şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iki kez denenmiş, ancak iki kez başı daha bebekken taş ile ezilmiş oluşum. ikincisi hala resmen hayattadır, ancak beyin ölümü çoktan gerçekleşmiştir. (bkz: eco) (bkz: bsec)
 • savunucuları genellikle irticaya karşı mücadelenin bayraktarıdır. güzeldir bu haliyle. yani memlekette "cumhuriyet elden gidiyor" diye o kadar yaygara yapıp sonra da "iran'la ittifak kuralım" demek. ya da putin gibi bir diktatörle ittifak kurmak mesela. her şeyin devlet başkanının iki dudağının arasında olduğu ülkeyle ne ittifakı kurulacakmış merak ederim.. ah bu devlet takıntısı. insanları ne hale getiriyor. birileri kalkıp "gerekirse üçüncü dünya ülkesi olalım, yeter ki iktidarımız sarsılmasın, sürsün" diye proje geliştiriyor, sonra bu proje o iktidardan en çok muzdarip olacaklar tarafından savunuluyor. işte benim memleketim.
 • safları sıklastırıp çine de yer açılırsa (müminler) gayet egzantirik müdahalelere evsahipliği yapacak oluşum.
 • gizli adi "avrusya birligi" olmasi daha muhtemel olan fikir.
  http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=11268
 • nihat genç deyimiyle amerikan köpeklerinin, brüksel lahanalarının, helsinki yurttaşı kompradorların, ince bellerine yeşil kuşak sarmış fetullahçıların ölesiye korktukları birlik. neden mi korkarlar ? çünkü asya zincirlerini kırıp birleştiği takdirde frenk mikropları ve onların iğrenç paradigmaları tarihin çöp kutusuna gömülecek, yeni bir dönem başlayacaktır. dolayısıyla yukarıda sayılan haşarat da yemlenecek sahiplerini yitirecek ve hatta george soroslardan, haçlı birliği fonlarından, cia ödeneklerinden aldıkları paraların hesabını, vatana ihanetlerinin bedelini bir bir ödemek zorunda kalacaklardır. muazzam bir avrasya birliği toplantısı aleksander dugin , rauf denktaş (a.k.a mücahit), çin büyükelçisi, azerbaycan, kazakistan ve özbekistan'dan temsilciler ile beraber geçtiğimiz günlerde gazi üniversitesinde yapıldı, somut adımlar için düğmeye basıldı.
 • cengiz aytmatov'un atıfta bulunup "türkiye'nin avrupa birliği dışında alternatifleri de var" dediği birlik. savunucuları arasında farklı dünya görüşleri olması ise hayli ilginçtir. aleksander dugin gibi ırkçı sosla hareket edenler ile bazı sosyalistlerin kol kola olduğu bir harekettir.
 • bünyesine dahil olmak niyetinde olan üyelerin her birinin kendi rollerini farklı tahlil ettikleri, ab gibi bir birliktelikten ziyade -üyelerin kültürel, ekonomik, jeopolitik güçleri birbirlerine denk olmadığı için- imparatorluğa giden yolda bir güç çatışması olarak da algılanan oluşum (üyeler arası önemli güç farklılıklarıyla meseleyi tüm bayrağı bir tarafın kapmasına götürüp, efendi-köle diyalektiğine ekmek banabilir.) rusya tarafından "avrupalı olduğumuz kadar asyalıyız" söylemiyle mottolaştırılsa da, avrasyacıların dile getirdiği gibi "cengiz han'ın mirasçısı" olmaktan ziyade, rus çarlığı'nı diriltmek niyetinde olanların elinde karabasana dönüşmesi kuvvetle muhtemel (bdt için dahi zamanında rus televizyon ve radyo yayınlarının temin edilmesi, rusya'nın ana eğitim merkezi olmasının yeniden inşası ve hatta bdt devletlerinin ulusal kadrolarının rusya tarafından eğitilmesi istendiği göz önünde bulundurulursa bu kuşkuların dinmesinin çok zor olduğu görülebilir.) bu yüzden aleksander dugin'in rusya ağırlıklı avrasya modeli yanında nursultan nazarbayev'in ortak katılımla organik bir birlik oluşturma propagandası gibi birbiriyle örtüşmesi zor yaklaşımları neticede perdede korniş bırakmaz pek.
 • sahip olması planlanan,potansiyeli itibariyle olü doğması muhtemel, ideal birlik;

  orta dogu'yu kapsamayacaksa belki, avrupa'yı kapsamayacaksa belki, rusya'yı kapsamayacaksa belki, türki cumhuriyetler'i kapsamayacaksa belki, cin'i kapsamayacaksa belki, amerik-afganistan'ı kapsamayacaksa belki..; bunlardan her biriyle hem dost, hem de düşman turkiye'yi kapsamayacaksa kesin, olurdu ama bu haliyle zor valla, ne desek bir yere kadar..
 • konuyla ilgisi açısından,
  (bkz: türkçe konuşan ülkeler birliği)