şükela:  tümü | bugün
 • tuzak kurularak da yapılan bir eylem. şöyle bir örnekle daha iyi anlayabiliriz:

  bir avcı, bir tuzak kurar. tuzağa istediği avın düşmesi için kendini yem olarak sunar. bu yem, başka avları da çekmeye müsaittir. nitekim, beklenenden başka bir av yeme gelir. yeme gelen aslında başka bir avcıdır. tuzak çalışmış av ile avcı, avcı ile av yem yüzünden birbirine karışmıştır.

  bu yüzden avlamak fiilinin hem edilgeni, hem eş anlamlısıdır avlanmak.
 • icguduleri olan canlıyı en bi hayatta tutan, enerji attıran aktivite. vücudu zinde tutar, beyni açar, hızlı karar verip, planlı programlı hareket etme yetisi kazandırır.
 • ilkel insan içgüdüsü.
  tabi bir de şu var: (bkz: gafil avlanmak)
 • modern yaşamdaki karşılığı işe gitmek olan olay. ilk çağ atalarımız öyle bin bir çeşit işle güçle geçimlerini sağlamıyorlardı ki. herkesin işi aynı: avlanmak. büyük ihtimal sabah yaşadıkları yerlerden çıkmışlardır. ellerinde mızrak vb. avlanma araçları. ormanda ceylan, geyik, bizon ne denk gelirse artık nasiplerini alıp yuvalarına geri dönmüşlerdir. etin bedava olduğu zamanlar işte.
 • insanlardan, şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşma ve atalarımızdan kalan içgüdüleri doyurma isteğinin en ilkel biçimi.

  zaman denilen sürecin sakladığı ve unutturduğu doğamızın derinliklerini ve atalarımızdan bize geçmeye zaman kalmadan unutulmuş yetenekleri keşfetmek, yeniden deneyimlemektir. yaşamın doğal akıntısına kapılmak, var olmanın dayanılmaz dürtüsüyle, içinde hiçbir kaygı taşımadan, korkusuzca, toprağın üzerinde veya denizin içinde, tüm kas ve sinirleri etkileyen ulaşılmaz bir zevk ve konsantrasyon ile avın peşinden gitmektir.
 • soğuktan ağzından dumanlar çıkarken kuytu bir kayaya sırtını dayayıp termostan doldurulan sıcak bir çayı içmenin, bir taraftan da karlı dağlardaki yaban hayatını dinlemenin, dinlenmenin eşsiz keyfini yaşatan çok çok özlediğim eylemdir.
 • avlanmak yaşadığımız çağ da insan egosunun yarattığı saçmalıklardan biridir.

  atalarımız avlanmıştır, doğru.. genlerimiz de böyle bir şey var. ancak atalarımız, hayatta kalabilmek için, beslenmek zorunda oldukları için avlanmıştır... bunu unutuyorsunuz. --- avladığı hayvanın etine, kürküne, derisine ve ya kemiklerine hiç bir ihtiyacı olmayan birinin --- bir silahın arkasına geçip ama zevki ama spor amaçlı can alması canilikten, egoistlikten başka hiç bir şey değildir.

  bunu doğa ile birleşmek şehirden kaçmak olarak algılayan zihniyete zaten diyecek hiç bir lafım yok. hali hazır da dahil olduğun bir şey ile bir araya gelebilmek için illa bir şeylerin canını almak zorunda mı hissediyorsunuz kendinizi? ulan al bir çadır siktir git ormana, çek içine havasını.. neyine yetmiyor?? gerçekten acınacak bir zihniyete sahipsiniz...

  gelelim spor işine; bunu spor olarak savunan insnalar en azından biraz daha akıllılar. mantıklı bir vitrin aslında. evrimsel şeylerden bahsedip, fiziksel bir yarışmaymış gibi yaklaşmak biraz daha akıllıca bir hareket ama siz de az öteye bence siktirin gidin. spor eşit şartlarda yapılan, insan ürünü bir eylemdir. hayvanlar spor yapmazlar. onlar her gün hayatta kalmaya çalışırlar. spor eylemine dahil olanlar, eşit şartlar da karşılaşır ve birbirlerine üstün gelirler. silah ile bir hayvanın karşısına çıkıp onu öldürmek ve bundan zevk almak sizi sadece korkak yapar. düşünme gücünüz türünüze silah yapma gücünü veriyor olabilir fakat o silahları siz üretmediniz, para ile aldınız.. isterseniz o domuzların, kaplanların önüne ucuna taş bağlanmış bir sopa ile çıkmayı deneyin.. ne olur biliyormusunuz? sizi sikerler. hemde götten sikerler. o geyiklere ceylanlara çıplak elle dalmayı denesenize...

  hepiniz bir avuç korkasınız. aldığınız canlar cinayetten başka hiç bir şey değil. ne vejeteryanım ne de öyle bir şeyi savunuyorum ama insanoğlunun yaptığı eylemleri kanım ve aklım almıyor. ulan bari öldürmekten zevk alıyorum deyin de en azından gerçeği söyleyecek cesaretiniz olduğunu görelim. ama o da yok... neymiş efendim spormuş, doğaymış, iç güdüymüş.. sizinkisi baştan aşağı insanlık.

  umarım bir gün avladığınız hayvanların eline eşit şartlar da düşersiniz ve doğa ana da gerçek güçlünün kim olduğunu sizlere bir güzel anlatır...
 • avlananların allah bin belasını versin diyorum. acımasız orospu çocukları! vicdanınızı sikeyim!
  tanım: bu çağda yapılması hayli gereksiz olan eylem.