• öncelikle en az 3000 yerde spoiler vereceğimin uyarısını yapıyorum.

--- spoiler ---

intikam duygusuyla bir araya gelen ekip, thanos’u üzerindeki tüm canlıları öldürüp “bahçesi” haline getirdiği gezegende buldu. thanos yaptığından dolayı pişmanlık duymuş gibiydi, bitkindi ve taşları son bir parmak şıklatmasıyla yok etmişti. bu kısımda thanos'un neden böyle olduğu konusunda yeterli bilgi sağlanamadı sanki. zaten thor'un infinity war'dan kalma hırsına bir anda kurban gitti ve orada öldü. thanos ölünce "ee şimdi kim kiminle savaşacak?" diye anlık düşündüm. ama aslında olay yeni başladı çünkü önceden aldığımız duyumlara göre filmin 3 saat sürmesi gerek, kötünün ölmesiyle bitmeyeceği kesindi.

olayın üzerinden 5 yıl geçti. herkes bir şekilde kendi kabuğuna çekildi. kısmi olarak nasıl düzeltilebilir diye düşünürken ant-man çıkageldi ve bir şekilde zaman yolculuğu fikrini ortaya attı, ilaç bulundu.
    geleceğe dönüş filminin teorisiyle, endgame’in teorisi birbirinin tam zıttı olduğu vurgusu dikkatimi çekti.

ayrıntı vermeden, genel eleştiri yapayım artık.
    yine başı çeken karakterler vardı tabi ki. fakat bütün kahramanlardan eşit derecede haz etmemizi sağlayan ekstra bir büyü hakimdi. kahramanlara yeterince yer verildiğini düşünüyorum.

genel itibariyle gülmek istedik güldük, ağlamak istedik ağladık, şaşırmak istedik ve şaşırdık. uzun soluklu savaş sahnesinde de bir hayli gerildik. izleyiciyi mutlu etmek ilk hedefti sanki. her şey olmasını istediğimiz gibiydi.
    -natasha ve tony'nin ölmesi dışında.-
    -ayrıca depresif thor ve sürekli beden olumlaması yaparak başka biri haline gelen hulk bir şekilde eski formlarına kavuşacaklardır.-

film bende negatif bir etki yaratmadı. bu yüzden olumsuz bir şeyler söyleme ihtiyacı duymuyorum. eksiklikleri illa ki vardı, bu olabilir. bana göre görmezden gelinecek derecede az.

gelecekteki marvel'ın karakter filmlerine açık kapı bırakarak, bir nebze konu dağılımı yaparak bitirildi. salondan kalbimiz bölünmüş olarak ayrıldık. bir yanımız mutluydu bir yanımız ise çokça hüzün...

(bkz: i love you 3000 times)

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

paralel evren olayini herkesin ortak noktasi futbol ile anlaticam.

ornegin futbolda hakemin hata yapmasi mac sonucunu etkiler ve illaki her macta bir iki tac atisi filan yanlis verilir bunlarin maca etkisi illaki olur ama genel olarak iyi oynayan takim 2 tac eksik atti diye de cogu zaman maci kaybetmez. ama haksiz yere kirmizi kart penalti verse iste o zaman hakeme macin sonucunu etkiledi denir.

ıste bu noktada, diger evrenlere gidip bir iki cam cerceve kirdilar diye o evrende yasanacak olan olaylara cok da buyuk bir etkileri olmadi ama sonsuzluk taslarini alip yerine koymamak kirmizi kart penalti seviyesinde sonucu cok buyuk seviyede etkileyecek bir hareket olurdu o yuzden onun yukunun altina girmek istemediler.

o yuzden gittikleri evrenlerin akislarini minimal duzeyde bozarak kendi evrenlerini kurtardilar diye algiladim ben filmi. zaten eger iki paralel evren arasi bir kez bile bir baglanti kurulursa artik her iki evren de bir daha asla %100 eski haline dondurulemez. ama sonsuzluk taslarini geri koymalari ile buyuk bir impact olmasini engellediler.

