şükela:  tümü | bugün
 • marvel studios ceo'su ve x men, the hulk gibi çoğu filmin prodüktörü.

  ayrıca televizyonda gördüğümüz bütün marvel çizgi filmlerinin***** prodüktörü. genelde marvel adına basın açıklamaları da yapan cici adam.
 • stan lee ile adı sıkça anılan, film ve çizgi filmlerin yanı sıra birçok marvel çizgi romanına hayat veren kişi.
 • avi arad productions'ı kurarak marvel'dan ayrılan amca. artık çizgi romanlarla bir ilgisi kalamamış sadece devam eden sözleşmeler sayesinde birkaç filmin prodüksyonunu üstlenecek. bunlar da hulk, iron man ve her türlü spiderman filmleri.

  ayrıca filmlerin yaptığı gişeden de %10 gibi minik bir pay alacağı için 7 sülalesini zengin yapmıştır.
 • stan lee'nin ölümünü duyunca aklıma gelen kişi.
  şimdi ne yapıyordur, ne yeyip ne içiyordur kim bilir?
 • bütün spider-man filmlerinin yapımcılığını yapmış kişi.

  --- spoiler ---

  yönetmenin istememesine rağmen 2007'de çekilen spider man 3'e sırf hayranlar istiyor diye venom'u eklemesine ve spider man'e hayat veren oyuncuların değişmesinde sorumlu olduğu düşünülmesine rağmen vizyonu sayesinde spider-man no way home gibi bir ortaya koymuş ve credits kısmında kendisine teşekkür edilmiştir.

  bu nostalji dolu anları yaşattığı için biz de teşekkür ederiz.
  --- spoiler ---
 • spider-man no way home'da muhtemelen kendisine teşekkür edilmemiştir, kendisine teşekkür "ettirmiştir". öyle bir adam avi arad.

  son 30 yılda sevdiğimiz pek çok spider-man yapımında imzası olması ve zeki bir iş adamı olması önemli artıları fakat o sevdiğimiz bütün spider-man yapımlarını yok eden ve onlara kötü ya da tatmin etmeyen bir son veren de yine kendisidir.

  benim ve pek çok insanın en iyi spider-man uyarlaması olarak gördüğü 90'ların çizgi dizi serisinin iptal edilmesinin sebebi avi arad'dır. fox'un animasyon departmanı bu adamla uğraşmak yerine fişini çekmiştir dizinin. sonra çok az insanın hatırladığı (spider-man'in geleceğe gitti, hayvan-insan mutantların olduğu) vasat spider-man unlimited ile 12 bölüm daha devam edip yine iptal edilmiştir. maalesef bu evrendeki peter parker'ın hikayesi kaybolan mary jane'i bulamadan, yani mutlu sonuna ulaşamadan sona ermiştir. keşke en azından çizgi roman olarak bir final yazıp kapanış verebilselerdi.

  yine benim ve pek çok insanın en iyi spider-man film serisi olarak kabul ettiği sam raimi'nin tobey'li film serisinin de üçüncü filmde patlamasının ve raimi'nin halihazırda yazmakta olduğu dördüncü filmin iptal edilmesinin sorumlusu da avi arad'dır. avi arad üçüncü filmi büyük oranda raimi'ye filmi tekrar çektirmiş ve daha önemlisi filmi büyük oranda zayıflatan venom hikayesini venom oyuncakları satmak için filmin içinde sokuşturmuştur. bu yüzden kendisinin an ana kötü olduğu filmi olması gerekirken filme zorla itelenen venom'a hakkı verilemedi. hem film zayıf kaldı hem de tobey'ye kapanış verebilecek dördüncü film iptal edildi.

  aynı hatayı the amazing spider-man'de tekrar yapmıştır. ikinci filme birçok karakterin zorla itelenmesini sağlamış, pek çok şeyi aceleye getirmiş ve andrew garfield'in aslında çok iyi bir spider-man seçimi olmasına rağmen parlayamamasında pay sahiplerinden olmuştur. o serinin de ikinci filmde spider-man kapanışını göremeden iptal olmasının sebeplerindendir.

  bu kısım spekülasyon olsa da spider-man ve mcu anlaşmasında en çok sorun yaratan, ilk iki mcu spider-man filminde bazı problemli tercihlerin sorumlusu olan kişi olduğu da iddia ediliyor.

  yani özetle marvel cinematic universe için ike perlmutter neyse sony için avi arad odur. ikisinin de sonu yaratıcı süreçten uzaklaştırılıp temsili rol sahibi olmak oldu neyse ki.

hesabın var mı? giriş yap