şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 6-7 yıl önce istanbul'dan taşındım. burada yaşadığım sürece kendi aracım vardı. benim için e5'te araç kullanmak stresten başka bir şey değildi. trafik 2 türlü akıyor, ya saat 10 km/h hızla ilerliyorsun, ya da sollamaya çıkmak için hızının 150 km/h falan olması gerekiyor. trafik o kadar hızlı akıyordu ki, şerit değiştirmek bile bir kabus haline geliyordu. sürekli kıçına dayanıp, selektörle taciz eden, şirket altına megane ya da symbol verdi diye kendi adamdan sayan sik kırıklarından hiç bahsetmiyorum. akaryakıtı, bakımı nasıl olsa şirket ödüyor diye, hayvan gibi kullanıp, kendisi gibi hayvanlaşmayanları da taciz etmekte beis görmeyen ibneler sizi.

neyse, geçen günlerde tekrar gittim istanbul'a hem de baya bir aradan sonra. araba kiraladım, çıktım yola. lan o sol şeritte 150 km/h ile akan trafik gitmiş, herkes efendi gibi 80 km/h hızla gidiyor. şirket arabasını kullanan yavşağı bile adam olmuş sanırsın ki, şehirler arası yolculuklarda sığırlığından hiçbir şey kaybetmediğini görürsün aslında. sonra bir öğrendim ki, yollara radar koymuşlar. gezici radarlar da fink atıyormuş. tay siki gibi araba kullananlara 1000'er lirayı yerleştiriyorlarmış. bizim tapagaz gezen pezevenklerin hepsi boş otobüste ayakta gitmeye başlamışlar.

radar, terör falan değildir. toplum kurallarına adapte olmamak için kıçını yırtan, insanları taciz eden, kendi sikik canı kıymetsiz diye herkesin canı kıymetsiz sanan hıyar ağalarını yola getirmenin en güzel yöntemidir.

insan gibi araba kullanmayı böyle eşşek gibi, anıra anıra öğreneceksiniz.
  • insan hayatını tehlikeye atıp, üzerine "i5 rıdır tiriri" diye ortaya düşen eşeklere ders olmalıdır.

kural var kural aslanım. uyacaksın yoksa paşa paşa ödersin.

edit: herkes anarşist çıktı, yok kural tanımam diyenler mi ararsın, iran'da kadınların maça gitmemesini örnekleyenler mi?

ulan o zaman senede binlerce insan sürücü hatasından ölüyor, sakat kalıyor, milyonlarca belki de milyarlarca liralık maddi hasar meydana geliyor. senin henüz kaza yapmamış olman, biz insanlar olarak sana karşı önlem almayacağız demek değildir sevgili neandertal kardeşim. ha beğenmiyorsanız siktirin gidin köyünüze, traktör üzerinde drift atın, tarlada çoban köpekleriyle hız yarışı yapın ama şehirde yaşamı tehdit etmekten vazgeçin artık.

o kurallar sen ceza ye diye yok, biz insanları senin gibi geri zekalılardan korumak için var.

son olarak;

henüz kaza yapmamış olman, kuralları çiğnemekten zarar görmeyeceğin anlamına gelmez. her zaman kazada sen suçu olmazsın, karşı taraftaki hatanın cezasını da sen çekme. başkasını düşünmüyorsan en azından kendi canını, malını düşün. hiç mi kafa yok olum sizde.
  • afedersiniz kuralınıza sokayım, hız yapmayı seven biri değilim, yapmam da, hiç hız cezası da yemedim ama "kırıllar ıymık içiin var" diyenlere de beyinsiz gözüyle bakıyorum. şehirler arası yolda 50 km hız sınırı olan yer var, bir kuralın koyulmuş olması onun adil ve akla uygun olduğu anlamına gelmiyor.

iran'da da kadınlar maça sokulmuyor, kural bu ama kural var mı denmeli bu durumda yoksa kuralın saçmalığı mı dile getirilmeli?
  • bir sınır varsa bunu geçmemek lazım.o yola 75 de 80 de yeter de artar bile.
    rezalet puanım 0.2/10
  • terör olmayan şeydir.

