şükela:  tümü | bugün
 • lokasyon: beylikdüzü küçük çekmece arası.
  80 i geçen her arabaya vicdansızca ceza kitleniyor.yakıt masrafına ek bir giderimiz daha oldu.bezdik ulen yeter!

  hatalı park ve yaya geçidi ihlaline denetim yok neden? çünkü dışarı çıkıp denetim yapmak gerekiyor. ne gerek var oturdugun yerden ceza kesmek varken.

  alkol,sigara zammı derken bide radar çıktı başımıza.etrafımızdaki çemberin günden güne daraldığını hissediyorum.
 • arkadaşıma 4 ayda 8000 tl ödeten terör. sabah 5 gece 12 gidiş ve dönüş saatleri. öyle çok hızlı da değil 100 110 civarı hızlarla ceza yemiş. haa kural varsa uyumalı ayrı bir şey ama kural her yerde uygulanıyorsa tabii. kendisini çok uyarmıştım yapma etme kitlerler yol boşken diye dinlemedi.
  son yıllardaki yol ve otoban denetimleri bana göre güzel bir uygulama. eskiden itlik yapmadık mı? biz de yaptık. yanlış. şehir içinde 80 85 km hız zaten kolay kolay yapılamıyor. yol boş olsa da zaten bu hızları geçmemek mantıklı ve ideal. istanbul açısından konuşursak zaten maximum 15 dk farkeder ulaşacağı yere daha hızlı gitsen bile. ama şu anda özellikle şehirlerarası yollarda otoban hız sınırı 140 150 civarı olmalı bence. avrupanın gelişmiş ülkelerinde örnekleri var. bizim otobanlar onlardan aşağı değil malum bütün vergiler yol ve binalara döküldü. bari onları hakkıyla kullanalım.
 • insan hayatını tehlikeye atıp, üzerine "i5 rıdır tiriri" diye ortaya düşen eşeklere ders olmalıdır.

  kural var kural aslanım. uyacaksın yoksa paşa paşa ödersin.

  edit: herkes anarşist çıktı, yok kural tanımam diyenler mi ararsın, iran'da kadınların maça gitmemesini örnekleyenler mi?

  ulan o zaman senede binlerce insan sürücü hatasından ölüyor, sakat kalıyor, milyonlarca belki de milyarlarca liralık maddi hasar meydana geliyor. senin henüz kaza yapmamış olman, biz insanlar olarak sana karşı önlem almayacağız demek değildir sevgili neandertal kardeşim. ha beğenmiyorsanız siktirin gidin köyünüze, traktör üzerinde drift atın, tarlada çoban köpekleriyle hız yarışı yapın ama şehirde yaşamı tehdit etmekten vazgeçin artık.

  o kurallar sen ceza ye diye yok, biz insanları senin gibi geri zekalılardan korumak için var.

  son olarak;

  henüz kaza yapmamış olman, kuralları çiğnemekten zarar görmeyeceğin anlamına gelmez. her zaman kazada sen suçu olmazsın, karşı taraftaki hatanın cezasını da sen çekme. başkasını düşünmüyorsan en azından kendi canını, malını düşün. hiç mi kafa yok olum sizde.
 • bir sınır varsa bunu geçmemek lazım.o yola 75 de 80 de yeter de artar bile.
  rezalet puanım 0.2/10
 • makasçı yavşaklar ve emniyet şeridi teröristlerini azaltacaksa desteklediğim uygulama. 80 ile gidersen ölmezsin fakat üzeri hızlarda hem kendine hem de başka araçlara zarar verme ihtimalin yüksek.
 • gerçekten bu durumdan şikayet edenleri anlamak mümkün değil. bir kural varsa ve o kurala uymamanın bir cezası varsa , buna laf söylemenin mantığı nedir? keşke her saatte her yolda ve her şehirde kurallara uymamanın cezası olsa.
  bir gün bir yakını kural tanımaz bir insan tarafından trafikte katledilirse de acaba 80'lik yolda 110'la gidiyordu ya çok da hızlı değilmiş diyebilecek mi.

