şükela:  tümü | bugün
 • marion cottilard'ın ana karakter olan avril'i seslendirdiği 2016 fransa yapımı animasyon filmi. 2016 cesar ödüllerinde en iyi animasyon filmi dalında yarışan filmlerdenmiş (ödülü the little prince kazandı bu arada)

  şu anda %98 gibi inanılmaz yüksek bir notun sahibi rottentomatoes'da. izlemeye değer görünüyor.

  1941'de geçiyormuş film ve bilim insanı anne babasını arayan bir kızın hikayesini anlatıyormuş.
 • 2015 yapımı fransız animasyonu. avril henüz çok küçük bir çocukken anne ve babası geliştirdikleri bir sıvı ile sonsuz yaşamın sırrını bulmuşlardır. imparatora bağlı kolluk güçleri bu sıvının peşine düşmüş ve çok küçük bir çocukken onları birbirlerinden ayırmışlardır. avril genç bir kız olmuş ama anne ve babasından en ufak bir haber bile alamamıştır. ama bir gün...

  filmin senaristi ve yönetmenlerinden biri olan franck ekinci eğer bir türk asıllı ise sanırım günümüz türkiyesi'ni iyi gözlemlemiş ve gücü elinde tutan kesimlere sağlam göndermelerde bulunmuştur. bu bağlamda oldukça başarılı bir yapım olduğunu söyleyebilirim.
 • çizimlerinin sylvain chomet'in, senaryosunun ise hayao miyazaki'nin elinden çıkmış bir animasyon hayal edin.
 • çok güzel bir animasyon olmasına rağmen sözlükte neden sadece 3 entry'de kalmış anlayamadım. ayrıca avril'i marion cotillard'ın seslendirmesi de apayrı bir artı.

  --- spoiler ---

  finalinde avril'in yaşlı halini göremedik ama heyecanlandığında "hıı" sesini duyabildik en azından.*

  --- spoiler ---
 • avril ve küçüklüğünden beri ona eşlik eden kedisi darwin akla kiki ile jiji'yi getiriyor. zaten esas rolde bir kız ve olağanüstü yetenekleri olan varlıklardan bahsediyorsak masalcı dedemiz hayao miyazaki'yi anmadan olmaz. fransız animasyonu çizgileriyle miyazaki'nin buluşması gibi olmuş. bu iki bileşen mükemmel bir sonuç ortaya çıkarmamış olsa da birbirine tamamen yabancı da kalmamış güzel bir iş ortaya çıkarmış.
  dünyadaki bilim insanları toplu halde ortadan kaybolunca teknolojinin ilerlememesi fikri ile steampunk tarzında bir dünya çizilmiş. bizim küçük kızın da genlerinde var bilim. ataları hep bilim insanı. bu küçükken anasıyla, babasıyla, dedesiyle takılırken kimyaya ilgi duyuyor. annesi ve babasını kaybeden küçük kızımız büyüyor büyüyor ve marion cottilard oluyor. anasının, babasının bıraktığı yerden araştırmalarına devam ederek sonsuz yaşam formülünü bulmaya çalışıyor. çalışmalarını sürdürürken takip edildiğinin farkına varamaz ve olaylar gelişir.
 • film bitiminde çalan parça şahanedir.

  ölmeden izlenmesi gereken animasyonlar listemdeydi az önce bitirmiş oldum.

  --- spoiler ---

  julius'ıun son an yaptığı çakallıkla insanlık kurtuldu. bıraksaydı da hepimiz ölseydik keşke.
  --- spoiler ---
 • az önce bitirdiğim,
  ölmeden önce izlenmesi gereken animasyon filmlerden biri...

  senaristi franck ekinci 'dir..

  avril 'i marion cotillard seslendirir..

  --- spoiler ---

  2015 yapımı fransız animasyonu. avril çok küçükken anne ve babası geliştirdikleri bir serum ile sonsuz hayatın sırrını bulmuşlardır. bu sıvının peşine düşen gücler ise avril çok küçükken onu ve ailesini birbirlerinden ayırmışlardır.

  --- spoiler ---

  çizimleri sylvain chomet yapmıştır.. çok çok güzeldir, izleyin, izletin.