şükela:  tümü | bugün
  • calistigim en kotu arac kiralama firmasidir.

taksim/gumussuyu icin konusmak gerekirse.

esim dostum magdur olmasin diye anlatiyorum, madem oyle buraya da yazayim.

kendilerinden bmw 320d yi kiraladim 3 gunlugune, parasini da internetten pesin verdim 3 hafta oncesinden, almaya gittim, hersey guzel, anahtar cikti, dediler ki depozito icin kredi karti, dedim hay hay, dediler ki "aaaa olmaz tek kredi kartina veremiyoruz." dedim nasil yani? dediler yok valla olmaz. yav boyle bir sey olabilir mi? madem boyle bir sartiniz var, o zaman parayi neden pesin tahsil etmeyi biliyorsunuz? yok. olmaz. e ne olacak simdi? 2 saate feribot var? bilmiyoruz. yau kardesim kafaniz mi guzel, parasini pesin odedigimiz arabayi verin gidelim iste? oradan bir calisan "tamam bu seferlik verelim ama mudure sormam lazim" dedi, iyi dedim, gitti, sormus. yok diyor, mudur olmaz dedi. e yav esimizden, dostumuzdan, anamizdan, bacimizdan, kredi karti getirelim? bir dakika mudure sormam lazim. sor. ben mudure sordum yine olmaz dedi. kartin uzerinde illa kiralayanin ismi olmasi lazimmis. ust sinif araclarda maalesef boyle .s.s.s

hasbinallah, kafalara gel. yav diyorum, ben mesela koc ailesinden olsam, sizden elbette ust arac olarak bmw 735i alirim. akliniz aliyor mu mustafa koc'un cebinde apaci gibi 3-4 kredi karti ile gezdigi? bir kartin borcu ile diger karti falan kapatmaya calistigi? dunyanin neresinde gorulmus yahu? harbi ust sinif arac kiralayan adamin kuvvetle muhtemel tek kredi vardir, o da limitsiz american expresstir. saka gibi bir sistem kurmussunuz farkinda misiniz? diyorum, hem bu 2 kredi karti, arabanin pesin parasini vermemi gec, kartimin limitinin de istediginiz ucrete yetmesini gec, bu kadar onemliyse, arabanin parasini internetten pesin veririken ikinci kredi karti no'su da istersin, olmayan adam der ki, yemisim avisini almiyorum.

neyse, baktim bunlardan bi is cikmayacak, dedim sistemi kendim acayim, e dedim, bana baska bi araba vermeyecek misiniz boyle mal gibi bekleyecek miyiz? aa tamam verelim. ne verelim? dedim ne var elinizde. renault fluence. iyi madem. sorun degil. ne kadardan verceksiniz?

bmw yi tut ki 10 liradan kiraladim gunlugune. adam demesin mi, 14 lira renault fluence, gunluk. vay arkadas. vay bana. vaylar bana. dukkanin ici komple bonzai olmus sanirim benim haberim yok.. dedim aga ben bmw yi 10 liraya aldim gunluk sen neyin pesindesin? bu sefer "siz indirim kuponu ile mi aldiniz?" yok guzelim normal aldim. hmm.. hemen kontrol ediyorum. 14 lira evet. 10 liradan bir kurus fazla vermeyecegim diyerekten, muthis pazarlik yetenegim ile (!) 9 liraya indirdim. evet hic beceremem. neyse.

e peki dedim aradaki farki nasi vereceksiniz? iste depozitodan falan fazla cekmis gibi gosterecegiz o iade olunca falan filan bisiler.. tamam sorun yok. aldik arabayi.

tabii gidecegimiz yol uzun, ki sirf bu yuzden bmw almisim, yoksa yemisim, polo bile ayagimi yerden keser. hafif gobeklli 35 yas civari orta duzey yonetici adaylarina firma tarafindna tahsis edilen, at arabasi olarak bilinen renault fluence ile ciktik yola. nimet dedik, nimetle saka olmaz. ama avis musteri hizmetleri ile de temastayiz yani, bir de ne ogrenelim, 2. kredi karti mevzuu tamamen subenin insiyatifindeymis. yani adamlar bildigin gote getirmisler bizi. ustune ustluk, boylesi bir durumda da, en kotu 1 sinif altini, nebleyim bi wv passat falan vermesi gerekiyormus, musteri hizmetleri "evet renault fluence.... biraz sey olmus...." diyebildi ancak.