  ekleme: şehirler arası yollardaki yerleşim yerlerinde 50km/s hız sınırı, her an karşıdan karşıya bir canlı geçebilme ihtimaline veya yola bir çocuğun atlama ihtimaline karşı konulan bir kuraldır. kendi çocuğunuz orada oynarken topun peşinden koştuğunu düşünün. belki kurala sokayım demezsiniz.
 • afedersiniz kuralınıza sokayım, hız yapmayı seven biri değilim, yapmam da, hiç hız cezası da yemedim ama "kırıllar ıymık içiin var" diyenlere de beyinsiz gözüyle bakıyorum. şehirler arası yolda 50 km hız sınırı olan yer var, bir kuralın koyulmuş olması onun adil ve akla uygun olduğu anlamına gelmiyor.

  iran'da da kadınlar maça sokulmuyor, kural bu ama kural var mı denmeli bu durumda yoksa kuralın saçmalığı mı dile getirilmeli?
 • kural varcılar burada mı? kardeş bu kurallar vahiy değil. kuralları koyan adamların amacı düzen oturtmakmış gibi algılamayın. sabah sekiz akşam beşte geç bakayım o yollardan ortalama hızın 20yi buluyor mu? e hal böyle olunca insan daralıyor yolu boş buldumu abanıyor gaza. zaten günün aktif saatlerinde istanbulda kimse sürat yapamaz. geceleyinde bırakın basalım gaza.

  bekliyordum bende burada radarın aktifleşmesini kesin arkamdan gelecek cezalar.

  devlete para lazım para!

  not olarakta ekliym. ben de hız delisi değilim ama kurallarınız çok tutarsız.
 • hiz tutkunu yavsaklara dert olmus uygulamadir. hem kanun, kural tanima hem de ceza yiyince agla. o kanun senin ve baskalarinin can guvenligi icin konulmus, uyacaksin. uymam diyorsan pasa pasa cezani odeyip susacaksin.

  ayrica akilda tutmakta fayda var 70 km hizla yapilan kazalarda hayatta kalma oranlari cok ama cok yuksek. 70 km nin gecildigi her 10 km lik artislarda hayatta kalma oranlari dramatik sekilde dusuyor. 100 km ustundeki hizlarda neredeyse yok denecek kadar az. akilli olun yavas gidin.
 • yaklaşık 6-7 yıl önce istanbul'dan taşındım. burada yaşadığım sürece kendi aracım vardı. benim için e5'te araç kullanmak stresten başka bir şey değildi. trafik 2 türlü akıyor, ya saat 10 km/h hızla ilerliyorsun, ya da sollamaya çıkmak için hızının 150 km/h falan olması gerekiyor. trafik o kadar hızlı akıyordu ki, şerit değiştirmek bile bir kabus haline geliyordu. sürekli kıçına dayanıp, selektörle taciz eden, şirket altına megane ya da symbol verdi diye kendi adamdan sayan sik kırıklarından hiç bahsetmiyorum. akaryakıtı, bakımı nasıl olsa şirket ödüyor diye, hayvan gibi kullanıp, kendisi gibi hayvanlaşmayanları da taciz etmekte beis görmeyen ibneler sizi.

  neyse, geçen günlerde tekrar gittim istanbul'a hem de baya bir aradan sonra. araba kiraladım, çıktım yola. lan o sol şeritte 150 km/h ile akan trafik gitmiş, herkes efendi gibi 80 km/h hızla gidiyor. şirket arabasını kullanan yavşağı bile adam olmuş sanırsın ki, şehirler arası yolculuklarda sığırlığından hiçbir şey kaybetmediğini görürsün aslında. sonra bir öğrendim ki, yollara radar koymuşlar. gezici radarlar da fink atıyormuş. tay siki gibi araba kullananlara 1000'er lirayı yerleştiriyorlarmış. bizim tapagaz gezen pezevenklerin hepsi boş otobüste ayakta gitmeye başlamışlar.

  radar, terör falan değildir. toplum kurallarına adapte olmamak için kıçını yırtan, insanları taciz eden, kendi sikik canı kıymetsiz diye herkesin canı kıymetsiz sanan hıyar ağalarını yola getirmenin en güzel yöntemidir.

  insan gibi araba kullanmayı böyle eşşek gibi, anıra anıra öğreneceksiniz.