• avis musterilerinin ekstra fayda alabilecegi bir uyelik sistemi. belirli bir seviyeden sonra aracinizi ayni fiyata upgrade falan yapiyorlar. sira bekletmiyorlar vs.
  • bu kartla yaptığınız rezervasyonu iptal etmek istediğinizde iptalin gerçekleştiğinden yüzde yüz emin olun, yoksa acı sürprizle karşılaşabilirsiniz. ben yaşamadım ama eşiğinden döndüm. nasıl mı? anlatayım.

hiç bir sıkıntı olmadan gerek iş için gerekse yurtiçi/yurtdışı tatillerde hep avisi tercih etmişimdir. şimdiye kadar hiçte pişman olmadım. muhtemelen bunun geri dönüşü olarak avis bana avrupa'nın bir çok yerinde geçerli hafta sonu ücretsiz kiralama kuponu yolladı. ben de kuponda verilen indirim kuponun çalışıp çalışmadığından emin olmak için (mailde yazan şehirlerin arasından rastgele seçtiğim) zürih'te belirtilen tarihler arasında bir rezervasyon yaptım. fakat toplam tutarda herhangi bir indirim bile göremedim. daha sonra yaptığım rezervasyonu iptal ederek (ya da iptal ettiğimi sanarak) gerçekten ihtiyacım olduğumda avis'i arar sorar kuponun kullanımı nasıl oluyormuş diye öğrenirim dedim.

bugün maillerimi kontrol ederken avis 'in zurich ofisinden kiralama sözleşmesinin geldiğini gördüm. sözleşme detaylarını incelediğimde daha önce yapıp iptal ettiğimi sandığım rezervasyon tarihinin bugün olduğunu farkettim. hesaplarımı kontrol ettiğimde kiralama ücreti olan bin liraya yakın miktar kredi kartımdan çekilmiş olduğunu gördüm. ilk başta avis türkiye'yi aradım durumu izah ettim. ama rezervasyon kiralama işlemine dönüştüğü ve işlem yurtdışında olduğu için bir şey yapamayacaklarını, gelen maili kendilerine göndermemi, konu ile ilgileneceklerini falan söylediler.

ankara'dan zürih'te araba kiralıyorum lükse bak amk. tabi o korku ve panik havası ile avis zürih ofisi aradım. zurich ofis'te çalışan hafif asabi bir abla biz bir şey yapamayız arabayı kiralamışın zaten dedi almanya'daki müşteri temsilcilerinin telefonunu verdi. almanya'daki temsilcisi de benden direk rezervasyon iptal mailini istedi. mailleri aradım taradım avis'ten gelen rezervasyon iptal mailini bulamadım. adam muhtemelen halime acıyıp, zurich ofisi arayıp kiralama işleminin iptal etmelerini isteyeceğini söyledi. az önce kontrol ettim adamın dediği gibi kiralama iptal edilip çekilen ücreti de geri iade etmişler (esaslı adammış). yani eğer maillerimi sık sık kontrol etmeyen biri olsaydım. gelen maili üç gün sonra görmüş olsaydım zürih'te bilmem ne otoparkında 3 gün bekleyecek aracı kiralamış olacaktım.

avis preferred kart özellikle yurtdışı kiralamalarda bir çok ayrıcalık sağlıyor. ama kart sahibi olanlar ya da olmayı düşünenler rezervasyon iptal konusuna dikkat etmeli!
  • gectigimiz hafta kullanip faydasini gordugum ve avis'den arac kiralayacaklara tavsiye edecegim program. gectigimiz cuma lax'den arac kiralayacaktim. abd'de cok yerde arac kiraladim, lax'deki avis'den de daha once arac kiralamistim ama gecen cuma bir geldim ki abartmiyorum 70-80 kisi sirada. hayatimda boyle arac kiralama sirasi gormedim. insanlar neredeyse ofisin disina tasiyor. gelmeden avis preferred hesabi acmistim, ilk kez kiralamiyorsaniz burda siraya dahi girmeden sec&git (select&go) sistemi mevcut, benim hesapla ilk kez kiraladigim icin siraya girmem gerekliydi ama preferred'u olanlar icin ayri bir sira vardi. onumde iki kisinin oldugu bir siraya gectim. 5 dakikaya ciktim, yoksa herhalde en az bi 30-40 dakka bekleyecektim. preferred sistemi kucuk havaalanlarinda zaten sirada en fazla 3-5 kisi oldugundan pek avantaj saglamayabilir ama lax gibi bir yerde hayat kurtayabildigini gordum. select&go imkani veren lokasyonlarda bundan sonra siraya girmem de gerekmeyecek. gerci diger sirketlerin de benzer odul programlari var. national emerald club, hertz gold rewards, vs. benim gibi hangisi en ucuzsa ondan kiralayayim mantigindaysaniz hepsinden acin birer hesap.
  • dünyanın en boktan araç kiralama uygulamasıdır. ne üye olun ne de kullanın.
  • avis'in sadakat programına verdiği isimdir.

2015 yılında üyesi olduğum program aracılığıyla üye olduğum günden itibaren her sene minimum 3 defa kiralama ve her kiralamada minimum 1000 euro'luk ödeme yapmama rağmen avis bu programa ait üyeliğimi haberim olmadan iptal etmiş ve programa ait sunduğu avantajlardan yararlanma hakkımı elimden almıştır.

kesinlikle bulaşmamanızı tavsiye ederim.
  • avis ofislerinde ki çalışanlara bir türlü öğretemediğim sistem. ilk kiralamamda depozito alınmadı. sonra yarım alında. sonra tam alınmaya başlandı. yakında arabanın parasının tamamını depozit edicem.
hesabın var mı? giriş yap