• marvelin falan takipçisi olmadığımdan belki ilk yarısı beni çok sıkmıştı ama ikinci yarısında böyle bir hareketlenme oldu içimde
  • captain marvel ne kadar düz bir süper kahraman yoksa bana mı öyle geldi.
  • marvel studios 10 yıl gibi kısa bir süre içinde seri film kavramını yeniden tanımladı. marvel’ın 22 filminin toplam hasılatı 17 milyar dolara ulaşarak gelmiş geçmiş tüm seri filmleri geride bıraktı. dahası, bu filmler rotten tomatoes’da (en yüksek hasılatlı 15 seri filminin ortalama beğeni puanı yüzde 68 iken) yüzde 84 puanla etkileyici bir başarı gösterdi ve film başına ortalama 64 ödüle aday gösterildi. ilkbaharda gösterime giren avengers: endgame eleştirmenlerden büyük övgü aldı ve o kadar çok ilgi gördü ki sinema bileti satan internet siteleri, gelen talebi yönetebilmek için sistemlerini elden geçirmek zorunda kaldı.

marvel studios genel müdürü kevin feige, variety dergisine verdiği röportajda bu başarıyı şaşırtıcı derecede basit bir şekilde açıkladı: “ben daima bir marvel studios filminin nasıl olabileceğinin tanımını geniş tutmak gerektiğine inandım. beklenmedik şeyler yaparak; bir örüntü, kalıp ya da formüle bağlı kalmakla yetinmeyerek izleyici sayısını her filmde biraz daha artırmaya çalışıyoruz.”

anlaşılan o ki işin sırrı, yenilikçi filmler yapmak ve bunların tutarlı bir bütünün parçaları olarak tanınmalarına yetecek kadar devamlılık sağlamak arasında doğru dengeyi bulmak.peki marvel devamlılığı ve yeniliği harmanlamayı nasıl başarıyor?

devamı için:harvard business review
  • imdbden baktım tam 17 tane avengers filmi varmış, gerçi bunların çoğu karakterlerin ayrı filmleri ama yine de bu evrene dahil sanırım. ben de bu 17 filmin hiçbirini izlememiş biri olarak önerilerinize açığım. hangi filmleri izlesem yeterli olur bu evrene girebilmek için?

liste burada
  • biraz önce 4. tekrari izledim ve yine agladim. neden stark ya neden???
  • beğendiğim filmdir. notum 8/10. genel olarak ise thanos'u daha karizmatik ve vizyon sahibi buldum. bence filmin asıl kahramanı kendisidir.

--- spoiler ---

gel gelelim eleştirilerim de olacak tabi;
    1- abi bu filmde cap. amerikanın thor'un çekicini kaldırmasına itirazım yok da çekicin tüm özelliklerini thor gibi kullanması kadar dangalakça bir olay yoktur herhalde. adam yıldırım tanrısı amk. onun yıldırım çaktırması oradan geliyor. konunun çekiçle ne alakası var? ayrıca çekici çağırınca geliyor falan filan. böyle abuk şey görmedim. sırf thanos karşısında güçleri dengeleyebilmek için uydurulmuş bir şey.

2- diğer taraftan şu süper kahraman filmlerinde kahramanların güçlerinin über dengesiz olması da can sıkıntısı. abi şu cap amerika kış askeri filminde arkadaşından dayak yemiş adam amk gelmiş burada thanos'u tokatlıyor. geçiniz ya.

3- doctor strange hiçbir önemli aksiyona girmedi. adam transport dışında bir boka yaramadı. en güçlü karakterlerden birisinin böyle harcanması üzücü.

4- thanos ile teke tek kapışan scarlet witch karakteri de çok güçlü gösterilmiş. geçen filmde thanos'un ayak takımından dayak yiyen kız şimdi thanos'u tokatlıyordu. hatta yaylım ateşi başlaması öldürecekti adamı amk.

5- savaş sahnesi çok karmaşık ve çabucak bitirilmiş. bu haliyle 3 saat film yapıyorsun savaş sahnesi ne kadar sürüyor? filmin ilk 45 dakikası direkt uyutan bir özelliğe sahip. hatta ilk 1,5 saati de genel olarak pek önemli bir şey barındırmıyor. bu kadar para gömüp bu kadar kısa ve karmaşık savaş sahnesi çekmek yakışmamış.

