• özelde memleket, genelde de dünya açısından toplumsal bir cinsiyet değişiminin göstergesi olan olaylardan bir tanesi.

şimdi "seksist" falan türü etiketler yapıştıracaklar için baştan söyleyim, sallamıyorum.

devam ediyim, ben toplumsal cinsiyet rollerinin giderek evrimleştiğini düşünüyorum. her kuşakta, cinsiyetler birbirine biraz daha karışıyor.

şimdi bu videodaki kız kardeşlerimizden bolca etrafta bulabilirsiniz. youtube'a bir arama yaparsanız, lise sıralarının böyle "kabadayı" bacılarımızla dolu olduğunu göreceksiniz. erkek evlatları bilir, bunlar "erkek" tarzıdır. birbirine horozlanmak, "dayak yemenin aşağılanması", anlamsız saldırganlık, genelde bizim cinsiyetimize özgü bir durumdur.

ancak son yıllarda genç kızlarda, anlam veremediğim bir "bitirimlik" olayı var. yani erkekler arasında bu gayet normal bir durum. ergen erkek bireyleri arasında bir "statü" sembolü. ama kızlar arasında ne zaman "kabadayılık", "seni döverimcilik" bir statü haline geldi bilmiyorum. ne demek istediğimizi anlıyorsunuzdur. başka bir "amaç" için dişiler de, erkekler de kavga edebilir. ama "statü" için kavga etmek benim gençlik yıllarımda "erkeklere" özgü bir durumdu. ama ortaokul, lise önlerine baktığımda artık bu kızlar arasında da yayılmaya başladı.

bence toplumsal hayat farklı bir yönde akıyor. sosyal statüler değişiyor. cinsiyetlerin arasındaki en önemli fark olan, doğal yaşam koşullarından, sürekli uzaklaşıyoruz. bu da bir durumda cinsiyetlerin arasındaki uçurumun azalmasına, ara cinsiyet türlerinin yayılmasına yol açıyor. özetle kadınlarda daha çok "erkeksi" hareketler, erkeklerde "kadınsı" davranışlar yayılıyor.

yanlış anlaşılma olmasın. bunu "muhafazakar" bir bakışla yazmıyorum. yani "tehlikenin farkında mısınız?" demiyorum. s.kimde değil, kimsenin cinsiyeti. "iyi bir şey oluyor" diye de yazmıyorum. yani mesela ben "kadınsı" kadınları severim. kişisel zevkim. yani iyi veya kötü olduğuna dair bir iddiam yok. ama yıllar geçtikçe, toplum içerisindeki cinsiyet ayrımları git gide ortadan kalkıyor.

çalışma hayatının ortaklaşmasıyla, fiziksel güce dayalı aktivitelerin öneminin azalmasıyla, araç ve gereçlerin kas gücüne olan ihtiyacı ortadan kaldırmasıyla kadın ve erkek rolleri ortadan kalkıyor yavaş yavaş.

erkekler arasında "statü simgesi" olarak kabul edilen "güç" biraz daha "makyaj" haline geliyor. eskiden toplumsal hayattaki yerimizi "ne kadar güçlü" olduğumuz belirlerken, bugün bu avantajımız çok daha az önem arz ediyor. nihayetinde artık hayatın içinde fazla kavga etmeniz veya fiziksel gücünüzü kullanmanız gerekmiyor. ve toplumun içinde kadın bir bireyle aramızdaki farklar azalıyor. kadınlar arasında ise ekstra bir özellik olarak "güçlü olma isteği" yayılıyor. onlar da toplumsal hayatta daha fazla söz sahibi oldukça, fiziksel gücün avantajlarından da (azalıyor da olsa) yararlanmak istiyor.

yani dünya, cinsiyetlerin "üreme" dışında bir anlamı olmadığı bir geleceğe doğru ilerliyor.

ama korkmayın, yakın zamanda değil. şimdilik hala cinsiyetimizin tadını çıkarmak için vaktimiz var (her cinsiyet için geçerli).
  • aynı olayı biz de lisedeyken yapmıştık. sıralardan kare bir kafes yaratır ve içinde yarı güreş yarı dövüş eğlenirdik. orta okul ve lise, enerjinin en hat safhada olduğu zamanlardır, gençler bir şekilde bu enerjiyi atacak düzen kurmuşlar, bence haber niteliği taşımayan bir olay.
  • eğitimine açık öğretimden devam etmesi gereken öğrencileri gösteren video.
  • yeni nesil de üretim hatası yok. yüklenen ahlaki güncellemeler sorunlu. işin kötüsü apple güncellemeleri gibi geri dönüş de yok.
  • - hocaaam tayyar bana vuruyor yaa!
    - manyak mısın oğlum tayyar sensin!?
    - vooaa
  • yeni boykalar yetişiyor, guzel
  • (bkz: "hunters fight club") daha cool degil mi!!?
hesabın var mı? giriş yap