şükela:  tümü | bugün
  • bir hafta önce 18 dolar, 1 ay önce 8 dolar, şimdi 43 dolar olan coin. gerçekten çılgınlar gibi düşmüş çöp olmuş evet.
  • muhtemelen balinaları piyasaya girmedi. aksi takdirde %22.5 i serbest kalan, arzı artan bir şey nasıl olur da fiyatı yükselir? ben 23$ dan alıp 28 $ dan çıkmıştım. pangolin de eth-avax çifti ile png kazıyordum. güzel de gelir elde ediyordum. eth de yükseldi. bu serbest kalacak coinler kafamı karıştırdı ve çıktım. mantıklı olan buydu. avax ın bu şartlar dahilinde yükselmesinin mantığını anlayamadım. belki de btc nin yükselmesi etkilemiştir. her halükarda geleceği olan bir proje olduğunu düşünüyorum. avax, cake, kava, polkadot, stellar ve sxp ye yatırım yapmayı düşünüyorum. her birine böleceğim sermayemi.

borsalar kazanma ihtimali kadar kaybetme ihtimali de olan yerler. riski az olanın kazancı da az olur. risk yüksek ise kazanç da yüksek oluyor. size düşen riski paylaştırmak. evi arabayı satıp avax a sakın girmeyin. bu yatırım değil, kumar. size zarar vermeyecek bir meblağı paylaştırın işte çeşitli sepetlere. 2017 yılında 3.5 dolardan aldığım bnb coinleri unutmuştum. resmen aklımdan çıkmıştı. o dönemde "ya bu bitcoin nedir?" diye girdiğim binance da riske edebileceğim bir meblağı batırdım. tüm yumurtaları aynı sepete koymuştum. geriye pek bir şey kalmamıştı 20$ civarı para (soranlar oldu bnbler hariç 20$ kaldı, elimde 15 tane de bnb vardı). telefonum bozuldu, değiştirdim o telefona binance yüklemedim bile. sonra geçen arkadaş dedi ki bu aralar coin piyasası çok oynak vs... dur bir gireyim bakayım dedim. hesabımda kaç bnb var bilmiyordum bile. hesabımdaki paraya inanamadım. benim 3.5 $ dan aldığım bnb 300 $ olmuş. ben "20$ kaldı, o da kalsın anasını satayım, batırdık siktiret tecrübe oldu bu da bana, bu işler bana göre değilmiş" diye düşünürken, hiç beklemediğim yerden parayı buldum.

diyecegim şu: bakkal açmak da risk almaktır, araba kullanmak da... ben yaptım ve dersimi aldım. 1 gecede hiç oldu elimdeki para ve anlamıyordum bu işlerden. tüm yumurtaları aynı sepete koymayın. yok illa koyucam dediniz, alım fırsatı dediniz, tamam olur, koyun. ama koyuyorsanız da mutlaka stop loss koyun. destek noktasının bir tık altına koyun. bana şans güldü, size gülmez.

tekrar söylüyorum, yumurtaların hepsini aynı sepete koymayın. yapmayın. riski bölüştürün. ben bana asla zarar vermeyecek bir meblağı batırdım. pişman değilim, insanların hayatını karartan meblağlar ile aldığı dersi ben 3 kuruş parayla aldım. bunu okuyan varsa benim yazdığımdan dersini alsın.

tekrar söylüyorum. evi arabayı basıp bu piyasaya girmeyin. para kolay kazanılmıyor.
  • burak kut gibi ha. burak kut için derler ya hep geri döndü, dönüyor, patladı, patlayacak, amman patlıyor, patladı say... 20 yıl oldu patlayamadı.

avax da o misal. patlayacaksan patla artık arkadaşım. arkadaşların (chz, enj, chr..) bitti okeye dönüyor, sen hala patlayacaksın.
  • bu coin'den zarar eden kesin gramı 530 liradan altın da almıştır.
  • cahil gerizekalıların ileri geri konuştuğu, türk milletinin gururu, türk fikir babalı kriptopara birimi.

yönetmen alper çağlar da, avax'ı icat eden deha emin gün sirer gibi istanbul robert lisesi mezunu. emin gün bey ondan 15 yaş büyük kadar olsa da, muhtemelen hem onun türk olması, hem aynı liseden mezun olması, hem de twitter'a göre birbirleri ile muhabbet olup takipleşmelerinden dolayı bu basit bir gurur meselesi.

dahası, avax ve ava labs, türkiye'de devlet ve üniversiteler ile çok içli dışlı, ve türkiye'nin ilk devlet tarafından akredite kriptofinans akademisini mezunu olduğum bahçeşehir üniversitesi bünyesinde kurmuş durumda. ekonomi bakanlığı ile sürekli iletişim halinde olan, siyaset üstü bir adamdır emin hoca. nobel ödülü alması en muhtemel yaşayan 5 türk bilim insanından biridir.

hani beyni kıt olan magandalar anlamaz diye yazıyorum, liberal olsun, muhafazakar olsun, bu ülkede dijital finanstan anlayan istisnasız herkes ama herkes, emin gün sirer'e hayrandır. adam yalnızca amerika değil, dünya çapında saygınlığa sahip akademisyendir.