dosendim cok sert bir mail. bak burada laf yok, geri donus oldu. subenin muduru (o gun iceriden olmaz demekle yetinen) aradi etti. sanirim bu mail uzerine primi kesilmis. ama diyebildigi "inanin benim hic haberim yoktu cok pismaniz ozur diliyoruz." yav tamam, da, bu hic bir seyi degistirmiyor ki?

ben de kendisinin subesinde buyuk bir sistem hatasi oldugunu ,eger elemanlari ondan habersiz, ona sormus gibi is ceviriyorsa yine kendisinin suclu oldugunu, is hayatinda bu tur hatalarin cok buyuk bedellere mal olacabilecegini, hepimizin ayni is hayatinda yer aldigimiz icin avis'in iyiye gitmesi adina bu hatayi paylastigimi belirttim. ki "ay siz parayi da pesin vermissiniz, nasil oldu inanin anlamadim" dedi, ozru kabahatinden beter olarak, "biz normalde yani.. guvenlik olarak... tipe gore 2 kredi karti istiyoruz... pesin vermeyenlerde kredi karti bloke falan olabiliyor bazen......" dedi, pesin vermis bir mal gibi hissettim kendimi.... ha, yoksa banane, almisim at arabasini gitmisim, acilan semsiyenin davasi mi olur? fakat ben uygulama hatasindan ziyade sistem hatasina cildiririm. lokantada corba soguk gelir. ne gam? olur oyle seyler. arabayi yikatmaya verirsiniz, iyi yikamayaz, ne gam? olur oyle seyler. bir milyon islem icinde 6-7 islemde hata olmasi esyanin dogasidir. dolayisi ile, bu hata bana denk gelmisse cok takmam.

ama tek kredi karti ile, parasi pesin ondemis bir araci, calisan yahut sube muduru insiyatifsizligi ile alamiyorsam, bu sube sisteminde bir hata demektir ve veryansin ederim o subeye ki adam olsunlar benden baska biri yanmasin bari.

aslinda bu giriyi de yazmayacaktim, ama 2. tango basladi avisle. gecen kredi kartimi oduyorum, dedim lan ne harcamisim bi bakayim. bir de ne goreyim, avis, bana depozitoyu geri vermemis olaydan 2 ay gecmesine ragmen, bmw 'nin de parasini geri iade etmemis.

su ana kadar hic rakam yazmadim, ama olayin vehametinin gorulmesi acisindan yaziyorum, arkadaslar ben avis'ten, an itibari ile, renault fluence'i 3 gunlugune 1200 liraya kiralamis gozukuyorum.

oyle de bir malim. hem bmw nin parasini, hem reno'nun parsini, ustune bir de 400 liralik depozito parasini vermis durumdayim. sufer.
    (bu arada, sans eseri de. 9 liraya kiralamis oldugum fluence'nin, benden 2 gun once, 5 liraya kiralandigini da torpido gozundeki fatura'dan ogrenmis olduydum, dusun yani.)

ekstreleri atarak ilettim kendilerine, "donecegiz" dediler. 4 gun oldu donmediler. bu gun senlik var. ofislerinde ziyaret edecegim kendilerini. artik nasip.

taksim gumussuyu boyle bir subedir iste. ona gore hesabinizi yapin.
  • dünya markası filan olmayan şirket,

sebep:
    kendilerinden araç kiraladık.paramızı kredi kartıyla ödedik
    1 ay sonra durup dururken kredi kartımızdan para çekti.

kendi hataları olduğunu kabul ettiler, başka müşterinin kiralamasını bizim kredi kartımızdan çekmişler,
    parayı yarın iade edicez dediler, hala iade yok.

müşteri hizmetleri telefonunu açmıyor.
    müşteri hizmetleri emailine bile cevap vermiyor. hata olduğunu kabul eden maili attıktan sonra bir daha cevap alamadım.

