şükela:  tümü | bugün
  • kürdoloji alanında ciddi çalışmalar neşretmiş olan avesta, kendi alanında dünyanın önde gelen yayınevlerindendir...
    ancak dağıtım ağı yok ve kötü yönetilmekte olduğu kesindir. yayımlanmış iyi şiir kitaplarını kitapçılarda bulmak olanaksızdır.
    (bkz: abdullah keskin)
    (bkz: mehmet butakın)
    (bkz: akif kurtuluş)
    (bkz: metin kaygalak)
    (bkz: selim temo)
    (bkz: enis akın)
  • ekseriyetle kürtlere ve bunun yanında farslara dair kaynaklar bakımından türkiye'de eşsizdir.

http://www.avestakitap.com/
  • neredeyse sadece diyarbakırda kitapları bulunan yayınevidir.neden her yere dağıtmıyorsunuz.bi tek ankarada çarçıra kitap evinde buldum kitaplarını onlarda adamın kanını emiyorlar.üstüne ekleyip satıyorlar...
  • diyarbekir'deki kitap depoları dün gece yakılmış.
  • "türkiye yayıncılar birliği

basın açıklaması

12.6.2016

kitap yakma utancı bir daha yaşanmasın

avesta yayınları’nın diyarbakır’ın sur ilçesi, iskenderpaşa mahallesi’nde bulunan deposu 10 haziran 2016 gecesi 22.00 sularında, kimliği belirsiz kişilerce ateşe verilmiştir. 3 odalı deponun bir odasında çıkan yangın teravih namazı'ndan dönen yurttaşlar tarafından söndürülmüş, yangının şans eseri erken fark edilmesi deponun diğer odalarına sıçramasını önlemiştir. yangın sırasında çok sayıda kitap zarar görmüş, ciddi maddi hasar olmuş, söndürme çalışması sırasında ıslanan kitaplarla yayınevinin zararı katlanmıştır. yayınevi sorumlusu daha önce tehdit almadıklarını, sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde depodan 30 kitap çıkarılıp yakıldığını, iki olay arasında bağ olabileceğini belirtmiştir.

kitap yakmak, baskıcı rejimlerde görülen, toplumları hafızasızlaştırmak ve ehlileştirmek amacıyla yapılan, sonrasındaysa tarihe utanç verici bir insanlık suçu olarak geçen hazin olaylardır. avesta yayınları’na yapılan hain saldırıyı kınıyor, suçluların bir an önce bulunmasını ve cezalandırılmalarını, yayınevinin hasarının karşılanmasını talep ediyor, ülkemizde kitap yakma utancının bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

http://turkyaybir.org.tr/4318/#.v13jzmnyk9d"
  • 3 haziran'da başlayacak olan kadıköy kitap günlerine katılım başvurusu reddedilmiş olan yayınevidir. kürtçe kitaplar basıyor olmanın ödülüdür.

avesta yayınları'nın katılım başvurusu reddedildi
  • düzeltme: bu konuda aram yayıncılık geçen sene katıldıkları hâlde bu sene belediye tarafından yer verilmediği açıklamasını yaptı. kadıköy belediyesi hakkında iyi niyetli düşünmek de benim ayıbım olsun, giriyi silmek istemiyorum. hakkım yok.

tüyap'ın ve belediyelerin düzenlediği tüm fuarlarda katılım ve yer önceliği daha önce fuara katılabilmiş yayıncılara verilir, bunu herkes bilir. haydarpaşa için, kadıköy belediyesi en son 160 yayınevinin katıldığını, ancak 40 yayınevi daha ekleyebilmek için imkânların zorlanacağını belirtmişti bu sene.

katılmayı sürdüren ya da bu sene eklenen yayınevleri içinde evrensel yayınları, dersim yayınları, yordam kitap, aras yayıncılık, istos yayınları varken nasıl avesta yayınları özellikle dışarda bırakılmış olabilir? meseleyi kürtçe edebiyatla ilgili bir yerden yorumlamakta ısrar etmek iyi niyetle düzenlenen fuara gölge düşürür ancak. abdullah keskin, "yüzlerce yayınevinin olduğu ortamda kürtçe diline yer verilmemesi..." şeklinde yansıtıyor meseleyi, oysa var yahu. katılamayan büyük, küçük birçok başka yayınevi var ve suya sabuna dokunmayan kitaplara rağmen katılamadılar üstelik. geç kalınmıştı iletişime geçmekte, onlar da mağdur oldular. daha büyük bir alan konusunda ısrar etmek dururken belediyeyi kasıtla suçlamak niye? hangi fuar organizasyonunun üç ay önceden yapılan başvuruyla hemen yer açabildiği görülmüş? birçok yayınevine "durumun inceleneceği" bilgisi verilmişken, bunu "kitapların incelenmesi" olarak yansıtıp bizi de haksız bir öfkeye sürüklemek niye?

chp belediyesini, chp'yi, hele hele mütemadiyen şirinlik yapıp çok daha ciddi meseleleri hasıraltı eden kadıköy belediyesi'ni savunacak değilim. ama bu tutum sadece suyu bulandırır. katılan yayınevlerinin zan altında kalmasına, ziyaretçilerin yersiz tepkisine yol açar.
  • geçenlerde, fiyatları daha uygun diye idefix üzerinden martin heidegger' in birkaç kitabını satın aldım. mesut keskin isimli türkçe bildiğinden şüphe ettiğim bir arkadaş çevirmiş kitapları.

şu kadarını söyliyim; kitapları almanca okusam daha çok sey anlardım üstelik tek kelime almanca bilmiyorum. o derece boktan bir çeviri. bu bildiğin dolandırıcılıktır.

bu yayın evinden ne bir kitap alın ne de aldırın.