şükela:  tümü | bugün
  • halkımın henüz karpuz seçmek, kavun seçmek vb gibi konulardaki ustalığını henüz yansıtamadığı eylem. sebebi basit, avokado bize yeni.
    şimdi efendim, avokado isimli meyve görünümlü sebzeyi seçerken dikkat edilmesi gereken husus sertliğidir. sert olmayacak, lakin çok yumuşak da olmayacak. soyulmuş haşlanmış yumurtanın biraz daha serti kıvamındaki avokado, yenilmeye hazır avokadodur. çok yumuşaksa, içi geçmiştir. eskaza sert, yani ham avokado aldıysanız fazla tasalanmanıza lüzum yok. oda sıcaklığında 2 gün beklettiğiniz zaman, yenilecek kıvama gelir.
  • hemen belirtelim ki avokado meyve değil sebze kategorisine girer. o bakımdan tatlı avokado aramayın, bulamazsınız. ilk entride belirtilen yumuşaklıkta avokadoyu alırsanız, kabuğunu sıyırıp çekirdeğinden ayırdıktan sonra ufak ufak doğrayıp limon zeytinyağı sosu ve taze soğan ve bol dereotu ile salatasını yapıp afiyetle yiyebilirsiniz. ikinci usulde ise, avokado kabuğu soyulmadan uzunlamasına ikiye ayrılır, çekirdeği çıkarılır, ufak boy haşlanmış karidesler, ketçap, mayonez ve kapari ile karıştırılarak çekirdek deliğine ve etrafına konur, tatlı kaşığı ile girişilir. eğer avokado çok yumuşaksa bu kez kararınca yoğurt ve doğranmış dereotu ile ezilerek dip yapılır ve lays tipi bir cips/kraker batırılarak yenir.

    afiyetler ola...