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • aklımı çorbaya çevirme başarısını göstermesine rağmen sahnelerini eşsiz benzersiz bulduğum marvel yapımı film.

benim gibi marvel evrenine çok uzak olanlar beyin amcıklaması geçiriyor. thor ragnarok'tan sonra çıkan tüm filmleri sinemada izlemiş olmama rağmen hiçbir şey anlamadım. çok fazla mantık hatası, çok fazla cevapsız soru var bence.

zaman yolculuğu kavramı bir kere her yönüyle piç edilmiş. karakterlere bahşedilen güçlerle, yaptıkları ve gösterdikleri zayıflık uyuşmuyor. senaristler sikinin keyfine göre yazıp çiziyor demek ki. yarın yeni film çıkartıp stark ölmedi, tekrar zaman yolculuğu yapıldı, geri getirildi deseler kim şaşırabilir? yeşil renkli kız, hydranın uçurumundan atlayıp geri dönebiliyor senariste göre, ama natasha dönemiyor.

ya yazarım bir sürü mantık hatasını da üşeniyorum. kısacası senaristler her şeyi rayına uydurma politikası güdüyorlar. öldür, bir bahane bul, dirilt. sonra bir daha dirilteme. yok et, bir bahane bul yeniden yarat, sonra yeniden yaratama. zamanda beş yıl geriye git başarısız ol, 15 dk öncesine demek yerine 30 yıl geriye git. vs vs vs
  • --- spoiler ---

değerli sözlük arkadaşları, got için de zibilyar tane yorum yazıldı ve açıkçası yazılan tüm sözde mantık hatalarının cevaplarının ben 'inside the episode' veya 'behind the bla bla' bölümlerinin hepsinde cevabının verildiğini gördüm.

bunun da eminim kafanıza takılan noktalarda cevabını bulabileceğiniz bir yerler vardır.

ben açıkçası, sadece bir avengers filmi olarak değil tamamen bir mcu filmi olarak bile değil, bir süper kahraman filmi olarak şu ana kadar çekilmiş en iyi film olduğuna gerçekten kanaat getirdim (kişisel kanaatimdir).gerçekten 10 üzerinden 9.5 verdim.kalan yarımı vermememin sebebi de malum kişinin göçmesidir.bu da kişiseldir... *

gayet her kişi tarafından, her çaba sonuna kadar sarfedilmiş, özellikle kaptan (ki kaptanı her zaman yerip, itin poposuna sokmuşumdur, nefret etmişimdir) ve en sonunda çok önemli olduğunu zannettiğimiz karakter alakasız zamanda gelip müdahele edip, hiç beklemediğimiz o can-ı nurumuz olaya müdahele ederekten göçüp gitmiştir... üzücü kardeşlerim.üzücü...

edit : o baltayı (bu arada balta dediğiniz mjolnir) başka kimse kaldırmamalı dedğiniz mjolnir filmlerlden yüzyıllar önce her ne kadar kendisini sevmesem de kaptan amerika'nın kaldırmaya layık bir kişi olduğu belliydi... bu ayrı bir konu + hulk'ın yücenin karşısındaki acizliği gibi bir şey denmiş ki bu apayrı bir konu.bir kere yüce ikna olmasa bruce'u hulk'tan apayrı bırakır yüzyıllarca öyle boşlukta hapseder.bunu istemedi ki yapmadı..ne kadar saçma sapan alakasız yerlerden mantık hatası arıyorsunuz anlatamam.hadi çizgi romanları okumadınız, mantığı bilmiyorsunuz (ya da diliniz yok vs). insan araştırır aga.for god's sake...

edit 2 : (bkz: i love you 3000 times) ...

--- spoiler ---
  • bence sadece izleyin zevkini çıkarın.ha yapabiliyorsanız daha iyisini yapın gelelim izleyelim.
  • dün akşam saat 22:30 da girdiğim salondan 1:37 de çıktım. film güzeldi ama yalan yok. iş yeri etkinliği dolayısıyla gittiğim için rahat rahat takılıp izledik.
  • genel olarak beğendim ama hoşuma gitmeyen durumlar mevcut.

