• insan hayatını tehlikeye atıp, üzerine "i5 rıdır tiriri" diye ortaya düşen eşeklere ders olmalıdır.

kural var kural aslanım. uyacaksın yoksa paşa paşa ödersin.

edit: herkes anarşist çıktı, yok kural tanımam diyenler mi ararsın, iran'da kadınların maça gitmemesini örnekleyenler mi?

ulan o zaman senede binlerce insan sürücü hatasından ölüyor, sakat kalıyor, milyonlarca belki de milyarlarca liralık maddi hasar meydana geliyor. senin henüz kaza yapmamış olman, biz insanlar olarak sana karşı önlem almayacağız demek değildir sevgili neandertal kardeşim. ha beğenmiyorsanız siktirin gidin köyünüze, traktör üzerinde drift atın, tarlada çoban köpekleriyle hız yarışı yapın ama şehirde yaşamı tehdit etmekten vazgeçin artık.

o kurallar sen ceza ye diye yok, biz insanları senin gibi geri zekalılardan korumak için var.

son olarak;

henüz kaza yapmamış olman, kuralları çiğnemekten zarar görmeyeceğin anlamına gelmez. her zaman kazada sen suçu olmazsın, karşı taraftaki hatanın cezasını da sen çekme. başkasını düşünmüyorsan en azından kendi canını, malını düşün. hiç mi kafa yok olum sizde.
  • bir sınır varsa bunu geçmemek lazım.o yola 75 de 80 de yeter de artar bile.
    rezalet puanım 0.2/10
  • terör olmayan şeydir.

istanbul'da yaşamıyorum.

evimle işyerim arasındaki ana yolda hız koridoru uygulaması var. çalışmıyor diye biliyorum; ama her an ani bir kararla çalıştırılabilir. bu yüzden 70 km sınırına uyuyorum. ilk başlada 100 km/h ile gelip hız koridorunda fren yapıyordum; geçince yine gaza basıyordum.
    sonra bunun saçmalığını anladım; şimdi yol boyu 70 ile gidiyorum; ne frene basıyorum; ne gazı köklüyorum. gideceğim her yere de zamanında gidiyorum.

şehirdeki trafik terörünün ve kargaşasının en büyük nedeni " ben en hızlı gitmeliyim. herkes bana yol vermeli. ben geçerken öteki arabalar yana geçmeli, hız yapmama engel olmamalı. trafik sıkışırsa en hızlı giden şeride benim geçmem gerek. yol kenarında durulacaksa da ben durmalıyım. arkamda beş dakika bekleseniz ölmezsiniz ya." diyen bencil akıl fukaralarıdır. araba kullandırmak bir yana yasal vasi atansa yeridir bunlara.
  • ne zaman geçsem trafiğin kilit olduğu e-5 avcılar'da 80 km hızı geçip ceza yiyeni tebrik etmeli. insanların canını ve malını koruma adına radar terörü trafik teröründen iyidir.
  • sehirler arasi yolda 50 ile gidilme sartina takilip sacma bulanlar var. biladerim ben bu yaz prag’da ceza yedim. 50 yazan yere 65’le dalar dalmaz flas yuzumde patladi. simdi guzel gorundugum bir fotograf ile cezanin gelmesini bekliyorum. ben hizli gitmiyordum ama 50 de degildim sonucta. ama herkes uyuyor patir patir 50’ye dusuyorlar. neden, mal mi o adamlar? bizde 50 yazan yerde 50 ile giden kac kisi gorursun? ulan sokak arasinda bile 70 ile giden orospu cocuklari var. cocuk cikar, hayvan cikar diye dusunmeden basiyorlar.

kural varsa uyacaksin. aglamanin sizlanmanin anlami yok. medenilesene kadar sana radar da koyarlar, kaldirimini 50 cm de yaparlar, yollara 250m’de bir tumsek de koyarlar.

medeni olursaniz bunlarin yavastan duzeldigini goreceksiniz.

hadi goreyim sizi aslan parcalari.

ekleme: ayrica su ama suna buna ceza vermiyorlar lafi da tam ortadogu.exe cidden. iyi o zaman o ornekler var diye her seyi kaldiralim.
  • aynı yolu haftanın 4 günü kullanıyorum. benim evim de küçükçekmece'de. en son dün akşam saat 20:00 sularında kullandım aynı yolu.

bugüne kadar bir tane bile ceza yemedim. en az 5 senedir kullanıyorum ve geçmiş senelere ait bir ceza da gelmedi/yemedim.

işin sırrı ne biliyor musunuz, 80'i geçmemek. ben hep bu yöntemi deniyorum ve işe yarıyor. size de öneririm.
  • özellikle haramidere yokuşunda inerken fren yaptırıp, çıkarken gereksiz yere yakıt tüketimine sebep olan terördür.

ayrıca geçen gün ezine üzerinde ana yolun 50 km/h ile sınırlandırıldığını gördü bu gözler. yolun başı ve sonu düğün fotoğrafçısı gibi şakır şakır çekiyor.
  • normalde en çok kullandığımız güzergah ev-iş güzergahıdır. bu güzergahta gidilecek mesafe 100 km olsun, ki çoğumuzun kat ettiği mesafe o kadar değil. şöyle söyleyeyim, bu mesafe aşağı yukarı beylikdüzü-mahmutbey-ataşehir-sultanbeyli şeklindeki bir rotaya tekabül ediyor. biz yine de hesaplama için 100 km mesafeyi alalım.

saatte ortalama 100 km hız ile 1 saatte alacağınız bu mesafeyi saatte ortalama 80 km hız ile 75 dakikada alırsınız. aradaki fark 15 dakika. (15 dakika geç) aynı mesafeyi saatte ortalama 120 km hız ile 50 dakikada alırsınız. (10 dakika erken)

daha gerçekçi mesafeler olan 30-40 km'lerde bu farklar da azalacaktır doğal olarak.

diyeceğim o ki, gideceğiniz yere sadece 5-10 dakika erken gidebilmek uğruna hız yaptığınızda ceza yemekle kalmıyorsunuz, kendiniz dahil insan hayatını da tehlikeye atıyorsunuz. üstüne üstlük bir de bundan şikayet ediyorsunuz.

5 dakika ulan, 5 dakika!

hayat-memat meselesi bir durumunuz yoksa hız sınırlarına uyun, başınız ağrımasın. yok efendim, yollar daha hızlı gitmek için uygunmuş da bilmem ne. herkesin kendini dünyanın en iyi şoförü sandığı, çok iyi araba kullandığı yanılgısına düştüğü, buna rağmen trafik kazalarındaki ölümler tavan yapmış bir ülkede sen ne kadar iyi şoför olursan ol karşına her an kötü bir şoförün çıkabileceğini hesaba kat güzel kardeşim. ölmeyelim sebepsiz yere.
  • ben dibine kadar muhalifim de arkadaş böyle bir şey varsa destekliyorum.

benim arabamda arka koltuğumdaki çocuğum, eşim, annem bu sığırlar tarafından öldürüleceğine varsın bunlar ceza yesin.

tehlikeli gitmememe rağmen hız limitini aşıyorsam ben de yemeliyim o cezayı.
  • amacı kuralları işletmek değil para toplamaktır. eğer öyle olsa 1 yıl sonra değil, zamanında ulaştırır 6. kez aynı yerden ceza yemezdim 5 kez fazladan kural ihlali yapmamış olurdum.
hesabın var mı? giriş yap