şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: avil ampul)
 • tum kitaplar yazar ki avil bir agri kesici degil,bir antihistaminiktir.ayrıca insaniğ her rahatlatan sey agri kesici degildir.
 • hapşurma krizlerini durduran kendinize gelmenizi sağlayan pek yararlı hap.
 • sadece allerjik rinitlerde degil, urtiker ve benzeri allerjik reaksiyonlarda da kullanilan feniramin maleat iceren preparat. tum klasik antihistaminikler gibi sedasyon yapar. beraberinde arac ve makine kullanimi acisindan dikkatli olmak icap eder.
 • elazığ yöresinde "saf, geyik" kişilere verilen isim. genelde, hata yapmış kişiyle alay etmek için kullanılır. avel de denir.

  örneğin, ihale oyununda, yanlış oynayan kişiye şunu der en çok faidelenen kişi, "avil lan bu, ehehehe, olum o kağıdı atmasaydın batıyodum ehehehe". diğer oyuncular da kahkahalara eşlik eder. eşi varsa (eşli oynanıyorsa) eş, biraz öfkeli bir şekilde "olum avil misin sen yahu? seni karşısına alanda kabahat. cık cık cık". sonuç olarak, hem oyunda kaybetmek, hem de alay edilmek hüzne gark eder "avil"i. bazen sinirlenip, "olum bir daha bana şaka anam avradım olsun dalarım bak" der, ama bir kaç el sonraki avile daha beter güler, ortalık güllük gülistanlık olur.
 • alerjik rinit doğdum doğalı sadık yarim olduğu için, tamamen kendi deneyimlerimi yazıyorum; ilk kuşak antihistaminiklerden olsa da, sedasyon yan etkisi bir yana, üçüncü kuşaklardan eline su dökenini görmedim henüz. en iyisi, hastaysanız hastalığınızı bilin kardeşim, güzelce için avil'inizi alın, yatıp zıbarın. patronunuza, hocanıza, sizi işe koşan kimse işte ona da "patlıcan gibi şiş burunla, dakikada 30 kez hapşurarak sen iş gör kolaysa" diyin ve çıkın işin içinden. dünyayı siz kurtaracak değilsiniz ya.
  uykusu da hiçbir şeye benzemez ha, öyle bir şahane ağırdır.
 • adami kütük gibi uyutan, minik antihistaminik.

  mesela, doktorun "en geç aksam 9'da al, yoksa sabah uyanamazsin" emrine itaatsizlik ederekten, gece 12'de kasintilarinizin artmasiyla "ulan? avil'i almayi unuttum yav!" coskusuyla, o minik tableti yutarsaniz, böyle 20 dakika sonra filan, son derece gevsek bir kisi haline gelirsiniz. kemikleriniz alinmis gibi, ipli kukla gibi bulundugunuz yere yigilirsiniz.

  ve sabah... ne vraklayan kurbagali saat, ne zirlayan çalar saat, ne sarki söyleyen cep telefonu, ne de "kalk bana mama ver lan!" mesajiyla suratiniza pati atan kediniz sizi uyandiramaz.

  böyle bir uyanirsiniz ki, saat 9.30 olmus.
  sonra ne sabah 9'daki toplanti...
  ne ise geç kalma stresi...
  ne kavga, ne hürriyet, ne kariniz...
  avil, güneş ve siz...
  bahtiyarsiniz...
 • histamin'in bağlandığı h1 reseptörlerine (akciğerlerde bulunur) bağlanmasını önleyen bir antihistaminiktir. bu nedenle histamin'in diğer reseptörleriyle ilgili bir deney yapılacağı zaman kobaya verilebilir. bu sayede örneğin histamin'in midedeki h2 reseptörleri ile etkisini incelemeye çalışırken, hayvanın telef olmasını engellemiş olursunuz.
 • kuçuların alerjik hapşiriklerinde şurubu kullanılan antihistaminik.
 • kaç yılın alerjiğiyim daha öyle güzel uyku yapan ilaç görmedim. insanı tatlı bir iç geçkinliği kaplıyor, kedi gibi kıvrılası geliyor her yere. zzz.

hesabın var mı? giriş yap