.*
 • yamulmuyorsam türkiyede hala sadece ilk sezonu gösterilen şipşirin çizgi film. şu an amerikada 2. sezonu gösteriliyor. ilk 11 bölümü yayınlandı ve eylülde devam edecek. bir sezonu daha olacak ve orada tahmin edildiği üzere ateşi öğrenecek aang.

  en iyi çizgi film demek zor. japonların manyak story arclarından yorulmuş beyini mutlu ediyor, çıtır çerez oluyor ama tabii asıl eğlenceyi getiren yine japonlar. bu tarz dünyayı değiştirecek "chosen one" çocuk tarzındaki çizgi filmlerden hoşlananlara tabii ki pokemonu değil ama eskilerden dragonball u, yenilerden de doğal olarak narutoyu (tabi ki fillerlar izlenmemeli) biraz daha büyük hali için ise bleach i öneririm.

  ama hala amerikalılar konusu olan çizgi film yaptırıyolarmış hayret verici. süper kahraman çizgi filmlerinin dışında amerikan çizgi filmlerinin hiç birinde ne yazık ki konu devamlılığı yok.
 • cnbc ede cumartesi ve pazar günleri gösterilen bir animasyon.
 • son zamanların en sürükleyici animasyonu.

  kurgusu iyi, arka plan ve karakter tasarımları kaliteli. yüz ifadeleri de ayrı bir alem zaten.
  özellikle general iroh ve sokka hikayeyi çok eğlenceli hale getiriyor.

  cnbc-e'de gördüm ama limewire'dan indirip nickelodeon'a yetişmeye çalışıyorum.

  primetime'da yayınlanırsa çok tutar bence.

  başarılı...