şükela:  tümü | bugün soru sor
 • buz gibi bir gerçek..

  türkiye’nin “doğu bloku”’na yönelmesinin ülkenin zararına olduğu gerçeği meselesine girmiyorum da adamlar kırım ve sincar meselesinde öyle şeyler yazıyor ki russia today’de bu kadar rusya, people’s daily’de bu kadar çin övülmüyordur.

  en son örnek
  https://twitter.com/…tatus/1060442292971102208?s=21

  bizim basın ve siyasetçiler ne hikmetse büyük oranda sessizde adamlar yüzbinlerce uygur türk’ünü toplama kamplarına koydular, takır takır adam öldürüyorlar. bizim avrasyacı tayfa hala “çin halk cumhuriyeti’nin devleti ve milletiyle olan bölünmez bütünlüğü” goygoyu yapıyor.

  şu uygur mevzusunda çin’i savunan adam paralı köpektir direkt. olayın türkçü/turancı olmakla alakası yok, insan olmakla alakası var.
 • doğru önermedir. ancak batı blokuna yakın olanlar için de aynı örnekler verilebilir. kıbrıs sorunu, dağlık karabağ sorunu, afganistan sorunu, suriye ırak türkmenleri sorunu da batının doğurduğu sorunlardır. dolayısıyla batıcılar'da doğucular'da yanlış yoldadır.

  çareyi ise atatürk yıllar önce vermiştir.

  tam bağımsız türkiye.

  çevresinde "yok, olmaz, çok zor" diyen halide edip adıvar gibi yol arkadaşlarına ise olabileceğini 30 ağustos'ta, 9 eylül'de, mudanya'da ve lozan'da göstermiştir.