• bugün gidip beğendiğim film.
    ancak filmi beğenme kriteri bu filmin kendi türüne göre değerlendirilmesini içerir.

“bu film güzelse tarkovski’nin filmleri ne o zaman?” diye sormak abesle iştigaldir.
    çünkü bu iki şey elmayla armut gibidir,
    farklı şeylerdir, kıyaslanamaz.
    birini sanat eseri olarak görürsün, ona göre değer biçersin ve anlamlandırırsın.

diğeri ise genel olarak eğlencelik, hoşça vakit geçirmeliktir.
    yani bir süper kahraman filmi bana iyi vakit geçirtiyorsa, kah hüzünlendirip kah gaza getiriyor, kah güldürüp kah ağlatıyorsa, “iyi filmdi” der geçerim.
    kamera açısına yüklenen anlamı, ışıklandırma derinliğini vs arayacak değilim artık burada.

bu film iyi vakit geçirtti mi?
    evet.
    3 saat boyunca kendi dünyasında yaşattı mı?
    evet.

o zaman mantık hatalarına vb çok takılmadan ben bu film için güzeldi diyebilirim.

ayrıca çizgi romanların da günümüz dünyasının mitolojisi olduğunu düşünen biriyim.
    o yüzden “çizgi roman ya, çocuk musun?” diyenlere güler geçerim.
  • off ne kötü ne kötü... öyle böyle diil acayip kötü. hatta kötü ötesi. valla lan baş kötü, yalanım yok... imdb puanına aldanmayın sakın, pr kesin o puan.
  • --- spoiler ---

fena değildi film. geçmişe gitme sahneleri eğlenceliydi, özellikle hail hydra muhabbeti.
    --- spoiler ---
  • filmin ilk kısmı pek iç açıcı değildi bence ikinci kısım savaş sahnesinden sonra biraz iyi hallice bisiye dönüsüyor bu kadar büyük pr lara beklentinin altında kaldı diye düsünüyorum.
  • vizyonun 2.gününde izlediğim film.

yoruma gelecek olursak, inifinity war’u izlemememden mütevellit birtakım kopukluklar hissettim. ama konuyu genel olarak bildiğim için çok sıkmadı.

asıl kötü olan kısım yaklaşık ilk 40 dakikasının leş ötesi oluşuydu. resmen izlerken esnemekten helak oldum.

savaşın sonunda parmak şıklatan kahramanımızın başına gelen* bünyemde şok etkisi yarattı ama ona da böyle epik bir son yakışırdı. rest in peace pal.

ona ne kadar üzülsem de captain america’ya da bir o kadar sevindim. hayatının aşkıyla bir ömür geçirebilmek herkese nasip olmaz.

genel olarak son savaş sahnesi dışında avengers’a ve çektikleri 21 filme yakışmayacak yavanlıkta bir final filmi olmuş. zamanda yolculuğu bulmaları, yapmaları, ve taşları alırken yaşadıkları ise rezaletti.*
  • çok birşey beklememek lazım çünkü bir neslin takip ettiği en güzel marvel serisinin son filmi. ne kadar çok güzel olacağı düşünülsede sonuçta bir daha gelmeyecek olacağı için hep bir burukluk bırakması muhtemel olan film.

--- spoiler ---
    madem kaptanı yaşlandırıp saf dışı bırakacaktınız neden iron man'i "i'm iron man" öldürdünüz amacı neydiki ?? ben hala iron man filmi belki bir iltimal yeni başlangıçlar ile olur diye bekliyordum.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

şu filmi götünüzle mi izlediniz anlamıyorum cidden. adamlar hala geleceğe dönüş serisindeki gibi bir zaman yolcuğu/ kayması/ paradoksu olduğunu düşünüyorlar.

abicim hadi çizgiroman okumadın, ki çizgiromanlarda multiverse olayı çok kullanılır, filmde de anlattılar geleceğe dönüşteki gibi zaman kaymaları ve paradokslar oluşturmayacağını.

geçmişe gittiklerini sandıkları her an aslında o tarihe o ana kadar aynı şeyleri yaşamış başka bir gerçeklik. yani başka bir evren. çigiromanlarda earth-616 tony stark'ı ölünce başka bir evrenden (şu an hatırlamıyorum) başka bir tony stark getiriyorlar onsalught serisindeki toplu katliamdan sonra.

