şükela:  tümü | bugün
  • avid şirketinin sattığı profesyonel video düzenleme ve efekt yazılımı olan media composer uygulamasının ücretsiz versiyonudur. resmi sitesinden kayıt olduktan sonra yaklaşık 2 gb olarak indirilebilir.

artılar
    * ücretsiz, daha ne olsun?
    * holywood standardında bir yazılım, wikipedia sayfasında kullanıldığı filmleri görebilirsiniz.
    * uzun süre kullanabilseydim eminim buralar dolardı.

eksiler
    * ücretli versiyona kıyasla 4 video ve 8 audio track ile sınırlandırılmış. tüm özelliklerin detaylı kıyaslaması bu sayfada mevcut.
    * 2015 başı macbook pro cihazıma yükledim, performansı tatmin edici değil. yüklemesi uzun sürüyor, uygulamayı açması uzun sürüyor, açılırken birkaç hata veriyor, önceden kayıtlı bir proje açmak istediğinizde bazen çöküyor. avid şirketinin yazılımları ile yaşadığım tecrübe hep böyle oldu gerçi. pinnacle studio'yu satın aldıklarında windows işletim sistemli bir cihaza avid studio ve pro tools kurmuştum, yine böyle çökmeye meyilli eğreti uygulamalardı. yazılımı kötü demek istemiyorum, muhtemelen çok güçlü bir donanım istiyor.
    * standart, tek pencere içindeki farklı bölümlerden oluşan ekran düzeni yerine her görevin farklı bir pencerede açıldığı bir ekran düzeni var. alışırsanız sorun yok ancak 13-15 inç gibi ekranlar küçük kaldığı için pencereleri sağa sola sürükleseniz de sığdıramıyorsunuz, büyük ekran şart.
    * ekran demişken, retina ekran desteklenmiyor. yazıların dışındaki arayüz ögeleri piksel piksel görünüyor.
    * uygulamayı tüm bileşenleri ile birlikte kurup yükleme sonrasında avid application manager'da az önce oluşturduğunuz hesap ile oturum açmalısınız. benim gibi "uygulama yüklensin, ekstraları önemli değil" derseniz uygulama açılmaz, baştan yüklersiniz.
    * bu sadece macos için: kurulduktan sonra oluşan kısayollar aşırı düzensiz ve rahatsız edici. launchpad'i açtığınızda 3 tane gereksiz kısayol görüyorsunuz; ilok license manager, creative cloud* ve hwinstall adında simgesi bile olmayan bir kısayol. zaten buna tıklasanız da açılmıyor. bir üst maddede yazdığım application manager kısayolu yok mesela, uygulamalar klasöründen açmalısınız. asıl uygulamanın kısayolu ise yine launchpad içinde `avid (other)` klasöründe. illa klasör yapacaktın madem gereksizleri doldursaydın da asıl uygulamanın kısayolu dışarıda kalsaydı. bu maddede yazdığım her şey kullanıcı tarafından değiştirilebilir ancak böyle saçma bir düzen, en az benim bu maddeyi yazmam kadar gereksiz ve vakit kaybı.

nihai düşüncem: en yukarıda profesyonel yazdım ya, gerçekten öyle. sıradan bir kullanıcı büyük ihtimalle ilk izlenim sonrası bilgisayarından kaldırır. ancak meslek gereği veya hobi olarak ilgilenen kullanıcılar için iyi bir ücretsiz alternatif olacaktır.