şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osmanlı döneminde kadın kölelerin satıldığı pazar yeridir..biraz ilerisinde de at pazarı vardır..

  neden sonraki fatih belediyesi sanki burası kadınların alışveriş yaptığı pazarmış gibi adını bayan pazarı olarak değiştirmiştir..

  hayır yani ecdadınızın soyunun büyük kısmı burdan satın alınan gayrimüslim kadınlardan doğmuştur..hürrem sultan bile burda bulunup saraya getirilmiştir..neyin kibarlığı neyin utangaçlığı neyin reddi ki bu..yüce osmanlı hanedanlığının yüce imparatorluğundanda kölelik yoktur demeye mi getiriyorlar napıyorlar anlamış değilim.."sokaaaamm senin cahil zihniyetine"
 • haseki'de bulunan pazar yeri.

  aslında burada sadece köle alım satımı yapılmazdı. kadın tacir ve kadın müşteri burada buluşur, her türlü ticareti yapardı. mesele osmanlıyı övmek falan değil ama "osmanlı'da kadın" başlığında bir gerçeğe parmak basılacaksa herhalde burada bir hakkı vermek lazım, diye düşünüyorum. avrat pazarı incelenirse osmanlı'da kadının, ticarette hangi noktaya geldiği görülür. burası sizin bildiğiniz semt pazarına benzemez. uluslararası bir pazar. dünyanın her yerinden kadın tacir gelir, 5-6 dil konuşabilen ve iktisatta çağ atlamış osmanlı kadını ile ticaret yapardı. sadece ıstanbul'da da değil türkiye'nin birçok ilinde avrat pazarı vardı o zaman. gerçi hâlâ var. mesela gaziantep'te var. o zaman ortadoğu'nun kalbi burada atardı. tabii kalbin yarısı erkek tüccara ait.

  buraya öyle "kerhane" diyerek aşağılamaya çalışan, tırnak kadar beyinle uçkurundan başka bir şey düşünemeyen beyni sulanmış arkadaşlar ne iktisat tarihi bilirler ne de kendi yaşadıkları şehri. yani sap gibi yaşayıp saman gibi ölürler. fikirlerine itibar edilmez. zira bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olurlar. bir de gelip burada fikir beyan ederler. osmanlı'da bunlara "cahil cühela" denirdi.
 • haftanın belli bir ya da birkaç gününde kurulan, satıcısı, alıcısı hep kadınlardan oluşan pazar.
  satıcı kadınlar evlerinde hazırladıkları peynir, bulgur, bakla, kurutulmuş patlıcan.. vs, kendi yetiştirdikleri tavuk mavuk gibi hayvanatı getirip buralarda satarlarmış. mesela bunlardan bir tane cerrahpaşa civarında varmış bir zamanlar.
 • evliya çelebi seyahatnamesi'nde istanbul'daki tılsımlardan birinin bulunduğu söylenen yer.

  yafur bin parça beyaz mermerden, minare gibi içi boş, merdiveni yüksek bir direk ve etrafında yanko'nun hindistan'a seferini temsil eden resimler yaptırır. bunun üzerine de beyaz mermer üzerine peri yüzlü bir heykel oturtulur. rivayet odur ki bu heykel yılda bir defa bir feryat koparır ki civarda ne kadar kuş varsa önce pervane gibi bu sütunun etrafında döner, sonra bunlardan binlercesi ölüp sütunun dibine düşer. halk da bunları afiyetle yer.
 • şimdi haseki olarak bildiğimiz semtte 19. yüzyıla kadar bir köle pazarı varmış ve pazarda daha çok kadın köleler olduğu için buraya avrat pazarı dendiği rivayet olunur.
 • amasra'da da bulunan ve esnafı tarafından garılar pazarı olarak nitelendirilen pazar yeri.
 • güzel avrat otu da satılır.

  (bkz: güzel avrat otu)
 • feminizm yüzünden toplumdan uzaklaşan kadınların aslında topluma katıldığı yerler. kısmen ben inceledim. yersen.
  ergun yıldırımdan süper ötesi açıklama