şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • pazar kahvaltılarımın vazgeçilmeziydi kendisi. rakı mezesi olarak da oldukça severdim.

  tabi burada yazılanları okuyunca tadının boktan hallice olduğunu ve sadece "türkiye'de yetişmiyor" diye sevdiğimi anladım. oysa ben antalya'da üretilenlerinden yediğimi sanıyordum, cehalet işte.

  bugünden itibaren ağzıma bile sürmem.
 • bahçemizde 140 ağaç ile arz-ı endam eden meyve... ek gıdaya başlayan bebeğimizin ilk tattığı öğün. yeşil elmas da denilir ,bizde yeni yeni tanınmakla birlikte yakın gelecekte ülkemizin ihraç ettiği yaş meyvelerde sıralaması yukarılara doğru mutlaka çıkar... örtü altı muz ile avokado bizim buralarda artık yatırım olarak görülüyor ve rağbet görüyor.

  bahçe kurulumu, dikim, maddi getirisi vb. detaylı bilgi almak isteyen olursa yardımcı olurum.

  edit: cok fazla talep geldiğini okuyorum ve teşekkür ediyorum. uzulerek belirtmeliyim ki sağlık çalışanı oldugum icin bu aralar yoğun çalışıyorum, o yuzden bu güzel mesajlariniza sipariş olarak dönemiyorum. gerçek normallesme ile birlikte bir satış platformu üzerinden ulaşıyor olacağım ve buradan da duyuracagım.

  *sipariş ve kargo imkanım olmasa da bilgi talep eden suserlara severek dönüş yapıyorum

  (pandemı sonrası) market fiyatı yüksek gelenlere uygun fiyattan koli gönderebilirim. ejder meyvesi, papaya, portakal, limon, mandalina, muz vs. mevcut...
 • tropikal yorelerde meyve olarak cali$an kuzenim.
 • hazırlamaya falan gerek yoktur.

  avokadoda en önemli konu olgunluktur.

  olmamış avokado yenmez birader. çok olmuşu da çürüyebilir. o arayı denk getirmek kolay değildir. ya iyi bir üreticiden alacaksınız. ya da kendiniz olgunlaştıracaksınız.

  yemeye hazır falan diye pahalı marketlerde satılanlar yenmez çürümüştür çoğu.

  pazardan aldıklarınız da çoğunlukla aşırı hamdır.

  zor iştir yani doğru avokadoyu bulmak. o yüzden antiavokadien ekolü anlayabiliyorum*. bir kere türk toplumunun %95’i falan bunun ne olduğunu bilmeden büyüdü (30 yaş üstü için konuşuyorum). hem bu yabancıllık hem de doğru avokadonun nasıl olduğu bilgisinin zor elde edilmesi hem de bu bilgiye sahip olsan bile doğrusunu bulma ihtimalinin imkansıza yakın olması...

  kısacası iyi bir avokado tecrübesi herhalde bin kişiden birine falan nasip oluyordur.

  edit: hanımdan paparayı yedim. benden öğrendiklerini sözlükte satıyorsun telif ver diyor.*
 • tadı leş gibi olan sebze. arkadaşlar şimdi birbirimizi kandırmanın alemi yok, benim de üzerime tuz karabiber, pul biber, sarımsak koysanız benim de giderim olur.
 • burada verilen tariflerin tümünden avokadoyu çıkartın, elde edeceğiniz lezzet çok daha güzel olacaktır. emin olun. lan ben somon fümemi niye avokado ile piç edeyim ki.
 • öyle bir meyve ki, bunu yiyebilmek için yanında 3-4 tane daha baklagil, narenciye, kuru bakliyat filan gerekiyor.
  "onu onla karıştırın, blendera atın"

  oysa mandalina öyle mi? al soy dilim dilim ye.
  avokado kadar havalı değil ama tek başına tadı daha güzel.
  ha somon fümeyi kuşbaşı kesip, nohutları düdüklüde haşladıktan sonra, soğanları pembeleşinceye kadar kavurup sonunda avokado yemeye ulaşabilecekseniz, belki tadı idare eder olabilir.
 • 1998 yılbaşında bana büyük hayal kırıklıkları yaşatmış şey.

  kendisini sadece meyve, sebze ve et ürünleri satan bir markette görmüş, ilk gördüğüm anda vurulmuştum. akşam aşkımı anneme açtım, alalım onu dedim. o da ne kadarmış dedi, fiyatını söyleyince "oğlum şimdi almayalım, yılbaşı gecesi alırım ben şimdi param yok" dedi. tamam dedim. velhasılı kelam yılbaşı geldi. tamı tamına 3 tane avokadoyu aldık. yılbaşıymış, tombalaymış, okullar tatilmiş zerre umrumda değildi. akşam olsun da şu namussuzun tadına bakayım diyordum.

  kuzenler akrabalar derken evde güzel bir yılbaşı gecesi geçirilecekti. annem elinde bıçak ve tabağın üzerinde avokadoyla gelirken kalbim güp güp atıyordu. bir dilim kesti, verdi.

  o güzel görünüşün altından köy armudunun daha bir tropik lezzette olanıdır heralde diye bekleyen ben, ilk aldığım ısırığı yutamadım bile. moral bozukluğum yüzümden okunuyordu. teyzemin kızı "ben televizyonda gördüm bunu, bu limonla servis edilir" falan filan dedi içeriden limon getirdiler, sıktılar falan ama yok yani.

  çok benzerini hindistan cevizi ile de ilerleyen yıllarda yaşadım ama ananas sağolsun hepsinin imajını kurtardı.
 • hergün en az bir tane yediğim meyve.
  kabuğundan ayırdıktan sonra bol tuz ve zeytinyağıyla salatasını yapıyorum. kabuğunu maske olarak kullanmak için buzdolabı poşetinde saklayıp çekirdeğini götüme sokuyorum.
  bağımlılık yaptı.
 • tanım 1: olgunlaşmamış halde yenildiğinde acısı midenizi bulandıran meyvedir.

  tanım 2: tek başına yenildiğinde sabun yediğinizi düşündüren meyvedir.

  tanım 3: limon ve sarımsak ile yenildiğinde pikachudan raichuya evrilen meyvedir.

  fakat her hali aşırı sağlıklıdır. ön yargılı olmayın, deneyin efendim.
hesabın var mı? giriş yap