--- spoiler ---

geçmişteki nebula ölünce gelecektekine herhangi bir etkisi olmaz mı?

kaptan amerika geçmişe döndüğünde yaşlanmak istiyorsa iron man’e kıyafetini verip geleceğe yollayabilirdi. edit: buraya bir ekleme yapıyorum taşları arayan iron man’i getirecek diğerlerinden birini değil.

nat ya da iron man asla gelemez olayını çok da mantıklı bulmadım. sonuçta zaman makinasını buldular bundan sonra yine iron man için film çekseler yine çekerler. gerçi başka bir evden diyip başka bir seri yine çıkar çok da önemli gelmedi.

o kadar karakter varken bu kadar az ölüm olması içime sinmedi. çok pembe bir senaryoydu bence.

thor’un çekicini kaptan amerika’nın tutabilmesinden hiç ama hiç hoşlanmadım. kaptan amerika’nın kalkanını sam’e vermesinden de hoşlanmadım. her karakterin farklı özellikleri var birbirlerinin yerini doldurur gibi oluşunu sevmedim.

thor’un kilo almış halini görmek dışında başka hiçbir sahneye gülmedim.

savaş sahnesini az buldum.

marvel’ı çok büyük bir kahraman gibi gösterdiler ama bence yeri azdı filmde.

özetle herkesin tekrar bir arada oluşunu, savaş sahnesini iron man’nin kahraman oluşunu sevdim. puanım 10/7.

--- spoiler ---
  • infinity war'da thor dayak yedi diye saçma bulmuşken millet ama thanos çok güçlü çünkü gunlet dolu falan filan demişti.
    ulan şimdi de thor (ki kendisi tanrı sıfatıyla orada) elinde hem çekiç hem baltası ile birlikte gunlet'i bile olmayan thanos'dan dayak yiyor.
    ben yine bir şeyi kaçırıyorum sanki, thanos tanrı falan değil, sikimsonik bir yaratık ama hiç bir güç herife işlemiyor, thor bile dayak yiyor ama captan amerika herifi döveyazıyor aga nasıl iş bu? biri bana anlatsın.
  • geçmiş ve gelecek kargaşasıyla ilgili insanları aydınlatmak istediğim film.

--- spoiler ---

geçmiş ve gelecek arasındaki etkileşimi anlamamız için elimizde 2-3 tane anahtar diyalog var.

1- hulk ve the ancient one arasındaki diyalog. burada ancient one ablamız açıkça diyor ki "eğer zaman taşını sana veririsem senin timeline'ını kurtarmış oluruz ama benimkini koruyacak durumda olamam.

bakın burada yeni bir timeline'dan bahsediyor yani geçmişi değiştirirseniz kendi zaman çizginizde değişiklik olmaz, farklı bir paralel evren yaratmış olursunuz.

2- catpain america'ların kapışması. burada aynı kurala bağlı olarak iki captain america görüyoruz ve eğer günümüzdeki cap, eski cap'i öldürse bile kendisine bişey olmayacak, geçmişe giderek yaratmış olduğu farklı paralel evrendeki cap ölmüş olacaktı.

3- eski nebula'nın ölümü. burada da paralel evrendeki nebula ölüyor ve doğal olarak günümüzdeki nebula'ya bir şey olmuyor.

o zaman yukarıda söylendiği gibi cap, geçmişten bir tony bulup getirebilir miydi? evet ama bu sefer de tony'siz kalan paralel evren koruyucusunu kaybetmiş olacaktı.

zaten taşları iade etmenin mantığı da bu, diğer paralel evrenler zarar görmesin. kendimizi kurtardık ama onları yakmayalım bu sefer diyorlar.

--- spoiler ---
  • zaman çizelgelerindeki sapmalarla kafaları karıştırmıştır.
hesabın var mı? giriş yap