• (bkz: ukteydim doldum)

avi-8 bir saat değil ama bir saat markası aslında. avi, aviation'un kısaltması olarak orada duruyor. özellikle, uçak ve havacılığın ruhunu ve mühendisliğini bir şekilde saatlerine yansıtmaya çalışan, yanlış bilmiyorsam bir ingiliz firmadır kendileri.

saat modellerinin isimleri, genellikle uçak modellerinden geliyor. oldukça hoş modelleri var, ancak mühendisliği ve ya işçiliği nasıldır bilemiyorum ancak sağlam görünüyorlar.

rusya hariç, dünya'nın her yerine gönderimleri var ve oldukça iyi bir garanti hizmeti sunduklarını vaat ediyorlar. gördüğüm kadarıyla model fiyatları 145tl'den başlayıp 400tl'nin biraz üzerine kadar devam eden, oldukça uygun bir aralığa sahip.

internet siteleri şu.

nhilus'un uktesini de böylece doldurmuş olduk.

edit: pound'u türk lirası olarak görmek de nasıl bir miyopluk, astigmat'ın hangi evresi falan, ben bilmiyorum...
  • çinli bir saat üreticisinin suni markası. tasarımları fena değil ama içlerinde maks. 1-10 usd lık quartz makineler olduğunu bilin. saat & saat'te satılan uyduruk moda markalarından tek farkları ıwc'ye benzetilen pilot tasarımları.
  • hawker hurrıcane av-4072-02 limitli üretilen modelinden satın aldım. ödemeye geçtiğimde %20 christmas indirimi ile beni benden aldılar. aynı kalitede bir saati istanbulda satın almaya kalksanız en az 3-4 bin tl bandında bir para ödersiniz.

saat oldukça kaliteli deri bir kutuda, sertifikası, kaçıncı üretim olduğunu gösteren belgesi, temizleme bezi, yedek deri kayışı, pil değiştirme aparatı ile birlikte geliyor.
  • dünya'nın hiçbir yerinde japon quartz mekanizmalı sıradan ve markasız diyebileceğimiz bir saatin 3-4.000 tl etmesi gibi bir ihtimal yoktur. o paraya swiss made otomatik saat alınır ve lütfen bilmediğimiz konularda saçma-sapan yorumlar yapmayalım. yani bu markanın saatine bu parayı vermeyi düşünen varsa kerizin önde gidenidir.

bu saatlerin ederi hoş tasarımlarından ötürü taş çatlasın 700-800 tl'dir. hatta o paraya has/öz japon seiko/citizen de alınabileceğinden ötürü o parayı edeceği bile tartışmalıdır.

bu arada "kaliteli" sandığınız saatin maliyeti de 30-40 dolar ya vardır ya yoktur, o da ayrı bir konu... limitli üretim falan diye ayak yapmışlar bi de, şaka gibi gerçekten... sanırsın vacheron constantin özel seri amk.
  • sözlükteki "her konunun uzmanı, her şeyi ben bilirimcileri" ortaya çıkartmış olan başlıktır. genelde bu arkadaşlar sözlükte sol framede başlık tarayıp, bugün acaba hangi konunun uzmanlığına bürünsem derler. başlık seçimine müteakiben konu ile alakalı hemen kısa bir google aratması yaparlar, çünkü bildikleri tek şey google'ın onlara fısıldayacağı bilgiler kadardır. (ayrıca bu arkadaşların geçmiş entrylerine bakarsanız her konunun uzmanı olduklarını anlamakta zorluk çekmezsiniz)

adam çıkmış hiç incelemediği, görmediği, bilmediği bir saat hakkında vermiş veriştirmiş, akabinde ona fiyat biçmiş, sonra da aynı paraya ne alınacağına dair akıl vermiş.

komik olan bir başka konu ise saatin maliyetinin olsa olsa 30-40 dolar olduğu imiş. arkadaş kusura bakmasın ama saatin deri kordonunu sen o paraya satın alamazsın ingilterede.

limitli özel üretime gelince, bu tarz üretimlerde size bir sertifika verildiği gibi saatin arkasındaki çelik kasa üzerinde de kaçıncı üretim olduğu işlenmiştir. ve ingiltere gibi bir yerde hiç bir marka müşteriye limitli üretim yapıyorum deyip bir daha aynı modeli benzer şekilde satmaz.
  • (bkz: aviate)
    (bkz: sk8)
    (bkz: gr8)
    (bkz: m8)

ergence bir isme sahiptir.
  • bir süredir ilgimi çeken britanya kökenli saat tasarımcısı.

tasarımcı diyorum, zira kendisi in-house mekanizma üretimi yapmamaktadır. anladığım kadarıyla modellerinde japon miyota (hem quartz hem de otomatik modellerde) mekanizma kullanıyor.

tasarımları ise fazlasıyla ilgi çekici. isimlerini tarih boyunca raf * * bünyesindeki lancaster bomber, hawker harrier gibi uçaklardan alan konsept tasarımları gerçekten beğenilesi. hatta web sitesini hatun kişisi ile incelediğinizde alacağınız tepkiden olayı çözersiniz kanımca *

saat olarak belki bir japon seiko, orient veya isviçre değildir, ama tasarım teması gerçekten cezbedici.

bilhassa bu yorumun yazıldığı tarih itibariyle ön siparişte olan flyboy centenary edition modelleri muhteşem.
    link: https://www.avi-8nation.com/…centenary-sign-up-page
  • ozellikle ikinci dunya savasi ucaklarina merakliysaniz onlardan esinlenen super modelleri var. kendim de konuya ilgili biri olarak bir tane edinmeyi istiyorum. is bu entry yazilirken fiyatlar da 150-250 pound civarlarinda.

ozellikle hawker hurricane serileri cok hosuma gitmekte

(bkz: https://avi-8.co.uk/collections/hawker-hurricane)
  • ingiliz hava kuvvetleri uçaklarını baz alarak saatler üreten ingiliz markasıdır

oldukça güzel tasarımları bulunmakta birlikte türkiye’de ingiltere fiyatının 2 katına satılmaktadır

otomatik mekanizmaya sahip hawker harrier ıı modeline sahip biri olarak tavsiyem: kıyın paraya alın
hesabın var mı? giriş yap