şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cumhuriyetin ilk yillarinda profesorluk yapmis yahudi asilli turk. osmanlica'dan turkce'ye gecme olayina kulturel devamliligin onemini vurguluyarak karsi cikmisitir ve bu yuzden de universitedeki isinden olmustur. lakin ismet inonu tarafindan milletvekili yapilmistir. turk yahudiligi hakkinda en onemli calismalar bu sahsa aittir.
 • türkler ve yahudiler isimli kitabın yazarı. 1928 yılında osmanlıca yayınlanmıştır.
  türkler ve yahudilerin kardeş olduklarını savunur.
 • yalnızca türk yahudiliği üzerine çalıştığını söylemek eksik olur. soyadı kanunu sonrasında bodrumlu soyadıını alan galanti'nin özellikle 1930'larda yeniden kurulan kemalist türk milliyetçiliğinin ve güneş dil teorilerinin önemli isimlerinden ve temel kaynaklarından biri olduğuna da ayrıca dikkat çekmek gerekir ki unutulmasın. eserleri kemalistler üzerinde, uzunca bir dönem türk milliyetçiliğinin ve ırkçılığının gökalp'ten ittihatçılara kadar tüm kesimleri için bir kutsal kitap muamelesi gören leon cahun'un "türkler ve moğollar"ı türü bir etki yaratmıştır. güneş dil teorisinin temel kaynakları galanti'nin makalelerinden ve türk yahudiliği üzerine olan çalışmalarından derlenmiştir.

  tekin alp, leon cahun, avram galanti derken türk milliyetçiliğini ve muhafazakarlığını kuran isimler arasındaki bu yahudi ağırlığı üzerine düşünmeyi, elbette yahudi düşmanlığını kimselere bırakmayan islamcılara, muhafazakarlara, her boy ve soydan türk milliyetçilerine bırakmak gerekir.
 • avram galanti için kısa künye ile, yahudi asıllı türk eğitimci-siyaset adamı ve türk milliyetçisi diyebiliriz.

  4 ocak 1873'te bodrum'da doğmuş 8 ağustos 1961'de istanbul'da ölmüştür.

  ittihat ve terakki cemiyeti'ne katılmış ve cemiyetin aktif üyelerinden biri olmuştur.

  1915-1933 yılları arasında istanbul üniversitesi'nde dersler vermiştir.

  1939'da niğde milletvekili seçilmiştir. 1943-1946 yılları arasında ise ankara milletvekilliği yapmıştır.

  avram galanti, farklı alanlarda 12 kitaba imza atmıştır.

  bunlar arasında özellikle, dil(türkçe) alanında yazdığı üç kitap dikkat çekicidir. her üçü de eski yazıyla kaleme alınan bu kitaplar şunlardır:

  1. türkçe'de arabî ve latin harfleri ve imla meseleleri (1925)
  2. arabî harfleri terakkimize mani değildir (1927)
  3. vatandaş, türkçe konuş! (1928).
 • "...balkan harbi, trablusgarp, birinci dünya savası, kurtuluş savası... vatan coğrafyası bu müselsel felaketler yüzünden küçülürken, aydin sayısı da azalır. oyle ki istiklal savaşı'nın muzaffer başkumandanı harfleri değiştirmeye kalkışınca, bir avuç entelektüelin alkışlarıyla teşci edilir. arap harflerini müdafaya yeltenen bir tek hoca çıkar: yahudi avram galanti. harf devrimi, kütüphaneleri tuğla yığınına çevirir. irfanımızı düne bağlayan köprüler uçurulmuştur...."
  cemil meriç mağaradakiler syf.266
 • "evet! türkiye’de yaşayan ekalliyetler, eğer kendi menfaatlerini anlarlar ise, türkleşmeli. ve türkleşme ameliyesine kemal-i samimiyetle tâbi olmalı. türkleşmenin bir tek yolu vardır: türk mektepleri yahut kendilerinde tekmil tedrisâtı türkçe yapılan mektepler."

  5 mayıs 1925 - akşam
 • yahudi turk donemin milletvekili
 • türk ırkçısı bir yahudidir.

  alfabe reformuna karşı çıktığı için kemalistlerin zulmüne uğramış
  ve "1933 üniversite reformu"nda ünv.den kovulmuştur.

  kemalist zulüm kurbanı olması ve savaşın nazilerin aleyhine dönmesi nedeniyle 1943'de milletvekili yapılmıştır.
  böylece ruslara ve abd'lilere türkiye'nin nazi karşıtı olduğu mesajı verilmiştir.

  inönü yönetimi birçok "kemalist yönetim muhalifi aydın"ı çeşitli görevlere getirip onore etmişti.
  avram galanti de onlardan biri olmuştur.