• black widow'un hala atış talimi yaparak hazırlandığını gösteren fragman. evrenin yarısını parmak şıklatarak yok eden adamın da kafasına sıkacaksın zaten anasını satayım.
 • --- spoiler ---

  - uzayda açlık, susuzlukla boğuş,
  - zaman makinesi yap,
  - çoluğu çocuğu bırak geriye gidip taşları ara, yetmezmiş gibi tekrar geri git.
  - takımında uçanımı dersin, tanrısı mı dersin herkes olsun. hiç kimse 1 adamı yenemesin iş yine sana kalsın.
  - öleceğini bile bile tüm takımı taşı.

  adam tek başına takım. kaptan amerika orospu cocuğu karının yanına gidip keyif yapsın.

  --- spoiler ---
 • yeni fragmanının yayınlandığı gün recep tayyip erdoğan'ın yaptığı 'uzay bizim hasretimiz' açıklaması bir tesadüf değildir. thanosu durdurabilecek tek kişi erdoğandır.
 • az önce izlediğim film. sizlere bir iyiliğim dokunsun filmin sonunda aftercredit yok. benim gibi boşuna 10 dakika beklemeyin.
 • baş edit: aşağıda birkaç spoiler var ve aralık ayında ilk fragmana yaptığım yorum doğru mu değil mi ona da değineceğim. filmi izlemediyseniz spoilerlı kısma inmeyiniz!!!! spoiler veren gerizekalı arkadaşları da mantığa davet ediyorum: şu an tarihe tanıklık ediyor olabiliriz. muhtemelen endgame geçilmesi çok zor bir rekor kıracak ve uzun bir dönem de unutulmayacak. lütfen küçük eğlenceleriniz uğruna insanların keyfini bozmayın. don't spoil the endgame!

  arkadaş wasp 'ın annesinin 30 yılda çıkamadığı kuantum evreninden antman kendi çabalarıyla çıktıysa thanos 'u da siker bu saatten sonra.

  scott büyük adammış vesselam.

  --- spoiler ---

  şu güzel ve faydalı linkleri bırakıp yazıma başlayacağım. kayıp rıhtım'ın spoiler'lı incelemesi, baran köse'nin filmdeki tüm göndermeleri topladığı şu video. karşılaştıkça faydalı linkleri buraya bırakmaya devam edebilirim. (mesajlardan siz de bana kaliteli bulduğunuz içeriklerin linkini yollayabilirsiniz.)

  önce filmin temelini bir eleştirelim. süper kahraman filmleri klişedir; kahraman sen ben gibi sıradan biridir, sonra özel güçleri olduğunu öğrenir ya da kazanır, yarı dramatik bir hikayesi olan kötü gelir, kötü yenilir, kahramanımız dünyayı kurtarır. buna alıştık* ama film bundan da klişe bir konuyu işliyor: zaman yolculuğu. filmde de bir ton örnek veriliyor zaten zaman yolculuklarını içeren filmlere. film bu klişe konuyu alıp bruce ve tony'nin dehalarına dayandırarak oldukça güzel işlemiş bence. ha fikir mantıklı mı? orasını tartışmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. çünkü bu fikir birine mantıksız gelse ve o kişi yeni bir şey ortaya atsa bu sefer yeni fikir başka birine mantıksız gelecek. 10 yıllık bir sinema yolculuğundan sonra herkesi aynı anda tatmin etmek mümkün değil.

  öncelikle öğrendik ki scott kendi çabalarıyla çıkmamış kuantum evreninden :) (mesajlardan bana ne olcak ya çıkar işte diyenlere selam olsun) hatta bi çaba bile yok. yemek arayan bir farenin random tuşlara basmasıyla çıkıyor fakat asıl macerayı da scott başlatıyor aslında. o yüzden scott hala büyük adamsın*. scott'un ilk ant-man filminden beri devam eden karakter gelişimi bence çok güzel bir noktaya geldi. kendisi sorumsuz bir hırsızın tekiyken resmen dünyanın yüzde ellisini geri getirecek planın temellerini atabilecek kadar sorumluluk sahibi bir süper kahramana dönüştü. ayrıca 1970 yılına gittiklerinde gördükleri ve pym partiküllerini çaldıkları gerçek ant-man hank pym de çok güzel bir detaydı.

  şimdi biraz da professor hulk'dan bahsedelim. zaten çizgi romanlardan da aşina olduğumuz ve bu filmde olabileceği konuşulan professor hulk fikri beni inanılmaz eğlendirdi. artık hulk'la bütünleşmiş ve böylece hem zekasını hem de kaslarını aynı anda kullanan bir hulk/banner görmek çok güzeldi. bu şekilde edward norton'la başlayan yeşil devimizin karakter gelişimi de tamamlanmış oldu. filmde ilk sahneler dışında çok göze sokulmadı professor hulk fakat ben bu fikirden çok hoşlandığımı tekrar tekrar belirtmek istiyorum. ilk avengers filminde hulk smash diye gezerken 7 yıl sonra onu yine ilk filmdeki new york savaşında "bir şeyleri ezip geçmeye ne gerek var canım" derken görmek de çok zevkliydi.

  evet geldik thor lebowski'ye... zaten filmde de thor'un daha 5 yıl sonra ilk gözüktüğü sahnelerde lebowski esprisi yapıldı ve "oha adamlar resmen lebowski'yi filmlerine koyup üzerine esprisini yapmışlar" diye düşünmeme yol açtı. tekrar saçlarını uzatıp sakallarını da koy veren koca göbekli tanrımızın hırkasıyla, sürekli alkol içmesiyle tam bir big lebowski izlettiler bize ve ben bundan da inanılmaz keyif aldım. hatta thor'un ilk görüldüğü sahnede asgardlı yoldaşları korg ve miek'i oyun oynarken görüyoruz, big lebowski izleyenler hemen hatırlayacaktır ki başrolümüz dude ve iki arkadaşı da sürekli bowling oynayıp geyik yapıyorlardı. thor'un 5 years later yazısından önce thanos'un bu sefer kafasını hedef alması ve öldürmesi de aslında formaliteydi. thor yapması gerekeni çok geç yapmıştı ve bu yüzden de -thanos'u öldürmesine rağmen- kendisini asla affedemedi. ta ki filmin sonunda bir lider değil de maceracı bir savaşçı olduğunu kabullenip new asgard'ı valkyrie'ye emanet edene ve guardians of the galaxy'e katılana kadar. thor ragnarok'da geliştirdiği kişiliğine noktayı koydu ve infinity war sonrasında yoldan çıkmış hayatını -beklenmedik de olsa- bir şekilde düzene koymuş oldu. (bu arada thor'un filmin sonunda guardians of the galaxy'nin ismini yanlış söyleyip asgardians of the galaxy demesi de yine çizgi romanlara gönderme. böyle bir ekip var ve kendilerine özel çizgi romanları da var.)

  ilk 6 avengers'ın yıldız 2 ismine geçmeden önce black widow ile hawkeye ilişkisine değinelim şimdi. hawkeye'ı infinity war'da hiç görmemiş olmamızın hayal kırıklığı bana kalırsa bu filmde giderildi ve hawkeye'ın yaşadıklarına fazlasıyla tanıklık ettik. film zaten hawkeye'ın thanos'un parmak şıklatması sırasında ailesini bir anda kaybetmesiyle başlıyor ve karakterimiz çizgi romandan bildiğimiz ronin'e dönüşerek geri kalan yüzde 50 içindeki kötü insanları çok acımasızca cezalandırmaya başlıyor. muhtemelen disney'in yakınlarda duyurduğu disney+ platformunda yer alacak hawkeye dizisi de bu süre içinde hawkeye'ın neler yaptığına daha çok değinecektir. natasha'nın müdahalesiyle seçtiği yoldan çıkan ve tekrar bir avengers olmak için geri dönen clint'in artık sesi daha çok çıkan, muhalefet olduğunda direkt belirten bir avenger'a dönüşümünü görüyoruz. zaten çizgi romanlarda hawkeye rahatlıkla iron man ve captain america'ya kafa tutan, laf atan ve sözünü esirgemeyen biriydi ve önceki filmlerde bunu yansıtmadıkları için açıkçası biraz kızgındım.

  natasha'nın ise arada geçen 5 yıl içinde kendisini dünya düzenini korumaya ve thanos'un etkisini geri alabilecek en küçük şeyden bile haberdar olmaya adadığını görüyoruz. yıpranmış duyguları ve işine olan takıntılı bağlılığı captain america tarafından da fark ediliyor ve hayatlarına devam etmeleri gerektiğine karar veriyorlar -tabi tam bu sırada scott geldiği için de devam etmeye imkan bulamıyorlar. scott kuantum evreninin bu evrenden farklı çalıştığını ve zaman makinesi gibi kullanılabileceğini anlatmaya çalışıyor, bilgili bir abi olarak da tony stark'a gidiyorlar. onun bunu reddetmesine sonra değineceğiz. scott'un planı bir şekilde kabul görüp bruce ve tony tarafından hayata geçirilip ekipler ayarlandıktan sonra natasha ve clint ruh taşının* bulunduğu vormir'e giden ikili oluyor. zaten önceki filmde thanos'un gamora'yı feda etmesinden yola çıkarak birisinin öleceğini tahmin edebiliyoruz. fakat ben clint barton'un öleceğini tahmin etme gafletinde bulundum, üstelik clint'in yeni hawkeye olması için kızını eğiteceği söylentileri dolaşmasına rağmen. ikilinin birbirini öldürmeyi kabul etmemesi ve ölmek için savaşması bence çok güzeldi. öbür türlüsü çok sıradan olabilecekken böyle bir yol seçmeleri ve en son clint'in natasha'yı öldürmek zorunda kalması benim çok hoşuma gitti. (duygulandık, hüzünlendik tabi canım, hoşumuza giden kurgunun kendisi.)

  şimdi gelelim yıldızlardan birine. captain america... bugüne kadar sana ne haksızlık ettim ben be adam, hep hor gördüm seni, özel gücü yok bir şeyi yok, türk olsaydı çomar olarak görülür ciddiye alınmazdı bile dedim hakkında. affet beni yüzbaşı... mjölnir'i kaldıracağını bilmeme rağmen o sahnede bir anda öyle sevindim ki refleksif bir şekilde alkışlamaya başlayıp kendimi durdurmam bir oldu. zaten daha önceki filmlerde de captain'ın liderlik yeteneklerini görmüştük. bu filmde de scott ve rocket arasında geçen diyalogda da onun grup için her zaman mükemmel motivasyon konuşması yapan önemli bir lider olduğunu esprili bir şekilde de görmüş olduk. steve ve tony'nin bir şekilde barışması, birlikte hank pym'den partikül çalmak için tekrar geçmişe gitmeleri ve birbirlerine güvenleri çok hoştu. burada ikiye ayrılan ekibimiz hayatlarında önemli yer bırakmış agent carter dizisinin karakterlerini de görmüş oldular. (bu arada howard stark'ın yaveri jarvis, 22 filmlik marvel cinematic universe'de bir diziden sinema evrenine geçen ilk karaktermiş.)

  her neyse, daha sonra her şey bittikten sonra taşların yerine konması gerektiğinde captain bu görevi üstleniyor ve thor'un çekicini de alarak geçmişe gidiyor. burada steve'in tony stark'ın "hayatını yaşa" öğüdünü dinlediğini ve taşları bıraktıktan sonra hemen değil de yıllar sonra döndüğünü görüyoruz. steve rogers yaşlı bir şekilde döndükten sonra kalkanını da sam'e veriyor ve eski falcon'u yeni captain america ilan ediyor. çizgi romanda da sürekli aralarında captain america unvanını değiştiren falcon ve bucky'nin muhtemelen disney+'ın duyurduğu falcon-winter soldier dizisinde captain america olmalarını izleyeceğiz. görmüş geçirmiş süper askerimiz steve rogers'ın akıl hocası olarak hem yeni captain america'nın hem de avengers'ın arkasında küçük rollerde görünmesini temenni ediyorum. captain'ın tony'nin cenazesinde arkadaki yaşlı adam olduğu söyleniyor fakat ben bu detayı yakalayamadım, doğruysa biri yeşillendirsin. bu arada captain'ın herkesin toplandığı sahnede "avengers assemble" demesi de çok hoş ve anlamlıydı. hepimiz bunu bekledik.

