şükela:  tümü | bugün
 • avni akyol, bolu anap
  düzce - 1931, hasan, hacer - ankara gazi eğitim enstitüsü pedagoji bölümü,

  ankara üniversitesi eğitim fakültesi eğitim idaresi ve planlaması master,
  abd southestern üniversitesi doktora (f) - yönetici, planlamacı, eğitimci -

  yök ve atatürk kültür milli komitesi üyesi, gençlik ve spor bakanlığı
  müsteşarı - v, xix, xx ve xxi inci dönem bolu, xviii inci dönem istanbul
  milletvekili - kültür, milli eğitim eski bakanı - evli, 2 çocuk sahibi.

  vefatı: 30.09.1999
 • sırıtışıyla hatırlanan insan. her cümle sonrası paste edercesine hep aynı şekilde gülerdi. çocuktuk dinlerdik. her annattıına inanılcak bi tipi wardı.
 • bakanlik yaptigi donemde naif ki$iligi ve ogretmen kokenli yapisindan dolayi ogretmenlerin umut bagladigi bir bakandi. umutlar gercekle$medi, herhangi bir bakan oldu...
 • 5 dönem milletvekilliği yapmış kişi.1949 yılında ortaokul sonrası askeri lise sınavlarına girmiş, sınavlarda ve mülakatta başarılı olmuş ancak doktor kontrolü sırasında askeriyenin belirlediği kilo sınırının altında olması nedeniyle askeri liseye girememiş, bir yıl sonra girerim düşüncesiyle düzce'ye dönmüş, düzce'de tesadüf eseri okul müdürüyle karşılaşması sonucu müdürün ısrarıyla apar topar öğretmen okulu sınavına girerek kaderi değişmiş, milli eğitimin her kademesinde görev yapmış kişi.
 • ilkokul yıllarımda hafızama kazındığında anap hükümetinde milli eğititim bakanıydı. daha sonra kültür bakanlığı da yapmıştır.
  ilkokul öğretmenimiz ara ara cumhurbaşkanından başlar; meclis başkanımız, başbakan derken en son milli eğitim bakanımız kimdir diye sorardı. o günlerden hafızama kazınmıştı rahmetli. her seferinde de ön önde atlar, avni akyol der, aferini de kapardım. kendisine yıllar boyunca hep sempati beslemişimdir bu yüzden.

  ilginçtir bazı şeyleri ne kadar da anlamsız ve gereksiz olsa da yıllar geçse de unutamazsınız. benim için bunlardan biri de avni akyol'dur. bir diğeri de o dönemin meclis başkanı yıldırım akbulut.
 • türkiye cumhuriyeti hükümetleri’nin dördünde kabine üyesi olarak bulunmuş şahsiyettir. hükümet üyesi olarak görev alışlarına ilişkin bilgiler aşağıdadır:

  s.n./kabine/görevi/görev başlangıcı/görev bitişi/seçim çevresi/partisi/görev süresi/toplam görev yapma süresi
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 41.hükümet/kültür bakanı/21 temmuz 1977/05 ocak 1978/bolu/ap/5 ay 14 gün/5 ay 14 gün
  2. 46.hükümet/milli eğitim bakanı/30 mart 1989/09 kasım 1989/istanbul/anap/7 ay 9 gün/1 yıl 23 gün
  3. 47.hükümet/milli eğitim bakanı/09 kasım 1989/23 haziran 1991/istanbul/anap/1 yıl 7 ay 14 gün/2 yıl 8 ay 7 gün
  4. 48.hükümet/milli eğitim bakanı/23 haziran 1991/20 kasım 1991/istanbul/anap/4 ay 27 gün/3 yıl 1 ay 4 gün

  not: resmi degil bu verilen süreler; ben saydım ve yazdım. nasıl saydım? bir yılda 12 ay var kuşkusuz ve her ay (istisnasız) 30 çekiyor.
 • siyah önlük uygulamasını kaldıran insandır.
 • türkiyede ilk kez açılmış olan anadolu güzel sanatlar lisesi nin kurucularındandır. 2000 yılında okulun ismi avni akyol anadolu güzel sanatlar lisesi olarak değiştirilmiştir.
  kısa bilgi