şükela:  tümü | bugün
 • avcılık, spor amaçlı yapılınca vicdani değerleri zedelediği için spor tanımının dışında kalacağı iddiasıyla karşı çıktığım tespit.

  avcılık sosyal medya duyarlarına konu olduğu kadar kötü birşey olmamakla, vicdanaız insanların yanlış uygulamaları ve en önemlisi doğayı koruyamadığımız bir coğrafyada gerçekleştiği için bu kadar tepkiye neden olmaktadır. uçsuz bucaksız doğal yaşam alanlarında yaşayan hayvanların bir kısmının avlanarak insalara besin sağlanması problem olmayacakken, yaşam alanlarını işgal ederek nesillerini tehlike altına soktuğumuz hayvanları da avlamamız vicdansızlıktır. bir de herhangi bir sebepten ihtiyacı yokken, sadece canlı hedef olsun diyerekten öldürülen hayvanlar vardır ki, bunların hesabını nasıl vereceksiniz...

  balıkçılık da avcılık ama doğaya zarar vermedikçe, soy kurutmadıkça pek de karşı çıkanı yok; kara avcıları aradaki farkı sorgulamalı.
 • bu yaptıklarının sana ne yararı var? avcılık bir spor değildir demeyelim o zaman şöyle yapalım;
  (bkz: avcılığın spor olmaması)
  hadi siktir git şimdi, katil.
 • avcılık avcılıktır. ilk insanlar avcı ve toplayıcı olarak yaşarlarmış. sonra yerleşik düzene geçmeye başladıkça yaşam biçimleri şekil değiştirmeye başlamış. şimdi kendinizi ilk insanlardan olduğunuzu düşünün. açsınız ve karnınızı doyurmak zorundasınız. avcılığa bok spor derdiniz. evet avcılık emek gerektiren zor bir şey ama ben spor denmesini garipsiyorum.
 • masum bir hayvanı öldürmek için çektikleri cilelerin, verdikleri paraların avcılık olayını spora dönüştürdüğünü düşünen insanların ortaya attığı önerme.

  sen spor yaptığını düşünüyorsun da bu spordan canıyla etkilenen hayvanın haberi var mi? bana ne senin zorlu parkurlarla başetmek zorunda kalmandan? bana ne senin silah, vergi vs. yaptığın ödemelerden? bunların sonucunda o hayvan ölmüyor mu kardeşim? ' herif çok para ve emek harcadi, hakkım helaldir. ' falan mi diyor hayvan ölmeden önce kulağınıza?

  insanlar besin temin etmek için hayvanları avliyor, hadi bunun bir amacı var diyelim. sen sırf öldürme duygusunu yaşamak için yapıyorsun bunu. bundan zevk alıyorsun be kardeşim , et yiyenleri suçlamak daha mi rahat uyumani sağlıyor? biz de yiyoruz falan da demeyin bana. ülkem avcılarının öldürdükleri domuzları yediklerini hiç sanmiyorum.

  avcılık spor falan değildir, avcılık sporsa bir insanı öldürmek anlamına gelen cinayet de spordur. ona da emek ve para harcanıyor. hapis yatmayı göze alıyorsun falan , risk daha büyük.
 • hayvan öldürmeden 300 km gezilmiyor mu ki amk?
  avcılık spor değildir, açsan ve avlanıp yiyorsan ok, doğal hayatta zaten hem av hem avcısın.
  ana kongo ‘da 100 bin tl verip ormanlarda iki hafta iz sürmeyi yavrusu vs olan hayvanı vurmak için yapıyorsan yaptığın spor değil, ibnelik

  bissürü mesaj üzerine edit:
  taa zamanında açmışız başlığı amk, ben bu av sporu maksatlı hayvan öldürmeyi şöyle görüyorum :
  (bkz: sportif amaçlı insan öldürmek)
 • ulan belgeselde bile leopar, avladığı babunu yemeye hazırlanırken yavrusunu görüyor ve merhamet duygusuyla ne anneyi yiyor ne de yavrusunu. leopar, ölen babunun yavrusuna sahip çıkıyorken, birçok avcı ; anası,yavrusu demeden açgözlülükle ortalığın amına koyuyor. bu hayvan yavrusunu böyle bırakıyor gidiyor ve avcıların çoğu bunu yapıyor. kusura bakmayın da sikerler öyle sporu.
 • dünyadaki hayvan nüfusu son yüzyılda bi çok tür büyük oranda azalmıştır. anadoludaki ayı ve kurt gibi hayvanların sayıları bi hayli azalmıştır. hayvanların yaşam alanlarına girilmesi bunun en büyük sebebidir. kapitalist dünyada avcılık bir spor değildir. bi de millete kabul ettirmek için madde madde yazmış. senin gibi zihniyetler anadolu parsının neslini tüketti , anadoludaki sırtlanların sayılarını azalttı.
 • atıcılık bir spordur. avcılık spor değildir.

  öldürmezsen ölmeyeceksen, öldürme.
 • müsabakanın tarafları ya da ortakları olarak; binicilik sporunun ata ne faydası varsa, avcılık sporunun da av hayvanına o kadar faydası var.

  bana göre ikisi de spor değil. hele ki avcılık. hayatta kalmak için yapıyorsan, eywallah. takdir ediyor ve ihtiyacın olanı avlamana karışmıyorum. ama tüfeğin üstüne dürbün takıp metrelerce uzaktan habersiz zavallı hayvanı avlıyorsan, bak bu spor falan değil.

  hayır siz spor yapıyorsunuz tamam da o hayvanların bundan haberi var mı diye sormak isterim. spormuş, kıçımın sporcuları. bir de 100bin ödüyormuş da avcı tatil yapabilirmiş.
 • degildir.

  wikipedia der ki:

  sport includes all forms of competitive physical activity or games which, through casual or organised participation, aim to use, maintain or improve physical ability and skills while providing enjoyment to participants, and in some cases, entertainment for spectators.

  avciligin nesi "competitive" allah askina! almisin eline durbunu, silahi sonra yok yagmurda yurudum, yok ormadan korkmadim falan.
  bireysel sporlarin bazilarinda, ayni kiloda olmayanlari bile karsilastirmiyorlar, rekabetcilik ruhu bozulmasinda diye.
  neredeyse tum sporlarda yas guruplarina gore rakipler belirleniyor. el kadar cocugu adamin karsisina cikarmiyorlar.

  sen elinde her turlu teknoloji ile (ki burada seni yagmurdan koruyan mont, kaymayan tabanli bot dahi teknolojiye girer), su hayatta 5-10 sene arasi zaman gecirebilmis canlinin pesine dusuyorsun.

  kabul ediyorum, eminim savas ortami gibi zor ve cetindir, kesinlikle adrenalin doruklardadir. sonucta gucun var ve bunu kullanabilme ihtimalinin pesindesin, bu tabii ki heyecanlidir.

  ama fiziksel aktivite yaptin diye bunu spor olarak goremezsin.
  sen avcisin ve can aliyorsun, bunun sorumlulugunu hafifletmek icin kiliflar aramamalisin.