şükela:  tümü | bugün
 • aventurien (aventurya) olarak da bilinen bir frp-ülkesidir...başkenti gareth'dir...
 • metalik parıltılar saçan ve tanecikli bir yapıya sahip, açık yeşil bir kuvars türüdür, aventurine. aynı zamanda yıldız taşı da denmektedir.( kuvars, oldukça saf sitis (sio2) kristallerine verilen addır.özgül ağırlığı 2,65 g/cm³, sertliği 7 olan kuvarsa doğada çok rastlanır).kristal yapısı köşelidir. hücre yenileyici ve gençlik verici etkilere sahip bir taştır.yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır. hem kullanan kişiye hem de onun çevresine neşe duyguları getirir.
  psikolojik etkileri:
  1-insana hoş bir coşku verir.
  2-endişe ve belirsizlikleri yok etmeye yardımcı olur.strese karşı kullanılabilir.
  3-yaratıcılığınızı geliştirmede olumlu etki yapar.
  4-bilmediğiniz şeyleri keşfetme ve deneme komusunda cesaret verir.
 • yüksek demir ve kuvars içerikli kristal yapıda bir sır çeşididir aynı zamanda. alkali ve bor miktarı fazladır. kurşun, kalsiyum ve alüminyum (az) kullanılmaz. bu nedenle viskozitesi düşük akışkan sırlardandır, anlaşılacağı üzere dik yüzeylere uygulanmaz. artistik sırlar içinde en güzelidir benim için, çok fazla değişkeni vardır ve atmosferden hammaddelere kadar en ufak farklılıklar büyük görsel ayrılıklara neden olur.
 • içerisinde fazlaca kalsine boraks ve kuvars bulunduran bir sır çeşididir. seramik sektöründe de önemli ölçüde kullanılmaktadır. sıra daha parlak bir görüntü vermektedir. içerisine demir oksit ve kurşun oksit de ilave edilmektedir. kristallenerek çok güzel bir görünüm çıkartmaktadır ortaya. artistik sırlar arasında gösterilmektedir. yapımında, boraksın çözünmesini önlemek için su yerine alkol yahut ispirto kullanılmaktadır.
 • kristallerin, ergime sıcaklığından düşerken kontrollü soğutmayla, oluşmasına ve büyümesine zaman tanınmalıdır.