  ve gelelim sinema evreninin temellerini atan, benim için yeri her zaman ayrı olacak olan tony stark'a... tony hem mcu'da hem de çizgi romanlarda belki de en büyük karakter gelişimini yaşamış isim olabilir. sorumsuz, alkolik, çapkın bir milyonerden aile babası, ekip lideri ve fedakar bir süper kahramana dönüşmek kolay değil. babasından devraldığı şirketini yönetirken aklında hiç olmayan dünya barışı, insanlığın bir olmasının önemi gibi konular karakter evrildikçe birer birer iyi özelliklere evrildi. ilk filminden beri herkesin en sevdiği, belki de genele vurulduğunda en çok sevilen, karakterimiz yalnız çalışan, kimseyle duygusal bağ kurmayan bir dehadan zekasını arkadaşlarını ve dünyayı kurtarmak için kullanan birine dönüştü. bunları daha önceki filmlerde de izlemiştik fakat onu kaybedecek şeyleri olan bir aile babası, bir eş olarak görmemiştik. fragmanlarda da sürekli gördüğümüz gibi filme nebula ile birlikte uzay gemisinde başlıyorlar. thanos'un dünyanın yarısını yok etmesinin üzerinden 22 gün geçmiş ve oksijenleri tükenme noktasına gelmişken captain marvel imdatlarına yetişiyor, onları sağ salim dünyaya indiriyor. burada olayların şoku ve 22 gündür hiçbir şey yapamadan oturmanın verdiği etkiyle katarsis yaşıyor ve güçten düşerek bayılıyor. geçen 5 yıldan sonra da pepper'la evlendiğini ve kızları morgan'la beraber göl kenarında bir emeklilik hayatı yaşadığını görüyoruz. scott, natasha ve steve ona ilk geldiklerinde planlarını reddediyor çünkü artık o benmerkezci ve tek yaşayan biri değil, sorumlulukları olan ve sevdiği insanları korumaya çalışan biri. sevdiği kadın ölen yüzde 50'ye dahil olmadığı için fazlasıyla minnettar ve bunu riske atmak istemiyor. fakat scott'ın planının gerçekten işe yarayabileceğini fark ettiğinde ise yapması gerekeni anlıyor ve avengers yerleşkesine gidiyor.

  geçmişe gittiklerinde babası howard stark ile yaşadığı diyaloglar çok güzel, çok içtendi. howard aslında tony'nin avengers'tan önceki hali gibi: çoğunluğun iyiliği nadiren kişisel zevk ve isteklerinin önüne geçiyor. çocuğunun da onun gibi bencil olmasından korkan howard, karşısındaki oğlundan tavsiye alıyor ve oğlu aslında babasının öyle bir çocuk yetiştirmediğini ona canlı bir şekilde kanıtlıyor. geçmiş sahnelerinden sonra hepsinin toplanıp taşları bir araya getirdiğini ve taşları nano teknolojik bir eldivene yerleştirdiklerini görüyoruz. filmde bu eldiveni kullanan ilk isim, diğerlerinden daha güçlü olan ve vücudunda bolca aktif gama ışınları bulunan professor hulk oluyor. o gücüne ve gama ışınlarına rağmen eldivenin banner'a bile ne kadar zarar verdiğini aslında görüyoruz, normal bir insanın bu yükü taşıyamayacağı aşikar. hulk parmaklarını şıklattıktan sonra daha her şey düzeldi mi düzelmedi mi anlayamadan geçmişten gelen geçmiş nebula'nın*kuantum portalını açmasıyla geçmiş thanos'un avengers'a saldırmasını izliyoruz. bu ve bundan sonraki sahnelerde çok önemli bir detay var: infinity war'da merhametli ve öldürmekten kaçınan bir thanos izlerken bu filmde duygudan yoksun, terralıların* inadından sıkılmış ve işini hemen bitirmek isteyen bir thanos izliyoruz. herkes thanos'un ne kadar odun olduğundan bahsetmiş ama thanos taşlara sahip olduğu yolculuğunu tamamlamadığı ve dünyalıların onu öldürüşünü nebula'nın gözünden direkt izlediği için fazlasıyla sert ve öldürmekten çekinmeyen biri olarak dönüyor. hem zaten infinity war'da başrol thanos iken bu filmin başrolü ilk filmdeki 6 avengers üyesiydi.