istanbul'da yaşamıyorum.

evimle işyerim arasındaki ana yolda hız koridoru uygulaması var. çalışmıyor diye biliyorum; ama her an ani bir kararla çalıştırılabilir. bu yüzden 70 km sınırına uyuyorum. ilk başlada 100 km/h ile gelip hız koridorunda fren yapıyordum; geçince yine gaza basıyordum.
    sonra bunun saçmalığını anladım; şimdi yol boyu 70 ile gidiyorum; ne frene basıyorum; ne gazı köklüyorum. gideceğim her yere de zamanında gidiyorum.

şehirdeki trafik terörünün ve kargaşasının en büyük nedeni " ben en hızlı gitmeliyim. herkes bana yol vermeli. ben geçerken öteki arabalar yana geçmeli, hız yapmama engel olmamalı. trafik sıkışırsa en hızlı giden şeride benim geçmem gerek. yol kenarında durulacaksa da ben durmalıyım. arkamda beş dakika bekleseniz ölmezsiniz ya." diyen bencil akıl fukaralarıdır. araba kullandırmak bir yana yasal vasi atansa yeridir bunlara.
  • yakıt ve ceza masraflarını sorun eden 80'i geçmez. bu kadar basit. "benim hız yapma hakkım engellenemez" kafasındakilere de bol bol balık tavsiye ediyorum.

not: 80'le gidince 100'le gidilenden daha az yakıt harcanır, yakıt masrafını sorun edenlere duyurulur.
  • ne zaman geçsem trafiğin kilit olduğu e-5 avcılar'da 80 km hızı geçip ceza yiyeni tebrik etmeli. insanların canını ve malını koruma adına radar terörü trafik teröründen iyidir.
  • sehirler arasi yolda 50 ile gidilme sartina takilip sacma bulanlar var. biladerim ben bu yaz prag’da ceza yedim. 50 yazan yere 65’le dalar dalmaz flas yuzumde patladi. simdi guzel gorundugum bir fotograf ile cezanin gelmesini bekliyorum. ben hizli gitmiyordum ama 50 de degildim sonucta. ama herkes uyuyor patir patir 50’ye dusuyorlar. neden, mal mi o adamlar? bizde 50 yazan yerde 50 ile giden kac kisi gorursun? ulan sokak arasinda bile 70 ile giden orospu cocuklari var. cocuk cikar, hayvan cikar diye dusunmeden basiyorlar.

kural varsa uyacaksin. aglamanin sizlanmanin anlami yok. medenilesene kadar sana radar da koyarlar, kaldirimini 50 cm de yaparlar, yollara 250m’de bir tumsek de koyarlar.

medeni olursaniz bunlarin yavastan duzeldigini goreceksiniz.

hadi goreyim sizi aslan parcalari.

ekleme: ayrica su ama suna buna ceza vermiyorlar lafi da tam ortadogu.exe cidden. iyi o zaman o ornekler var diye her seyi kaldiralim.
  • makasçı yavşaklar ve emniyet şeridi teröristlerini azaltacaksa desteklediğim uygulama. 80 ile gidersen ölmezsin fakat üzeri hızlarda hem kendine hem de başka araçlara zarar verme ihtimalin yüksek.
  • şehir içi bir yol için gayet yüksek, dolayısı ile güvenli sürüş açısından yetersiz/eksik kalan hız limitlerini denetlemeyi sağlayan hız tespit kameralarının "radar terörü" olarak addedilmesidir.

ekseriyetle mavi renk bmw 3 serisi ve beyaz renk mercedes cla kullanan yaz kış yaka bağır açık olduğu halde şiş göbekleri üzerinde düğmeleri patlayacak gibi duran dar gömlek ve üstü şalvar altı kısa paçalı pantolonuna çorapsız kundurasını kombinleyen nargileci apaçileri üzen denetim mekanizmasıdır. *