durdum mu?
    hayır avis amerika customer service i aradım.

yarım saatlik konuşma sonrasında bunun bir dünya markası olmadığına karar verdim:
    csus: amerika customer service
    ben: ben

csus: rezervasyon numarasını verir misiniz?
    ben: benimkisini mi
    csus: hayır sizin paranızı çektikleri kişinin rezervasyon numarası
    ben: ...
    ben: ben bunu nasıl bilebilirim dostum?
    csus: evet haklısınız
    ...
    ..
    ..
    csus:buradan bişey yapamıyoruz
    ben: peki bana ne önerirsin?
    csus: bir saniye bekletiyorum süpervisor um la konuşucam
    csus: cs@avis.com.tr ye onları medyaya şikayet edeceğinizi söyleyen bir mail atın..

yuh diyorum..
  • 11 temmuzda bodrum havalimanından 6 günlük kiraladığımız aracı 16 temmuzda iade edecek ve bodrum'dan istanbul'a uçacaktık.
    15 temmuz darbe girişimi sonrası uçuşların ve havalimanlarının durumu nedeniyle bugün arayıp araçla istanbul'a gideceğimizi, ücreti mukabili kiralamayı uzatmak ve teslim noktasını istanbul olarak değiştirmek talebimizi iletmek için müşteri hizmetlerini aradım.
    ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle hiç bir ücret farkı olmaksızın istanbul anadolu yakasında sabiha gökçen havalimanı veya kadıköy'e aracı teslim edebileceğimizi ilettiler.
    helal olsun.
    kayıtlara geçsin.
  • köprü altı rent a car firmalarının 2 katı fiyata çalışmalarına rağmen kazandıkları parayı hak eden firma.

11 ağustos 2013 galatasaray fenerbahçe maçına giderken yolda fenerbahçelilerin saldırısına uğrayıp, aracın cam, çerçeve, dikiz ayna, kaporta, kan lekelerini vs.. hiç birini umursamayıp önce bizim sağlığımızda bir problem olup, olmadığı konusunda endişelenmeleri, aracın hasarlarıyla ilgili polis tutanağının yeterli olduğunu söyleyip, 2 saat boyunca çevre illerde bize yeni bir araç aramaları bile benim için yeterli.

saçma sapan yerlerden araç kiralamak yerine, tercih edilmesi gereken firmalardan.
  • her şeyi iyi güzel hoş olan ama müşteri hizmetleri bok gibi olan araç kiralama şirketi..lan araç takla da atsa kanser olmamak için aramayın müşteri hizmetlerini..bu kadar lafını bilmez sözden anlamaz kezbanı bir araya nasıl toplamışlar merak ediyorum doğrusu.
  • almanya'da kiraladigimiz araciyla* bilimum trafik kurallarini "ulan ceza yazsalar da bi' daha bizi nereden bulacaklar" mantigiyla ihlal ettikten sonra, yetkili trafik kurumunun uyarisiyla o tarihte araci kullananlari (yani bizi) tespit eden ve kredi kartindan ceza miktarini tahsil eden, ustune de "efem $u kadar paranizi cektik karttan, haberiniz olsun" diye mektup gonderen firma. kiralik arac ile trafik kurallarini ihlal etmenin kar$iliksiz kalmayacagini tecrube etmemizi sagladiklari icin minnettarim.
  • sadece yurt içinde değil, dışında da tercih edilesi araç kiralama firması.
  • geçen hafta türkiye'de iki kez kullandığım araba kiralama şirketi.

ilk önce ankara'da iki günlüğüne bir bmw 5.20 kiraladım. araç yepyeniydi. en ufak sorun yaşamadım. gerek teslim alış, gerekse teslim ediş prosedürü sorunsuz olarak işledi. ön ödemeli olarak iki gün için 130 dolara kiraladığım araç için 1,000 tl provizyon çektiler. aracı dolu depo ile alıp yine dolu depo ile iade ettim. güzel bir tecrübeydi. sıkıntısız bir şekilde kapattık.

