şükela:  tümü | bugün
 • cumhuriyetin ilk yillarinda profesorluk yapmis yahudi asilli turk. osmanlica'dan turkce'ye gecme olayina kulturel devamliligin onemini vurguluyarak karsi cikmisitir ve bu yuzden de universitedeki isinden olmustur. lakin ismet inonu tarafindan milletvekili yapilmistir. turk yahudiligi hakkinda en onemli calismalar bu sahsa aittir.
 • türkler ve yahudiler isimli kitabın yazarı. 1928 yılında osmanlıca yayınlanmıştır.
  türkler ve yahudilerin kardeş olduklarını savunur.
 • yalnızca türk yahudiliği üzerine çalıştığını söylemek eksik olur. soyadı kanunu sonrasında bodrumlu soyadıını alan galanti'nin özellikle 1930'larda yeniden kurulan kemalist türk milliyetçiliğinin ve güneş dil teorilerinin önemli isimlerinden ve temel kaynaklarından biri olduğuna da ayrıca dikkat çekmek gerekir ki unutulmasın. eserleri kemalistler üzerinde, uzunca bir dönem türk milliyetçiliğinin ve ırkçılığının gökalp'ten ittihatçılara kadar tüm kesimleri için bir kutsal kitap muamelesi gören leon cahun'un "türkler ve moğollar"ı türü bir etki yaratmıştır. güneş dil teorisinin temel kaynakları galanti'nin makalelerinden ve türk yahudiliği üzerine olan çalışmalarından derlenmiştir.

  tekin alp, leon cahun, avram galanti derken türk milliyetçiliğini ve muhafazakarlığını kuran isimler arasındaki bu yahudi ağırlığı üzerine düşünmeyi, elbette yahudi düşmanlığını kimselere bırakmayan islamcılara, muhafazakarlara, her boy ve soydan türk milliyetçilerine bırakmak gerekir.
 • avram galanti için kısa künye ile, yahudi asıllı türk eğitimci-siyaset adamı ve türk milliyetçisi diyebiliriz.

  4 ocak 1873'te bodrum'da doğmuş 8 ağustos 1961'de istanbul'da ölmüştür.

  ittihat ve terakki cemiyeti'ne katılmış ve cemiyetin aktif üyelerinden biri olmuştur.

  1915-1933 yılları arasında istanbul üniversitesi'nde dersler vermiştir.

  1939'da niğde milletvekili seçilmiştir. 1943-1946 yılları arasında ise ankara milletvekilliği yapmıştır.

  avram galanti, farklı alanlarda 12 kitaba imza atmıştır.

  bunlar arasında özellikle, dil(türkçe) alanında yazdığı üç kitap dikkat çekicidir. her üçü de eski yazıyla kaleme alınan bu kitaplar şunlardır:

  1. türkçe'de arabî ve latin harfleri ve imla meseleleri (1925)
  2. arabî harfleri terakkimize mani değildir (1927)
  3. vatandaş, türkçe konuş! (1928).
 • "...balkan harbi, trablusgarp, birinci dünya savası, kurtuluş savası... vatan coğrafyası bu müselsel felaketler yüzünden küçülürken, aydin sayısı da azalır. oyle ki istiklal savaşı'nın muzaffer başkumandanı harfleri değiştirmeye kalkışınca, bir avuç entelektüelin alkışlarıyla teşci edilir. arap harflerini müdafaya yeltenen bir tek hoca çıkar: yahudi avram galanti. harf devrimi, kütüphaneleri tuğla yığınına çevirir. irfanımızı düne bağlayan köprüler uçurulmuştur...."
  cemil meriç mağaradakiler syf.266
 • profesörlük ve milletvekilliği yapmış yahudi asıllı türk.
  türk-yahudi ilişkileri gözlem ve araştırmalarıyla, harf inkılabına olan karşıtlığıyla tanınır.

  (bkz: arabi harfler terakkimize mani değildir)

  türkler ve yahudiler adlı kitabı 1928'de osmanlıca yayınlanmıştır ve yahudilerin 1492'de ispanya'dan göç edip osmanlı'ya sığınmalarıyla başlayan süreci, türk-yahudi temaslarını anlatır.
 • "avram galanti bodrumlu yaptığı araştırmalar ile türklük incelemeleri kitabında akadlıların altınca ayı olduğunu ve sevinçten haykırmak anlamına geldiğini savunmuştur." yazıyor eylül diye aratınca wikipedia sayfasında. tabi ilgimi çekti. bilindiği üzere coğrafyamız gereği eylül ayı memleketimizde ayrı bir duygu yoğunluğunda yaşanır. bu abimizin de dediği gibi eski türkler'den akadlılar da bizimle aynı duygu yoğunluğunymış demek ki eylül'de ki böyle bir yakıştıma yapmışlar. ilginç bir bilgi, paylaşayım dedim..
 • yahudi turk donemin milletvekili
 • niğde ve bor tarihi adında oldukça iyi bir kitabı vardır. kitapta; bizans döneminden cumhuriyet yıllarına kadar niğde tarihi, kültürü ve mimarisine değinmiştir.
hesabın var mı? giriş yap