meşhur vitalik buterin'in, hani o ethereum'u icat eden, "hayranıyım" dediği kişidir bu türk. chainlink'in arkasındaki beyin sergey nazarov'un "dijital finansa girmemi sağlayan kişi" dediği kişidir bu türk.

biraz da gurur duyalım, koskoca çin'li binance, amerika'lı cornell, avrupa'lı finans camiasının alkışladığı adil ve demokratik bir defi finans ağını, bir türk bilim adamı zirveye çıkarıyor diye biraz da gurur duyalım ya. bu ezikliğinizden her kesimin alkışlaması gereken güzel başarıları da keyifle takip edemiyoruz.
  • potansiyelinden, kurucularından ve piyasadaki miktarından çok bir bilgi sahibi değilim, bir saatlik araştırmayla kalburüstü öğrenilecek şeylerini biliyorum sadece. kurucusunun abd'deki türk bir mühendis olduğu, kripto para piyasalarıyla birkaç yıldır bayağı bir ilgilendiği hatta ekşi sözlükte de 2000'li yıllardan beri kendisi hakkında 4 sayfa girilmiş entry bulunduğu gibi şeyler.

telegram'da değişik bir grupları varmış, öğrendiğim kadarıyla bu paranın mining olayı için 2 farklı yol var ama pek uğraşılacak iş değil gibi. yine de altyapısı sağlam duruyor.

üç hafta kadar önce keşfetmiştim ve keşfettiğimde 3-4 dolar civarındaydı. ufak bir miktar yatırım yapıp izlemeye aldım, şu an 9.5 dolar civarında seyrediyor ve ilerleyebilme potansiyeli gerçekten var gibi. ufak al-satlarla da başta bir miktar zarar etsem de, şu an 10-15 avax kadar kardayım denilebilir.

yıllar sonra ne durumda olur veya birkaç ay sonra unutulup gider mi (sanmıyorum ama) bilinmese de izlemesi inanılmaz keyifli bu mereti.

bir türk'ün piyasaya sürdüğü kripto para birimi. (o yüzden sahiplendik galiba. *)
  • 35 seviyesinden geri dönmüş kripto para birimidir.

fişinin çekildiğini zannedenlere projenin arkasındaki ekibi ve kullandıkları teknolojileri hatırlatmak isterim. en azından subreddit'ini ya da websitesindeki gelişmeleri takip etmeden yorum yapmak biraz sığ kalıyor. her şeyden öte bu adamlar şeffaf, yatırımcılarına olabilecek en açık dille süregelen sorunları ve bunun için geliştirdikleri çözümleri, bu çözümleri nasıl uyguladıklarını ve ne sonuç aldıklarını açıklıyorlar. bu yarattıkları güven ilk büyük engelde hemen yok olmamalı. discord, reddit, telegram gibi herkese açık platformları kullanarak da projenin arkasındaki geliştiricilerle iletişime geçmek gayet mümkün, yatırımcıları ile de zaten sürekli iletişim halindeler. bu önemli.

şimdiye kadar alt coinlere gelen tüm düzeltmelerde avax'ın her zaman en az etkilenen olduğunu da unutmayalım. dün geceki genel fiyat düşüşü ve avax'ın kendi networkündeki bug ile beraber aslında avax'ın sadece 35 seviyesine düşmesi projenin altının ne kadar dolu olduğunu göstermektedir. başka herhangi bir coin bu iki darbeyle beraber %60-70 seviyelerinde değer kaybedebilirdi.

avax'dan uzun vadeli beklenti hala mevcut değerinin x4-x5 katıdır.

lütfen bir projeyi çöpe atmadan önce değerlendirmesini enine boyuna yapıp fevri hareketlerden kaçınalım.

ytd.
  • 9 martta circulation'un yaklaşık %60'ı kadar unlock olacak token var. unlock olacak tokenların sahipleri 5 dolardan bile satsalar 10 kat yapmış oluyorlar. ona gore hesap edin. kaça düşeceğini.
  • %22,5luk piyasa arzına rağmen 4.800btc'de olan direncinin yalnızca 200 puan aşağısı olan 4.600'den tepki verdi, tavan puanının %60 civarı altında olmasıyla tavanından en uzak coin şuanda, bu sert düşüşlerle birlikte düşen daha da düşer mantığı ile çokca açılan short pozisyonlarının tek bir balina tarafından hacimli satın almayla yıkılabileceği, haliyle yukarı yönlük hızlı bir zıplama yapabileceği potansiyeline sahip, projenin içinde türk isim olduğu için türkiye'de şimdiden popüler hale getirilen coin kısa vadeli bakıldığında sürprizler sunabilir.

görsel

edit: yazdıktan sonraki yükseliş grafiği aşağıdadır. bereket versin.

görsel
    görsel
  • lidyalilardan itibaren bu kadar alçak bir para birimi görülmemiştir. o kadar söylüyorum.