şimdi filmde de aynı şekilde... aslında onlar farklı kişiler. captain kendisiyle dövüşmedi, ya da thor kendi annesiyle konuşmadı. sadece o ana kadar aynı şeyleri yaşamış başka bir gerçeklik versiyonuyla karşılaştı.

taşları topladıktan sonra geriye götürmeleri de hiç bir şekilde boşluk yaratmaz çünkü alığı ana geri döner ve onu oraya koyar. böylece sorun kalmaz. ki bunu da ancient one - bruce banner diyaloğunda gayet de açıklıyorlar.

şu filmleri gömecez diye götünüzle izliyosunuz, sonra rezil oluyosunuz.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

artılar:
    +iyi bir sona hiç beklenmedik bir şekilde gidilmesi.
    +karakterler arasındaki geçişler
    +epic diyebileceğimiz savaş sahnesi
    +iyi oyunculuklar
    +güzel göndermeler
    +tony starkın kızının müthiş tatlılığı

eksiler:
    -ilk bölümde gereksiz uzatılmış kısımlar(ya napıyim hawkeye'ın ailesini,savaş sahnesini uzatsanıza canım russolar hep izleyemiyoruz böylelerini)
    -mantık aramak çok mantıklı değil ama tutarsız yerler(thanosun taşsız daha güçlü olması,geçmişe gitme olayı vs)
    -got yüzünden mi bilmiyorum ama ölüm sayısının az olması,kan istedim vahşi kan.
    -cpt marvel'ı 5 dk görmemiz.(be kardeşim cpt marvel'a o kadar hypelandık ,gayet iyi ortam da oluştu filmde,scarlet witchi kullanıcağına bu kızı dövüştürsene en son thanosla püüü.)

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

filmi tamamen çözen adam olan ant-man'in bir fare sayesinde gelmesi güzel değildi bence, orada güvenlik görevlisi olan mükemmel bir oyuncu vardı. gidip kamyonu kurcalasa hem komik bir sahne olurdu hemde farenin ayakları ile ant-man'i kurtardığını gormezdik.

- bir şey daha var thor geçmişe gidiyor, geçmişteki thor'un çekicini alıyor oradaki thor ne ile savaşacak artık.
    - zaman kavramı da tuhaf işlenmişdi.
    - o kadar yıldır üzerinde çalıştığı şeyi ıron man'i ziyarete geldikleri o gece bulması çok tesadüf olmuş.
    - kurdukları zaman makinesinin üzerine, thanos'un gemisini ışınlamasını da anlamadım. portal falan mı açtılar.
    - nebula'nın kendini öldürmesi yani kendini öldürmese biz bu gerçeklikte biz iki nebula izleyebilirdik. o zaman ölen bütün karakterleri geçmişten getirin günümüzde yaşamaya devam etsin. diğer paralel evrenleri mahvettiniz.
    - gamora'nın hiçbirsey olmamış gibi geçmişten gelip bu gerçeklikte yaşaması ve herşeyi kabullenmesi.
    - ilk filmde elinde eldiven olan thanos'u neredeyse öldürecek olan bir thor vardı. ( kafasına atsa ölüyordu ilk filmde) . bu filmde ise eskisi kadar olmasa da yine tanrı güçlerine sahip bir thor vardı ve yanında thor'un güçlerini ve kendi güçlerine sahip kaptan amerika ve herşeyin bitmesi için canını feda edecek bir iron man var, karşı tarafta ise eldivensiz thanos bulunuyor ve bu üç çok güçlü karakter thanosa bir şey yapamıyor.
    - kısaca ilk filmde eldivenli thanos nasıl daha güçsüz oluyor bu da açıklanmalıydı.

aklıma gelenler bunlar başka gelirse eklerim.

- thor karakterinin ayrı bir filminin çekilmesi gerekiyor ama bu izlediğimiz haliyle. ( lebowski izleyenler çok sevdi bu karakteri)

--- spoiler ---
  • güzel filmdi.gidin izleyin,izlettirin.tam spoiler mi bilmiyorum ama...

--- spoiler ---

natalie portman'in 3-4 saniye gözüktüğü film.ulan ne vardı biraz daha oynataydiniz.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap