şükela:  tümü | bugün
470 entry daha
 • girişleri tek şeride verip ağzına sıçıyorlar trafiğin. bomboş yolda bile trafik yaratıyorlar allahım şaka gibi ya.
 • girişlerinin tek şeritten verilmesinin sebebi; eğer şerit daraltması olmazsa, tünel içerisinde çok fazla dur kalk trafiği olacak olmasındandır.

  tünel yapılırken, yaratacağı trafiğin simülasyonunu yapılmadığı için ve yapsa bile tünelin anadolu yakasındaki çıkışta yaşanan yoğun trafikten dolayı tünele doğru trafiğin uzayabileceğini düşünmediği için, türk usülü şerit daraltma uygulaması yapılmaktadır.
 • şerit daraltılmasının sebebi trafik sıkışıklığı değil çünkü 2 şerit giriyor, 2 çıkıyor. esasen oraya girmeye çalışan vasıtalarda şüpheli gözüken, tünel içinde intihar saldırısı ile tünele ve çevresine zarar verebilecek ebatta vasıta var mı onu süzüyorlar. tamamen kapalı bir ortam olduğu için risk yüksek.
 • şerit daraltmada tek sebep vardır o da tünel içerisindeki araç sayısının minimumda tutulması. tünel içinde intihar saldırısını önlemek için diyenler bir zahmet bir baksınlar, nasıl bir denetim varmış orada. geçip gidiyorsunuz adamların yanından. sırf göstermelik bir iki araç çeviriyorlar.

  zira eğer ki bu şerit daraltma işlemi yapılmazsa anadolu yakası çıkışındaki trafik tünelin içine verir. içeride de artık günde kaç kişi zehirlenir bunu da siz hesaplayın.
 • tünelin havalandırma projesi tasarlanırken; aynı anda tünelde yolculuk yapacak olan azami araç sayısı ve seyir halindeki araçların azami süratleri dikkate alındı . illa ki bir çok etken var ancak bahsettiklerim en önemli etkenlerden.

  tünelin açılmasının ardından işletmesi; dünya çapında bu işi yapan fransız firması olan (bkz: egis) firmasına verildi.

  esasen şerit daraltılmasının ana sebebi tünel içerisindeki araç sayısını asgari seviyede tutmaktan ziyade azami seviyenin üzerine çıkmasının önüne geçilmesi. aksi durumda havalandırma sistemi verimli çalışmayacak, tünelde ani müdahale araçlarının müdahale edebilme imkanları azalacak ve belki tamamen ortadan kalkacak. tünel çıkışındaki muhtemelen trafik sıkışıklığı ve yine muhtemel terör eylemleri gibi durumların tespiti açısından da şerit daraltma uygulaması önlem alınmasını kolaylaştırıyor.

  zaten kanser olan istanbul trafiğine bir darbe de tünel yüzünden vurulmuyor mu? evet kesinlikle vuruluyor, katılıyorum ancak yukarıdaki sebeplerden ötürü bu tarz önlemlerin alınması tünelin sağlıklı işlemesi açısından zorunlu hale geliyor. yoksa çok daha büyük problemlerle karşılaşılabilir.