gelelim hemen sonrasındaki istanbul tecrübesine...

bu defa 6 günlüğüne yine bir bmw 5.20 kiraladım. ön ödemeli olarak 330 dolar verdim ama istanbul'da 2,000 tl provizyon çektiler. aracın kenarı, köşesi hayli hırpalanmıştı. araçtaki toplam km 18,000'in altında olmasına rağmen hayli bakımsız bir hali vardı. aracı sabiha gökçen'den alıp atatürk havalimanı'na teslim edecektim. aracın deposu sadece %60 doluluktaydı, ve bu kontrata işlenmişti. aracı teslim aldıktan sonra bir de düşük devirde metalin metale çarpmasına benzer bir gürültü ortaya çıktı.

neyse, yine de aracı kullandık, vs.

teslim sırasında gürültüyü sordular, ben de bu durumun durduk yerde ortaya çıktığını belirttim. bu arada, gerek avis, gerekse hertz firmalarını kurumsal olarak kullanıyorum. çalıştığım şirket her iki firma ile senede milyonlarca dolarlık iş yapıyor. kısacası istanbul'daki bir havalimanı değnekçisi ile uğraşacak değilim. bir telefonla bu işler halledilebiliyor, vs.

sonuçta gürültü konusunda sorun yaşamadım.

arabayı teslim ederken depo sadece %10 civarındaydı. benim kararım... fırsat bulamadığım için dönüş yolunda depoyu %60'a getirmedim. tek sorun oydu.

teslim sırasında bu elemanlar fatura filan vermedi. ek ücretlerin (benzin ve köprü dahil) merkezden daha sonra işkeneceği belirtildi.

dün baktım, işlenmiş. köprü ücretinde sorun yok. onu ayrı bir kalem olarak işlemişler. öte yandan 2,000 tl çekilen provizyon, sadece 1,200 tl olarak geri verilmiş.

yarım depo benzin eksiği için düşülen bir 800 tl var. tabii ki buna servis ücreti de ekliyorlar. dünyanın her yerinde aynı. ama en fazla 250 tl tutacak benzin için ek olarak 550 tl servis ücreti enteresan duruyor. bugün sekreterimi uğraştıracağım biraz. bakalım klasik türk kurnazlığı mı, yoksa bunun bir açıklaması var mı...

ön ödeme, köprü ücreti gibi kalemler avis abd tarafından çekilirken, bu provizyon olayı avis türkiye tarafından işlenmiş.

köprü ücreti anlaşılabilir olsa da, benzin ve servis konusunun teslimatta kapatılmayıp, günler sonra provizyondan faturasız olarak düşülmesi çok enteresan ve daha önce karşılaşmadığım bir durum. araştırıp yazarız artık.

kısaca, aynı şirket, aynı ülke, iki şehir, iki çok farklı tecrübe. bir türkiye klasiği.
  • 3 gün öncesinden rezerve ettirdiğim aracı bu sabah atatürk havalimanında ellerinde kalmadığından dolayı kiralayamadığım, akabinde alt kategori aracı neredeyse aynı fiyattan kakalamaya çalışan, bir üst model aracı aynı fiyattan kiralama yapmak zorundasınız deyince benden 500tl bloke isteyen aksi halde kiralama yapmayı kabul etmeyen ve bütün programımı alt üst eden kötü araba kiralama firmasıdır. orada yaşadığım yarım saatlik zaman kaybı benim için çok önemliydi ve zor toparladım.

edit: azerithan'ın uyarısıyla http://m.youtube.com/…ktop_uri=/watch?v=4t2gmgsnvam
  • bugün antalya havalimanında çok yakın olan doğumgünüm vesilesi ile bana bir jest yapıp, firma ödemeli olmasına rağmen aynı fiyattan bir üst segment araç veren firma. bayağı uzun zamandır merak da ediyordum alfa romeo giulietta'ları; haliyle böyle basit de olsa hoş bir erken doğumgünü hediyesi ile mutlu oldum tabii. günüm güzel başladı, bir gülümseme oldu bana bu yoğun iş temposu arasında.

(bkz: hayattaki küçük mutluluklar)