şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemizde daha çok kış mevsiminde görülen ve gökyüzünde bulması oldukça kolay olan bi takımyıldız
 • en iyi bilinen ve en parlak takimyildizlardan biridir. 2 tane 1. kadirden ve 2 ve 3 kadirden bir cok yildiz icerir. kis takimyildizidir.
  (bkz: betelgeuse)
  (bkz: rigel)
 • ünlü mısır piramitlerinden birindeki tünel 10500 yıl önce doğruca orion takımyıldızının merkezini işaret ediyordu.
 • asla akrep takımyıldızı ile aynı anda gökyüzünde bulunmaması orion mitinin yazılmasına sebep olmuş olan takımyıldızı.
 • dandirik bilimkurgu filimlerinde,acayip sinyallerin alındığı fiks takımyıldız.
 • artemis kırlarda dola$ırken uzun boylu heybetlimi heybetli iri kıyım ve bu ebatlara gore ¢ok yakı$ıklı bir avcı olan orion'u görerek ona a$ık olur... cok öncelerde kendi kendine aldığı
  -ben kimseyle evlenmem,erkeklerden tiksiniyorum..modundan orionu gördukten sonra vazcayar bu aldıgı ve kendısıyle tezata dü$tüğü kararını bile unutup bu yakışıklı avcı ile evlenmek ister... fakat apollon sisterinin bu lavuk ve lavuk oldugu kadarda dev yaratıkla (bkz: godzilla) evlenmesini uygun bulmaz...abi karde$ arasında ihtilaf doğar kavga ederler artemis ağlar.. apollon kız karde$ini vazge¢irmek i¢in çok uğra$lar verir ancak artemis onu dinlemez...burnunun dikine gider...apollon artemisin orion'a duyduğu sevginin ne kadar büyük,ne kadar su saflıgında, olduğunu görüncede bunu kıskanmaya başlar...(o dönemlerde bir erkek tanri bacisinin birbaşka erkegi kendisinden fazla sevemeyecegine inanırdı..)
  -bak kızım! yanlı$ yoldasın,abinin sözünü dinle ,etme eyleme,uzaktan gelen zikin sesi hoş gelir,tamam atalarımız zik bagdatta olsada gidip alacaksın dediysede sen inanma! demi$ olsada karde$i artemisi vaz geçiremeyeceğini anlayınca hileye başvurarak orion'u tedavülden kaldırmaya karar verir...

  apollon dü$ünmü$ ta$ınmı$ ve birgün orionu denizde tek ba$ına takılırken görmü$..orion kelebek style ile takılırken, kıyıdan okadar uzakla$mı$ ki, kafası siyah küçük bir nokta gibi görünüyormu$ kıyıdan..apollon bu duruma uyuz olmu$..zik mi var sanki o kadar açılıyosun sanki demiş içinden nefretle...ama sen dur orion efendi demiş ben şimdi ebeni tersten gosterticem sana demi$.. sonra apollon artemisi yanına çağırmı$, uzaktan görünen kara noktayı ona göstererek -oraya kadar okunu gönderebilirmisin demiş...
  artemis;
  -ne var onda oehahehah beni bilirsin abii demi$..o gazla yayını hazırlamı$ sonra sallamış oku.. o kara noktanınorionun kafası olabileceğini hi¢ aklından bile ge¢irmemiş... çok iyi nişancı olan artemis'in oku tam hedefi vurmuş ve artemis bilmeden sevdiği erkeği başından vurmuş...sonra apollon gulmeye başlamış..o vurdugun orionu demiş..artemis hı¢kırıkla bogularak,koşarak ortamdan uzaklaşırken abisine alabıldıgıne kufurler sallamış..senın gıbı abiyi zikym demiş en son..apollon da kızım seni düşünüyoruz yani demiş..ama bu ölüm artemisi feci üzdügünden günlerce bulutların ardına gizlenmiş..herkesten kaçmış.. gök yüzünde dolaşmaz geceleri yeryüzünü aydınlatmaz olmuş... sonunda bir gün babasının yanına giderek ki babası nşa'da zeus olur..ondan orion'u bir takım yıldızz olarak gök yüzüne çıkarmasını istemiş... zeus ta kızının bu arzusunu yerine getirmiş...işte orion takim yildizinin olu$ma hikayesi böööledir...budur yani..
 • avcinin kemerini olu$turan uc yildizin altinda gorulen (rigel'e yakin olan) cisim orion nebula'sidir.
 • bir takımyıldızın adı..bir çok mitolojiye göre tanrıların geldiği yer..özellikle maya ve mısır uygarlıkları bir çok yapı ve tapınağını bu takımyıldızın uzaydaki görünüşüne göre yapmışlardır...mısırdaki 3 büyük piramit orion un görünüşünden alınarak yeryüzüne yapılmıştır..
 • saiph bir yıldızıdır..
  orion takımyıldızının kodu m42dir
 • isik kirliliginden mustarip buyuk sehirlerde bile, kisin rahatca gorebilecegimiz bir takim yildizi...ozellikle avcinin kemerini olusturan uc yildizi *** gokyuzune baktiginiz an farkedersiniz.