şükela:  tümü | bugün
  • halkımın henüz karpuz seçmek, kavun seçmek vb gibi konulardaki ustalığını henüz yansıtamadığı eylem. sebebi basit, avokado bize yeni.
    şimdi efendim, avokado isimli meyve görünümlü sebzeyi seçerken dikkat edilmesi gereken husus sertliğidir. sert olmayacak, lakin çok yumuşak da olmayacak. soyulmuş haşlanmış yumurtanın biraz daha serti kıvamındaki avokado, yenilmeye hazır avokadodur. çok yumuşaksa, içi geçmiştir. eskaza sert, yani ham avokado aldıysanız fazla tasalanmanıza lüzum yok. oda sıcaklığında 2 gün beklettiğiniz zaman, yenilecek kıvama gelir.
  • allahını seven üstüme "avodako seçme becerisi" atabilir mi?

arkadaş dedim yeni bir hayata başladım. sağlıklı besleneyim. oy mis. allah belanı vermesin. o nası bir acıdır? bir de yumyumuşak seçiyorum. yine bana mısın demiyor. hep acı, hep acı.

geçen ilçedeki pazarda avokado satan teyzeye dedim "datlısından vir dayzem, bak yeyemeyom." sonuç yine aynı. (evet ilçedeki köylü pazarında şalvarıyla avokado satan teyze görmek mümkünmüş. çünkü neden olmasın?)

bir de şimdi yiyemedim ya bu mereti, lan diyorum nasıl da sağlıklı anasını sattığımın zebzesi. bir yesem sanki büsbütün sağlık gelecek, yanaklarıma allık dokunacak, heidi misali kırlarda sekmeye başlayacağım.

yine migros konserve ananas-mango karışımına kaldım anlayacağın sözlük.

edit: bir sürü tarif aldım. esasını sizler de kendiniz deneyimleyerek bulacaksınız. ama sarımsak, limon ve zeytinyağı olmalı. kimyon, acı biber, kara biber, zencefil, az kekik... bilimum baharat sizin damak tadınıza kalmış,

kendimin bizzat deneyimleyip bayıldığı tarifi vereyim. salatalık ya da turpları zemin yerine kullandım. turp biraz ağır olabiliyor. avokado, zeytinyağı, limon, sarımsak tozu, zencefil ve az tuzla krem haline getirip üstlerine sürdüm. üstüne yer fıstığını elimden geldiğince dövüp serptim. biraz da tahin gezdirdim. sanırım kalorisel bomba, sağlıksal dinamit niteliğinde bir kanepe elde ettim. sabah kahvaltısına yada brunchlara özel. iyi günlerde kalın efem.
  • hemen belirtelim ki avokado meyve değil sebze kategorisine girer. o bakımdan tatlı avokado aramayın, bulamazsınız. ilk entride belirtilen yumuşaklıkta avokadoyu alırsanız, kabuğunu sıyırıp çekirdeğinden ayırdıktan sonra ufak ufak doğrayıp limon zeytinyağı sosu ve taze soğan ve bol dereotu ile salatasını yapıp afiyetle yiyebilirsiniz. ikinci usulde ise, avokado kabuğu soyulmadan uzunlamasına ikiye ayrılır, çekirdeği çıkarılır, ufak boy haşlanmış karidesler, ketçap, mayonez ve kapari ile karıştırılarak çekirdek deliğine ve etrafına konur, tatlı kaşığı ile girişilir. eğer avokado çok yumuşaksa bu kez kararınca yoğurt ve doğranmış dereotu ile ezilerek dip yapılır ve lays tipi bir cips/kraker batırılarak yenir.

afiyetler ola...