  thanos ve thor, iron man, captain america arasındaki etkili dövüş sahnelerinden sonra thanos ordusunu çağrıyor ve kahramanlarımızı korkutan bir görüntü ortaya çıkıyor: bir avuç avengers üyesi karşısında koskocaman bir kozmik ordu. tam işler kötüye gitmeye başlarken hulk'un parmağını şıklatmasının işe yaradığını görüyoruz ve açılan portallarla beraber ilk filmde ölen (loki ve gamora hariç) herkesin geri dönmesine tanıklık ediyoruz. açıkçası doctor strange, spider man, guardians of the galaxy üyelerinin geri döneceklerini tahmin etmemize rağmen bu sahne yine de çok başarılı ve etkileyiciydi. büyük isimlerin yanı sıra wakanda ordusunun, valkyrie'nin liderlik ettiği asgardlıların ve wong'un fahri liderliğindeki büyücülerin gelmesiyle thanos'un kozmik ordusuna karşı çıkabilecek bir ordu toplanmış oluyor. savaşın sonunda da doctor strange'in 14.000.601 olasılık arasından kazandıkları tek olasılığı tony'e işaret etmesiyle tony taşları tekrar eline geçirmiş thanos'tan infinity gauntlet'i çalıyor ve nano teknoloji sayesinde taşları eline takıyor. parmaklarını şıklatıp thanos'un ordusunun yok olmasını sağlayan tony'nin insan bedeninin sonsuzluk taşlarının gücünü kaldıramadığını görüyoruz. açıkçası infinity war'da peter'ın "i don't feel so good" repliği geri geleceğini tahmin ettiğimiz için beni yeterince etkileyememişti fakat bu filmdeki "we won mr. stark" repliği beni fena etkiledi. tony'nin kendi ölümünü tahmin edip ölüm konuşması kaydetmesi de iyi düşünülmüş, etkileyici bir sahneydi.

  neyse bu entry gittikçe uzar, yazdıklarımı burada noktalıyorum fakat sizden yorumlar ve linkler geldikçe burayı güncelleyebilirim. siz de bu entry'i favlayıp bi kenarı atarak ara sıra gelişmeleri takip edebilirsiniz. şimdilik bu kadar. excelsior!

  this movie proves that tony stark has a heart...

  --- spoiler ---
 • tüm film boyunca bir eksiklik hissediyordum. ne eksik, ne eksik diye düşünürken sonunda elizabeth olsen memeleriyle çıktı geldi.
 • ilk yarısı oldukça tahmin edilebilir seyreden fakat ikinci yarıda resmen adrenalin pompalatan filmdir...

  --- spoiler ---

  captain america'nın thor'un çekicini zamanında kaldıramamasının sebebi howard stark'ın winter soldier tarafından öldürüldüğünü bilip bu hakikatı tony stark'dan saklamasıdır. dürüst olmayan mjölnir'i kaldıramaz.
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  filmin giriş sahnesinde geriye kalan eser miktarda avengerin bi masanın etrafında düşünceli bi şekilde oturduklarını görürüz. derin bi sessizlikten sonra masanın başındaki captain america derin bi nefes alıp “.mna koduğumun thanos’u ne işler açtı başımıza...” der.
  --- spoiler ---
 • koskoca filmdeki o 1 saniyelik "assemble" sahnesi 10 yıl süren muazzam bir bestenin climax yada crescendo yapması gibiydi.

  onun haricinde 10 yıldır thor'a benzemek için spor salonlarından çıkmayan biri olarak en sonunda thor'un bana benzediğini görmek gerçekten içimi rahatlattı.
 • yeni fragmanın ilk yarısı fanmade gibi olmuş.
hesabın var mı? giriş yap