6- filmin sonunda yeni cap amerikanın bir zenci olması da iyi bir gönül alma olmuş :)) da verdiğin adam süper güçleri olan birisi değil ki amk. milletin yaptığı dandik kıyafet ile uçan bir soytarı. fasdfsdafas

--- spoiler ---
  • ımdb puanının yarisina anca sahip olan film. neresinden tutsan elinde kalıyor. halbuki bir önceki film, kaliteli antagonistin varlığı da büyük etken olmakla beraber, mcu icerisinde kalmak koşuluyla gayet iyi filmdi.
  • evet, bir karşılaştırma yapılırsa infinity war bu filmden daha akıcı ve epikti. ama zaten bu filmin amacı o değildi ki.
    bir veda filmiydi ve ben izlerken büyük keyif aldım.

onca süper kahramanı bir araya toplayıp sağa sola savrulmadan bu kadar temiz bir iş çıkardıkları için senaristleri tebrik ediyorum. herkese hakkını verdiler. geçmiş hikayelerle kurulan bağlantılar da çok çok güzeldi.

zaman yolculuğunu paralel evrenlere bağlayarak, birçok mantıksızlığın da önüne geçtiler. zaman yolculuğu yapıp kolaya kaçmışlar diyen arkadaşlar, bana alternatif bir akış önerebilirler mi? ben şahsen gidip de thanos’tan taşları alma mücadelesi verdikleri bir film izlemek istemezdim.final yapmak için en uygun akış bence buydu. zaten çizgiromanları takip eden bir yazar da 1 yıl önce, az çok bu senaryoyu tahmin etmiş.
    (bkz: #80642647)

kısacası üzerinde çok emek harcandığı, çizgi romanlara bağlı kalınmaya çalışıldığı belliydi.

thanos’a ayrı bir paragraf açmak isterim. ben thanos’u kötü bir villain olarak göremedim. ilkelerine son derece bağlı, asla yoldan sapmayan güçlü bir karakterdi. kızı onun için “babam yalan söylemez” diyerek hakkını teslim ediyor. ayrıca onca güce rağmen hırsa kapılmadan, planladığı gibi evine çekilmiş olması da, zaten nasıl doğru bir karakter olduğunu gösteriyordu. senaristler de böyle düşünmüşler ki, sonunu filmin başındaki gibi basit şekilde değil; şanına yakışır şekilde getirdiler. tarihte katliam yapmış birçok kişiyi şu anda kahraman olarak anıyorsak, bence thanos’un yarattığı evrende de, kendisi yıllar sonra bu şekilde saygıyla anılacaktı.

son olarak, karakterlere o kadar alışmışım ki, yenileri izleyeceğimi pek sanmıyorum. zaten yaşım gereği yeni serilerden uzaklaşmıştım. ergen bir spiderman’i pek çekemem.

kısacası benim için de güzel bir veda oldu.

gişe incelemesi için daha önce yazdığım analizi de buraya yapıştırayım. avengers avatar’ı geçti diyenlerin atladıkları bazı hususlar var. en başta enflasyon etkisi:) bence avatar’ın gişe başarısını yine çok farklı bir sinema tekonojisiyle, yeni bir görsel devrimle yakalamak mümkün olacaktır.
    (bkz: #92432277)
  • vasatın altında büyük bütçeli yapım zincirinin son halkası.
    sahnelerin çoğu stüdyo giderleri azalsın diye cgi ile greenbox stüdyolarda çekilmiş. ikide bir şehrin yıkıntıları arasında yani stüdyonun içinde dolaşıyorlar böylece yıldız oyuncuları bir araya toplarken zorluk çekmiyorlar fakat yıldızları bir araya toplarken filmin tekrarının da önüne geçemiyorlar. sırf insanlar şaşırsın diye karakterleri öldürüp ortaya çıkarmak için sürekli bir deus ex machine gibi bir yerlerden yedek canlar, yakıtlar, zaman makineleri vs. çıkıyor ve nedense thanos denilen adam bir türlü yenilmiyor yenilse de adam moğollar gibi sürüsüne bereket bir orduyla durduk yere peydahlanıyor. sanki dragon ball dan frieza geliyor.
    10/2
  • --- spoiler ---

boktan super kahraman film serisi yine iyilerin kazanmasıyla son buldu. üstelik 14 milyonda 1 ihtimalin gerçekleşmesiyle... yazacağınız senaryoya sokam dediğim film.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap