şükela:  tümü | bugün
 • yumuşak, olgunlaşmış avokado soyulur, çekirdeği çıkarılır ve bir tahta çatal ile ezilir.
  -çekirdek ileride ekilmek üzere saklanır-
  ezilen avokado ezmesi bir kaba alınır, içine süzme yoğurt yumuşatılarak katılır, sıçan dişi büyüklüğünde salatalık ( iç kısımları eklenmez) kenarları doğranır ve karışımın içine atılır, içerisine krema ( tikveşli) katılarak avokado ezmesi elde edilir.

  bu ezmeyi dip sos olarak genellikle restoranlar kullanır. örneğin omletin altında sunabilirsiniz. bunu bir fişeğin içine alıp salataların üzerine hem görünüm hem tad için eşsiz bir ekstra olarak kullanabilirsiniz.
 • maharetli ellerde çok güzel sandviç sosu olur.
 • kesinlikle çok lezzetli kahvaltı olsun akşam yemeği olsun, hepsine çok yakışıyor.
 • tek basina yenince lezzeti olmayan bir meyve puresidir.

  catalla ezilerek hazirlanmis ic avokadoyu bir de kahvaltida tereyagi, kaymak yerine ekmegin uzerine surup uzerinde bal gezdirmenizi siddetle tavsiye ederim.
 • etle çok güzel gider. zeytinyağlı ve limonlu püresi de makarna sosu olarak veya ekşi meze yakışan diğer yemeklerle güzel gidiyor.
  bu arada (bkz: sıçan dişi büyüklüğü) *
 • ekşi sözlük yemek tarifi hayırlı yolculuklar diler.
 • (bkz: guacamole)
 • geç keşfettiğim muhteşem lezzet.
 • avokado tarifi vereceğizya, herkesin yiyemediği bir şeyden söz ediyoruz, konunun ehemniyetine binaen fularımızı takıyoruz. fularlı ekşici piç mod:on.
  çok sosyeelitik semt pazarımızdan olgunlaşmış organik (organik olmayanı yok zaten) tercihen pinkerton ya da fuerte cinsi (dışı pütürlü olanlar) 2 tane avokado alınır.
  efenim bu cinslerin kabuğu tabaka halinde kolay soyulur. diğer avokado cinslerine nazaran daha lezzetlidirler.
  kardeş payındaki oğuzhan değilsek eğer; bir avokadoya 2 ila 5 lira arasında bir para vermiş olmak çok büyük bir olay değil bizim için. yok eğer bir hafta o parayla geçinirim diyen varsa, allah kurtarsın diyorum ve yazının devamını okumamalarını tavsiye ediyorum.
  efenim bir avokadonun en güzel hali soyulmuşkenki halidir. zira olgunlaşmış avokado soyulurken ezilir, büzülür, krem gibi elinize bulaşır, ilk defa soyuyorsanız, soymak istemezsiniz. bu bizi yıldırmasın. avokadoları yavaş yavaş soyup çekirdeğini direk çöpe atıyoruz. zengin olduğumuzdan değil, ekmek isteyenlere ibnelik olsun diye.
  zaten çöpe atmazsak ekecek toprağımız yok, ekecek toprağımız olsa da avokado tropikal bir meyvedir ve akdenizin belli başlı yerleri dışında her yerde yetişmez.

  soyduğumuz avokadoyu tercihen gümüş çatalla eziyoruz. hepimizin evinde gümüş yemek takımlarımız vardır herhalde. olmayanları da rencide etmeyeyim, gümüş çatalı olmayanlar çelikle, krom kaplı demir hatta tahtayla bile ezebilirler.

  ezdiğimiz avokadoya
  bir gümüş çay kaşığı pul biber, yarım gümüş çay kaşığı karabiber, 2 ila 4 tavşan (sıçan değil, illa tavşan) dişi sarımsak, rendelenebilir ya da ezilebilir. içine katılır. taze bir limonun yarısı sıkılır, ekşiliği az gelirse limonun kalanı da ezilir içine katılır. normalde zaten yağlı olan bu meyveye dışarıdan yağ eklenmesi tavsiye edilmez. ancak ben tavsiye ederim. neden? hayır ibnelikten değil, daha lezzetli oluyor, ondan. 1-2 yemek kaşığı zeytin yağı (sızma varsa sızma, yoksa riveria da olur). göz kararı tuz da eklenip karıştırılır ve istenilen öğünde tercihen kahvaltıda yenilir.

  edit: tarifteki eksiklik tamamlandı.
 • sadece zeytinyagi ve limon ile de iyi olur.