şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
915 entry daha
  • avokado gerçekten uzmanlık gerektiren bir meyve. avokado nedir nasıl yenir ne hali iyidir bilmeyen biri marketten alır ve bu ne lan diyip çöpe atar. marketten alınan avokado ya çok olmuştur, ya da olgunlaşmamıştır. iki türlü de güzel olmaz. çok bilmiş konuştuğuma bakmayın, 5 sene önce ilk avokadomu yerken çekirdeği de bir ısırmıştım, bu ne ya yeniyor mu diye. yenmiyormuş. avokado da olmamıştı, sert sert acı acı yedim, pek de bir şey anlamadım yediğimden.

neyse, aradan zaman geçti ve şu an avokado aşığıyım. şimdi sizlere avokadonun inceliklerini anlatacağım;

avokado 101 - intro to avoc: marketten biraz yumuşak, ama çok da cıvık yumuşak olmayan bir avokado bulunabilirse bulunur, tuz karabiber, zeytinyağı ile püre edilir yenir.

avokado 201 - salading: marketten olgunlaşmamış avokado alınır (tercihen 3 tane). kapalı / karanlık bir dolaba iki elma ile birlikte bir poşet içinde atılır. 3-4 gün sonra buradan alınıp buzdolabına konur (elmalar ile yanyana olmasın). elma hem dışarıda durmaya dayanıklı, hem de çılgın etilen deposu. avokadoyu bu olgunlaştırıyor. bu avokadoların kabuğunu muz gibi soyabiliyorsunuz genelde (ince kabuklular zor soyuluyor, kalın kabuklular resmen muz gibi soyulabiliyor) bu avokadoları küp küp doğrayıp salataya atın.

avokado 202 - toasting: avokado 201'de gördüğümüz olgunlaştırma tekniği artık standart tekniğimiz olacak. marketten bir daha yumuşak avokado almak yok. avokadoları dilim dilim doğrayıp kızarmış ekmek üstüne koyun, üstüne bir göz sunny side up yumurta koyun. afiyets.

avokado 301 - advanced avoc: avokadoyu 201'deki gibi olgunlaştırın ve soyun. ardından boş boş yiyin. tuz karabibermiş, salataymış, ekmek üstüymüş falan yalan. iyi avokado boş boş yendiğinde inanılmaz bir haz yaratıyor bende. bu ders ile birlikte, avokadoculuk kursumuzdan mezun olmuş bulunmaktasınız.
2 entry daha