şükela:  tümü | bugün
  • içinde bulunan lif, vitamin ve yağ nedeniyler önemli bir meyvedir. her faydalı yiyecek gibi lezzet bakımından biraz zayıf kalabilir.
    olgunlaşmış olması en önemli şarttır. parmağınızla kabuğuna hafifçe baştırdığınızda izi kalıyorsa tamamdır. iyi şartlarda olgunlaşmışsa kabuğu biraz buruşuk olur. olgun hali genellikle pahalı olduğundan siz olmamış olarak alsanız da evde gölgede ve serin bir yerde olgunlaşmaya bırakın. eğer mümkünse ara ara yere dokunduğu bölgeyi değiştirin veya en iyisi asılı tutun.
    gelelim sofraya getirmeye, olgunlaşmış meyveyi kabuğunu soyup çekirdeğini çıkardıktan sonra tahta kaşık vb bir şeyle ezin, abartmadan zeytinyağı ve abartmadan limon damlatın. eğer seviyorsanız karabiber de bu arkadaşla iyi gider.
    eğer bitiremezseniz buzdolabına koyun sonra yine yersiniz.
    unutmayın avokado bol lif ( fiber) içerir bu yüzden tok tutar ve diğer yiyeceklerin emilimini yavaşlatır.
  • tabi ki de ;
    (bkz: #72411612)
    kimyon fark yaratıyor.
  • soğuk tereyağ gibi düşünmek gerekir. ekmeğe sürerek bile yiyebilirsin. sandviçlere tereyağ yerine koyabilirsin/sürebilirsin. olduğu gibi peynir gibi de yiyebilirsin. ezip diplere koyabilirsin. damağa yağ gibi dokunan, çok hafif, belli belirsiz lezzeti olan bir yiyecektir.
    olgun kıvamı muz veya şeftalideki gibidir. sertse hamdır. yumuşadıkça olgunlaşır. aynen muz ve şeftali gibi çok yumuşağı da yenir ve çok daha lezzetli olur. hamı dışarda 4-5 günde olgunlaşır.
    olgunluğunu iki şekilde anlayabilirsin. kabuğu çok kolay soyuluyorsa, veya bastırdığında kolay eziliyorsa olgundur.
  • ulan ben bunu elma gibi bir şey zannetmiştim, ısıra ısıra yemiştim ya...
  • aklınıza gelen her şeye sorunsal demeyi bırakın artık ya hû.

gerçek sorunsal bu değil..
  • yazarların avokadonun olgunlaşması hakkındaki hassasiyetinin ufak bir kısmı akp seçmeninde seçilen kişi hakkında olsa yemin ederim ülke isveç, norveç olurdu.
    sözlüğün nasıl elit bir ortam olduğunu bu başlıkta bir kez daha gördüm.
    gerçekten avokadonun olgunluğu önemli ben de belirteyim bari.
  • pek çok şekilde yenir ama daha bereketli ve doyurucu olmasını istiyorsanız salata olarak deneyin...

küp küp doğranmış avokado, onun yarısı kadar miktarda sadece ikiye bölünmüş şeker domates, küp doğranmış kırmızı soğan, minik doğranmış yeşil biberi bir kapta ezmeden karıştırın. üzerine zeytinyağı, limon, sarımsak ve karabiberle hazırladığınız sosu dökün. hafifçe karıştırın.

hatta ince dilimlenerek hafifçe kızartılmış ve üzerine ikiye bölünmüş sarımsak sürülmüş ekşi maya ekmeklerin üzerine paylaştırarak bruschetta gibi de servis edebilirsiniz.

vegan beslenen iki sıpam var okulda. diğer arkadaşlarıyla biz ev yapımı pizza gömerken aç kalmasınlar diye alelacele yaptım bir gün ve efsane oldu. hatta iki gram omega üç alsınlar diye ceviz de serptim üstlerine. ama temel malzeme avokado. diğerleri destek eleman. bu gerçeği göz ardı etmeden tarifi besleyebilirsiniz.

az uğraştıran artizan tarifler keyiflidir. deneyin, sevdiklerinize ikram edin. kim bilir, belki şirinleri bile görürsünüz*
  • 1. olgun ( bastırınca yumuşak olan, şeftali kadar yumuşak diye tarif edeyim) avokadoyu ikiye kesip, çekirdeği alıp ince dilimler ya da küp küp yapıp kaşıkla bir güzel sıyırarak tabağa/ ya da direkt salatanın üstüne alıp limon, tuz ekleyerek ekmek üstü şekilde yiyebilirsiniz.

2. yine olgun bir avokadoyu, çatalla ezip içine zeytinyağı, limon tuz ve sarmısak rendesi ve biraz maydonoz ve bir kaşık süzme yoğurtla dip sos gibi rakı mezesi yapabilirsiniz.

3. yine olgun bir avokadoyu çatalla ezip, içine kakao, ceviz, muz vs gibi şeyler ekleyip bal ya da isterseniz stevia ya da şekerle puding kıvamında da tüketebilirsiniz.

ben avakado dondurması yemiştim vietnamda epey gideri vardı. aslında tatsız bir meyve olduğu için tatlı, tuzlu herşeye gidiyor.
  • tuzak soru. avokado yenmez.
  • şahsen limon,tuz ve sarımsakla beraber ezme halinde yemeyi tercih ediyorum.