şükela:  tümü | bugün
  • stromae'ın cesaria evora anısına yaptığı güzel şarkı. stromae, ölümünden kısa bir süre önce evora ile fransa'da bir festivalde karşılaşıyor ve onun performansına hayran kalıyor. onunla birlikte çalışmak istiyor ama bunu ona söylemeye cesaret edemiyor. evora bundan birkaç ay sonra ölüyor. stromae da ''yalınayak diva''ya olan hayranlığını bu şarkıyla ölümsüzleştiriyor.

''hail cesaria! i lower my hat to your travels by foot. bare-foot are, barefoot were, and barefoot diva shall you remain. in life and death.''
  • en güzel coverlarından birisini keşfettiğim stromae şarkısı.
    oh sodade; sadadi di nha cesaria!
  • çocukluğumdan beri ailemin video kameralara olan ilgisinden dolayı klbini çok sevdiğim şarkıdır.

özellikle klibin sonunda bir lunapark görüntüsü sıkıştırmışlar ki çok akıllıca. video kameralarla haşır neşir olanlar bilirler her çekim için yeni kaset almak pahalı geldiğinden zamanla eski çekimlerinizden feragat ederek üzerlerine başka şeyler çekersiniz. ama record-stop işlemindeki küçük zamanlama hataları kaseti izlerken ara ara eski görüntüden anlar görmenize sebep olur. ve o görüntüler genelde lunapark gibi yerlerde çektikleriniz gibi görüntülerdir. azıcık görürsünüz devamını izlemek istersiniz ama aslında o görüntünün üstüne başka bir şey çekmişsinizdir.
  • stromae'nin cesaria evora'nın ölümü sonrası yaptığı harika bir parça. bu şarkının türkçe sözleri de benden olsun. yalnız; şarkı şu an çalma listemde devamlı dönüp duruyor, umarım sözlerindeki o duyguyu paul'ün söylerkenki tınısında olduğu gibi tam olarak verebilirim.*

evora, evora
    evora, evora
    evora, evora
    evora, evora

sesindeki romun kokusu başımı döndürüyor
    dans ediyorum aynı parmak ucundaki sigaraların gibi.
    pek hareketli biri değilsin biliyorum, ama bu sessizlik neden?
    aramızda kilometreler olması mı bizi ayıran?

evora, evora...
    beni artık sevmiyor musun ne?
    evora, evora...
    bunca yıl sonra,
    evora, evora...
    kaybedilmiş bir şey mi ya da ne?
    evora , evora...
    seni geri getireceğim, buna eminim.

(biliyorum yapacağım, göreceksin.
    göreceksin, göreceksin...)

gözlerimizin ilk nerede buluştuğunu hatırlıyor musun?
    gözlerin başka hiç kimseye bir anlam ifade etmezken,
    başkalarına çok çirkin gelirken,
    belki ben çok aptalım...
    fakat ben,
    seni nasıl dinlemem gerektiğini biliyordum.

evora, evora...
    evora, evora...
    bunca yıl sonra,
    evora, evora...
    evora , evora...

göreceksin, göreceksin, göreceksin...)

selam cesaria,

senin yalınayak gittiğin güzergaha; yalın olmana ve yalın oluşuna,
    şapka çıkarıyorum.
    yalınayak diva kalacak,
    hayatta ve de ölümde cesaria.
    teşekkürler. teşekkür ediyoruz sana,
    milyonlarca askeri ülken için kendine getirttin,
    bundan dolayı kendine iyi bak.
    cesaria,
    bizi gerçekten kandırmıştın, herkes kaybolup gittiğini zannetmişti.
    ama sen geri döndün.

kutsal cesaria,

tüm bu şişelerce rom'a rağmen
    ne güzel bir tevazu dersi bu,
    bizi saygınlığa ulaştırdın.

evora, evora...
    evora, evora...
    bunca yıl sonra,
    evora, evora...
    evora , evora...

göreceksin, göreceksin, göreceksin...)
  • maestro'nun (bkz: stromae) binbir renkli sesinin dalgalanarak, öldükten sonra bile güzel anilarin parcasi olunabilecegini kaniti olan saheser niteliginde piece of art! öldükten sonra bile bu güzel gülümsemelerin danslarin bir parcasi olabilmek dilegiyle.
  • bu şarkı ve klibi kadar güzel az şey var. mutluluk, hüzün, vs hayatta her şey karışıkken bu kadar basit bir anlatım olamaz. huzurevi'nde amatör kamerayla klip çeken stromae'yi bu yüzden seviyorum.

haydi şimdi hep birlikte, evora evora.
  • şansa denk geldiğim, günümü şenlendiren, müziğinde sözlerine, videosuna, altmetnine kadar çok mutlu bir şarkı. ofis sıkıcılığından sıyrılıp seke seke dans ettirme potansiyeli var. *

hail cesaria...
  • en güzel icralarından biri, amerika'da bir kamyonet arkasında yapılan şu versiyonu sanırım.

"america, united states of america, barack obama, madonna" -stromae
  • beni bu dünyada en mutlu eden video klibine sahip şarkı. o kadar huzur veriyor ki, hep böyle bir klip gibi bir nişanım olacağını hayal ediyorum, huzurla tüm aile bir arada ufak bir yerde. bu şarkı mutlaka çalacak ondan eminim.
  • gerçekten çok başarılı bir klibe sahip. bu kadar gerçekçi olamazdı sanırım. düşündükleri şeyi sırıtmadan çok iyi şekilde yansıtmışlar. tek kelime ile süper.