şükela:  tümü | bugün
 • ulaştırma bakanı'nın açıklamasına göre "4 dolar+kdv" olacak olan ücret. tünelin bi ucu amerikaya çıkacak heralde. ya da yakın zamanda devalüasyon falan yapacaklar. veya bii ihtimal tünelin bitmesi iddia edilenin aksine 15-20 sene sürecek. yoksa 10 tl'nin suyu mu çıktı?

  buyrun link:

  http://www.cnnturk.com/…ter.com&utm_campaign=buffer
 • 77 yıllık golden gate köprüsünün ücreti olan 7 dolara kıyasla normaldir. demek ki 77 yılda daha parasını çıkaramamış golden gate.

  http://goldengatebridge.org/…traffic/toll_rates.php

  45 yıldır solu, sağı, dincisi, türkçüsü, askeri bir çok yönetim gelmesine rağmen hiç biri de ücreti kaldırmayı düşünmemiş.

  evet, herşeyi bedavaya halletmeyi kim istemez hele ki türkiye cumhuriyeti vatandaşı iseniz. bu özellik bu bölgede pre-installed geliyor çünkü. bedavaya iş yaptırma zihniyeti hakim buralarda... fakat bedavacılık yaklaşımı ile o köprüler, tüneller olmuyor.

  kaldı ki herşeyi geç, o tüp geçit yap işlet devret ile yapılıyor, yapan firma 20-25 yılda harcadığı milyar doları çıkarması gerekiyor.

  köprü ve tünel fiyatı pahalı geliyorsa kendini ona göre ayarlamak gerek. kimse kimseyi köprünün diğer tarafında yaşayıp diğerinde çalışmak için zorlamıyor. belki eve yakın işi seçmek zor ama evi işe yakına taşımayı düşünmek lazım. ha iş uzaktaysa, yaptığın iş o zahmete değiyor mu onu da hesaplamak lazım.

  edit: golden gate 7 dolar, istanbul 4 dolar. abd'de 7 dolar olan şey 4 dolar olsun bir zahmet. ido sirkeci-harem bile bugünkü kurla 2.6 dolar: http://www.ido.com.tr/…r/tarifeler/ucret-tarifeleri

  her iki şehrin cost of living karşılaştırması:

  http://www.numbeo.com/…nbul&city2=san francisco, ca

  gerçi tartışmaya gerek yok sözlükteki ekonomi uzmanları keynes'e pabucunu ters giydirir.

  edit 2: yerli sermaye, yerli imalat var da tl yapılmıyor. petrolü de tl ile alıyorsun sözüm ona. sürekli artıyor. merak etmeyin, gişeye girmeden önce döviz bürosuna gitmeyeceksiniz. hgs ile geçeceksiniz yine. pahalı geliyorsa köprüler duruyor köprüyü kullanırsınız. kimse köprüyü bırak feribottan geç diye zorlamıyor.

  edit 3: yap-işlet-devret projesi bu, ihalede belirtilen süre içinde para devlete değil inşaatı yapan firmaya gidiyor. bugün ido'da olduğu gibi.

  tldrkelam: (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
 • ucuzdur.
 • dolarla kazanan bir millet olduğumuz için dolarla belirlenmesi gayet normal olan ücret...

  4 dolar+ kdv, türkiye'ye göre oldukça pahalıdır...
 • devlete dolarla ödeme mi yapacağız? köprü geçiş ücreti dolara endekslenmiş olabilir ancak bir bakanın dolar ile fiyat vermesi ne kadar doğru? domates için de 2 dolar diyelim daha ucuz gözüküyor.
 • zırt pırt ödediğim 14 dolardan sonra bana epey ucuz gelen ücrettir. 4 dolar ne ki, bedava yaşıyonuz yahu

  https://www.panynj.gov/bridges-tunnels/tolls.html
 • bütün bir gününü uykuya adamış kişilerin amerikadaki fiyatlar ile karşılaştırdığı köprü geçiş ücreti, madem karşılaştıyorsunuz amerikalı asgari ücret alan kişinin alım gücü ile türkiye de asgari ücret alan kişinin alım gücünü karşılaştırın bre zındıklar.
 • aramızda keynes'e "pabucunu düz giydirenlerin" olduğunu göstermiş başlıktır.

  keynes'in ingiliz olduğu düşünülürse, kendilerinden sterlin bazlı bir fiyat vermelerini beklerdik.
  yap-işlet-devret modelinin de ne kadar muhteşem olduğu ayrıca önemlidir.
  zira söz konusu yatırımın %78'i (toplam yatırım 1.25 milyar usd, kredi miktarı 960 milyon usd) kredi ile finanse edilmektedir ve başbakanlık hazine müsteşarlığı ile kreditör bankalar arasında ilk defa bir borç üstlenim anlaşması da imzalanmıştır.

  yani olay şudur; yatırım beklenen şekilde karlı olursa, kazanç yapan şirketin, olmaz da dar boğaza girilirse, 24 yıl 5 ay olan işletme süresinden önce devredilerek borcun bizim olmasıdır a dostlar. senin benim vergimle ödenecektir yani. ne muhteşem değil mi?

  bu matematikle keynes'in pabucunu mu ters giydirdik, yoksa keynes mezarında ters mi döndü bilemem.

  (bkz: ben bu işi süper bilirim örneği olarak keynes)
 • geçen seneki hesaba göre bugün açılsaydı 15 tl olacak geçiş ücretidir. ayda bir iki kere geçecekler için sorun değil ama her gün o güzergahı kullanacaklar için bir ev kirasını tünele gömdürecek ücrettir. herhalde sürekli kullanıcılar için bir güzellik düşünüyorlardır diye temenni ediyorum.
 • 5 dolar+ kdv olarak belirlenmiş ücret. açmadan zam gelmiş.
  haber