971 entry daha
  • --- spoiler ---

antman kuantum boyutuna indiginde çıkarmak için zaten üçten geri sayıyorlardı. son saniyede kuantum denklemi çözmeyecekti pymler bir tane tuşa basacaklardı, hani su meshur nükleer füze fırlatma anlarindaki kırmızı düğme. bu basit gorevi farenin yapması mi şaşırtıcı oldu size yoksa 5 yılık süreçte ordan fare geçmesi mi?
    cevap vereyim
    ıkisi de değil, müthiş yutup teorilerinin yanında bu olay osuruk gibi kaldi çünkü.
    --- spoiler ---

daha iyi bir senaryoyu hakeden bir filmdi.
  • profilo avm de çift kişilik koltukta yayıla yayıla izlediğim film

--- spoiler ama entry linkinde ---

haklı çıkmak bu defa çok üzdü

--- spoiler ama entry linkinde ---

ilk iron man filminden bu yana çok güzel zamanlar geçirmemize vesile olmuş tüm yapımcıları oyuncuları kutluyorum

seriye yakışır bir son olmuş
  • ne özelliği var ki , millet geceden sıraya girip seyrediyor dediğim filmdir?
  • --- spoiler ---

hani bazen dizilerde senaristler sıkılır, clip show denen, eski bölümlerden parçaları art arda dizip "aa george hatırlıyor musun, bir keresinde şöyle yapmıştın da şöyle olmuştu, bir keresinde de richard şöyle yapmıştı da biz böyle yapmıştık" diye diye bir haftalık bölümü çıkardıkları olur. hah amk, endgame'in yüzde yetmişi bundan ibaret.
    --- spoiler ---

tanım: ilk 2 saati sıkılmakla, sonraki yarım saati 'vay amk' demekle, son yarım saati sıkılmakla geçen film. her şey burada bitiyor. her şeyi burada bitirmek için çok uğraşmışlar, çoğunlukla başarmışlar da yoruldum lan. her çeşit marvel yapımını ikişer üçer kere izlemiş olan ben yoruldum, sıkıldım amk.

ek bilgi: post-credits sahnesi yok denebilir, beklememeyi seçebilirsiniz.
  • --- spoiler ---

ilk basta hepimize hayirli olsun, yoldas loki bir sekilde tekrar yasiyor diyebiliriz! thor da guardians of the galaxy'de olacak gorundugu uzere; demek ki gelecek gotg'nin ana konusu bence malum. dort gozle bekliyoruz artik!

diyeceksiniz ki "e taslar geri gitti o baska evrendeydi?". buna cevabim da; captain gecmise gidip oradan devam edip "organik yollardan" ayni noktaya geri geldiyse, loki de bunu yapacak. hem de elinde tesseract var. bu kisim beni en cok mutlu eden seydi. (dizi icin deniliyor. o da olumlu)

diger guzel nokta captain marvel'in olaylara cok mudahil olmamasiydi ki, bu da seriyi sevenler icin yapilmasi sart olan bir seydi. oyle disardan adam alip bir anda "daha once ben yoktum ehe ehe" triplerini (ki filmde de cok guzel islendi) kimse sevmeyecekti zaten. yine de dozajinda karizmatik girisini de yapti tabii.

son olarak black widow da olunce emin olmustum "hulk gelip thanos'un icini disina cikaracak, ilk filmin de intikamini alacak" diye. bu olsaydi efsane kotu bir klise olacakti. senaristlere bunu yapmadiklari icin tesekkurlerimi bir borc bilirim.

yine de mjolnir'i baskasina vermeseydiniz be keske. bu arada "thor cekicsiz kaldi?" icin yorumum; cap zaten cok daha gecmise gitti mjolnir ile. yani aslinda sisko thor cekici aldiginda o zamandaki thor da geri getirileni alabilir. tabii bunlar "degistirmeyecegiz" dedikleri prensibin icine ediyor ama o konuya girmiyorum. bu zaman yolculugu konularinin sonu gelmiyor maalesef.

gidisin kimseyi sasirtmadi ama seni unutmayacagiz tony baskan...
    --- spoiler ---
  • yetişkinlerin izlediği bir çocuk filmidir.
  • --- spoiler ---

güya acayip güçlü olan captain marvel'ın thanos'un bir yumruğuyla uzaya gittiği ve artık ne kadar uzağa gittiyse ancak tony'nin cenazesine yetişebildiği film. ortamlarda soran olursa: "öyle-böyle değil, bu karı çok güçlü" dersiniz kim bilecek?

