• döviz ile kiralanan avm dükkanlarının türk lirası ile kiralanmasına ilişkin gerekirse bir yasa çıkarılsın biçimindeki erdoğan tavsiyesiyesiyle baş gösterdi.

cumhurbaşkanı'nın sözleri şöyle: son günlerde hükümetimiz, medya vesaire, bütün avm'lerde patronlar dövizle kiralama yolunu seçiyorlar. yeni bazı adımlar atmak suretiyle geçici bir düzenleme gerekirse yapılır ve bu kiralamanın da ülkemizin de bu süreci başarıyla atlatması gerekiyor.

eyvallah, avm kiraları dolarla değil türk lirası ile olsun da tüp geçit, köprü vb. büyük hizmetlerin dolara endeksli ücretlendirilmesi ne olacak, diye düşünüyor insan.
  • -bu maliyeti karşılayamıyorsa avm’lerden çıkma yoluna gidemiyor mu?

en önemli problem şurada; marka kiralama yaptığı zamanki ekonominin gidişi, koşullarda markanın para kazanmasına elverişliymiş. firma 4 yıl önce herhangi bir olumsuzluk hissetmemiş avm’lerle 5-10 yıllık sözleşmeler yapmışlar. ama arada krizler çıkmış, turizm dip yapmış, rusya ile sorun yaşanmış. marka ben avm’den çıkmak istiyorum demiş. üç aylık cezayı da ödeyeyim demiş. avm yok diyor. bir yıllık cezayı vereceksin. insaf çerçevesinde hareket eden biri evet der. kur 6-7 liraya geldi bunlar hâlâ aynı kafadalar. erken çıkmaya kalkarsan da sana dava açarım bir yıllık cezayı mahkeme kararı ile haciz ederek alırım diyen bir kesim var. bizim tepkimiz bu zihniyete. bunlar sadece yabancı yatırımcı da değil yerliler de var. şu an birçok mağaza avm’de rehin kaldı. biz bakanlığa önlem alması için başvurduk. şu an bırakın kirada indirim istemeyi dükkân kapatmak için mücadele veriyoruz.
  • sonra yabanci yatirimci ulkeden cikinca dis gucler diyoruz. ben yabanci yatirimci olsam gelmem la. yasa ile kendi mülkümü istedigim gibi kiralama hakkım bile elden alinabiliyor.
  • bence tapusu tc olan hicbirsey baska bir para birimi ile kiralandirilmamali. residans lar dukkanlar villalar. ac gozluluge gerek yok.
  • umrumda bile olmayan tartısma. parayı tomarla kazanırken iyi, zarar edince kötü...
hesabın var mı? giriş yap