şükela:  tümü | bugün
  • hem sesimi duyurma, hem de aynı tuzağa başkaları düşmesin diye paylaşıyorum. çünkü biraz araştırdığımda benzer durumların yaşandığını gördüm.

iki gün önce avis'ten istanbul atatürk havalimanı dış hatlardan aynı gün teslim almak üzere cep telefonum üzerinden babama ait kredi kartı ile online rezervasyon yaptım. 198tl lik kiralama ücretini bu karttan bir güzel çektiler. rezervasyonu 21:53te tamamladım, 21:54 te onay maili geldi, aracı teslim alma saatim 22:30. buraya kadar her şey yolunda.
    aracı teslim almaya gittim, işlemler başladı, depozito için kredi kartı istendi, ben de rezervasyon yaptığım kredi kartını verdim. benden kendi adıma ait bir kredi kartı istendi. kendi kredi kartımın olmadığını rezervasyonu babamın kartıyla yaptığımı isterlerse kendi adıma ait banka kartı verebileceğimi söyleyince, bu koşullarda aracı teslim edemeyeceklerini söylediler. ben de o halde karttan çekilen tutarın iade edilmesini talep ettim. bunun üzerine, online ödeme yaptığım için bu konuyla alakaları olmadığı belirtilerek bana müşteri hizmetlerinin mail adresi ve mesai saatlerinde aramamı söyledikleri telefon numarası verildi. aracı teslim alamadan ofisten ayrıldım. verilen mail adresine aynı gün mail attım. 14 mayıs pazartesi günü (bugün) hiç bir geri dönüş olmayınca da aradım. müşteri hizmetlerindeki yetkili kişi dalga geçercesine rezervasyon ücretini iade edemeyeceklerini, bunun prosedürlerine aykırı olduğunu, kiralamayı yaparken hizmet koşullarını okumam gerektiğini, orada her şeyin yazdığını, şartları kabul ettiğimi vs söyledi.

ben bu rezervasyonu 4 inçlik telefonumun ekranından zaten 5 dk da yaptım. bahsettikleri maddeler neredeyse 9 puntoyla yazılmış büyüteçle arayıp bulmanız gereken maddeler. avis mantığına göre ben rezervasyonu yaparken hizmet koşullarına girip burayı didik didik okumam gerekiyor.

bunun adı açıkça gasptır.
  • dunyanin her yerinde gecerli olan, sirketlerden bagimsiz olan bir kuraldir sofor ile kredi karti sahibinin isimlerinin tutmasi.

online odeme kisminda da buyuk ihtimalle soyledikleri gibi iade edilmez vs diye belirtilmistir.

rezalet degildir, gasp hic degildir.
  • il hakem heyetine şikayet edin, ss paranızı geri öderler
  • eğer kullanmadığın bir hizmet için paranı almışlarsa bu "gasp" olmasa da şerefsizliktir.

rezervasyon ücreti diye matbu bir ücret belirlersin, onu da ürün fiyatından düşersin, veya iptal durumunda geri vermezsin belki onu anlarım ama bu gerçekten zorla haraç kesmek olmuş.
  • daha önce bir arkadaşımın başına gelmesiyle öğrenmiş olduğum bir olaydı.

fakat kiralayan kişi ile farklı bir kart sahibine ödemeyi kabul edip aracı teslim etmemelerini uyanıklık olarak görüyorum bu sadece avis değil diğer kurumsal firmalar içinde geçerli bir durum malesef.
  • güvenlik uygulamalarından haberi olmayan sözlük yazarının hep haklı olduğunu gösteren isyanı. kendine ait olmayan kredi kartı ile ödeme yapılmaması gerektiğini öğrenmiştir umarım.
    ne gasp, ne haksızlıktır. firma doğru olanı yapmıştır.
  • şoför ile kredi kartı sahibinin isimlerinin tutması gibi küresel bir kural varsa şirketin de bir zahmet ücreti karttan tahsil ederken oraya girilen şoför ismi ile kart isminin tutup tutmadığına bakıp müşteriyi açıkça bilgilendirmesi gerekir. ücret tahsil edilip müşteri ofise gittikten sonra değil.

açıkça gasptır.
  • ya arkadas hakaret etmek icin demiyorum da cidden siz ne salak adamlarsiniz lan. avisin hukuk danismani olsam basligi acan alik herife dava acarim. bu zekayla, bu dunya gorusu ile yine iyi bi ucaga falan binip a noktasindan b noktasina gelebilmissin.
    nedenini de hic yazamyacam amk ne anlatilir ki bu duruma yani.
    hala 4 inc 9 punto diyor amk. lan virgul yuzunden milyonluk bondlar patliyor lan.
    hayat size cok guzel aslinda amk cehalet cidden mutluluk. mal olan biziz.
  • madem arabayı vermeyeceksiniz oraya iki satır kod ekleyip isim kontrolu de yapacaksiniz. o parayı vereceksiniz kardesim yemisim sizin prosedurunuzu kim napsin sizin prosedurunuzu. paraya cokmenin adi prosedur olmus memlekette.

rezalet puanin 10/10.

bir de burada yhaa dunyanin her yerinde boyle ama yhaa. ulan dunyanin her yerinde almadigin hizmetin ucretine cokuyorlar mi entel artistler.
  • rezalet puanım 10/10

sözleşme de öyle yazması parayı parayı gasp etmelerini gerektirmiyor.

isterse sözleşme maddelerinin tamamını öyle yazsınlar. bu gasptır.

o kadar avukat tutup sözleşme yazdırmasını biliyorsanız iki satır kod ekletip isim kontrolünü yaptırmasını da iyi bilirsiniz. ama siz milletin bu duruma düşeceğini çok iyi bildiğiniz için buradan ne koparırsak kardır mantığıyla hareket edersiniz.

sözleşme imiş te bilmem ne imiş te.