--- spoiler ---
  • film, gerçekten çok daha iyi olabilirdi. yani part 1-2-3 olsa daha iyi olurdu. çünkü her şey sonuçlanınca 10 yıllık serüvenden daha farklı kareler olabilirdi. altta bir-iki spoiler var. ek olrak gerçek marvel severlerle tartışmak için yeşillendiriniz efendim...

--- spoiler ---

hani bu taşları insanlar çıplak elle tutamıyordu?

the wasp ant-mande toz olurken kostümü yoktu ki o nerden geldi?

captain marvel çok sığ kalmış çok...

--- spoiler ---
  • misafirlikte denk geldiğim filmdir beğenmedim
  • 10 yıllık bir birikime son noktayı koyan, daha vizyona çıkmadan efsane statüsüne ulaşmış film.

entry'nin buradan sonrasına katırla-öhöm- spoiler'la devam ediyoruz, izlemediyseniz okumayınız.

--- spoiler ---

yok böyle bir film amk. söyleyecek söz bulamıyorum resmen. the dude'e dönüşen thor mu dersin, 6 okka taşşağını bam bam duvardan duvara vuran tony stark mı dersin yoksa mjollnir'le şimşek yağdıran steve rogers mı dersin.

hayatımda bir filmde izlediğim en iyi ikinci yarı olabilir. hele o finaldeki savaş... doctor strange'in efsanevi geri dönüşü, captain marvel'in son dakika imdada koşması, black panther'in "yettim yiğitlerim, yettim." der gibi çıkıp gelmesi...

"zaman yolculuğu yapıp herkesi kurtaracaklar yani, bu mudur aq" deniyordu ama çok güzel kotarmışlar. tony stark'ın babasıyla, thor'un annesiyle, yani ikisinin de kanayan yarasıyla bir nebze de olsa yeniden buluşabilmeleri filmin en güzel sahnelerindendi. geçmiş filmlere müthiş referanslar vardı.

captain america'nın mjollnir'i kaldırdığı ve yargı dağıttığı sahnede çığlıklar, alkışlar koptu resmen salonda. cidden tarifi zor bir andı.

black widow resmen bok yoluna gitti ama hawkeye'ın (endgame'deki adıyla ronin) geri dönmesini beklediği bir ailesi vardı, natasha da çok büyük bir fedakarlık yaparak kendi hayatından vazgeçti. seviyorum seni kara dulum. eli silah tutan üst düzey bir casus olmanın dışında, thanos ve ordusu gibilere karşı tırt bir avenger'dın ama hiç sevmekten ve desteklemekten geri durmadım. scarlett johansson'da çok sevdiğim ve beğendiğim bir aktris olduğu için karaktere ekstra bir sevgim vardı, üzüldüm.

stan lee'yi son kez gördük. hemde captain america ve iron man'le idi sahnesi. olabilecek en epik veda bu olurdu diye düşünüyorum. kimsenin tahmin bile edemeyeceği bir sinema evrenine başlangıç olan iron man, çoğumuzun dedesinden bile daha eski bir karakter olan captain america. bir daha stan lee cameo'su göremeyecek olmak çok üzücü ama güzel bir veda oldu bence.

tony stark... babasının tam zıttı olduğunu kanıtladı kendine. "kendi çıkarlarım her zaman çoğunluğunkilerden önde olur, oğlum bana benzesin istemem." gibi bir şey demişti tony'e, 70'li yıllara yapılan zaman yolculuğu sırasında. tony de bütün evren için kendini hiç tereddüt etmeden feda etti.

cenaze töreni çok basit görünüyordu ama bütün sihri o basitliğinde gizliydi. bir anlamda, saygılarını sunmaya gelen her karakteri o var etti bu evrende. "proof that tony stark has a heart."

hissiyat bakımından, benim neslimin the lord of the rings the return of the king'idir bu film. nasıl ki abilerimiz, ablalarımız, aragorn "my friends, you bow to no one" dediğinde gözyaşı döktüyse, bu filmde de tony stark "and i am iron man." dediğinde gözyaşı döktü. salonun yarısından fazlası burnunu çekiyordu resmen.

tony ve natasha hariç herkes mutlu sona ulaştı denilebilir ama tony ve natasha da bilerek ve isteyerek yaptılar, yaptıkları fedakarlığı. pepper ve wanda'nın dediği gibi, içleri rahattır.

bir dönemin sonuna geldik dostlar... bütün samimiyetimle söylüyorum, hiç bu kadar üzüleceğimi tahmin etmemiştim...

i love you 3000...

--- spoiler ---
1497 entry daha
hesabın var mı? giriş yap