şükela:  tümü | bugün
  • 2015 yapımı fransız animasyonu. avril henüz çok küçük bir çocukken anne ve babası geliştirdikleri bir sıvı ile sonsuz yaşamın sırrını bulmuşlardır. imparatora bağlı kolluk güçleri bu sıvının peşine düşmüş ve çok küçük bir çocukken onları birbirlerinden ayırmışlardır. avril genç bir kız olmuş ama anne ve babasından en ufak bir haber bile alamamıştır. ama bir gün...

filmin senaristi ve yönetmenlerinden biri olan franck ekinci eğer bir türk asıllı ise sanırım günümüz türkiyesi'ni iyi gözlemlemiş ve gücü elinde tutan kesimlere sağlam göndermelerde bulunmuştur. bu bağlamda oldukça başarılı bir yapım olduğunu söyleyebilirim.
  • çizimlerinin sylvain chomet'in, senaryosunun ise hayao miyazaki'nin elinden çıkmış bir animasyon hayal edin.
  • film bitiminde çalan parça şahanedir.

ölmeden izlenmesi gereken animasyonlar listemdeydi az önce bitirmiş oldum.

--- spoiler ---

julius'ıun son an yaptığı çakallıkla insanlık kurtuldu. bıraksaydı da hepimiz ölseydik keşke.
    --- spoiler ---
  • kedi darwine bayıldığım animasyon.

--- spoiler ---

filmi düşünüyorum da avrilin annesi gibi mi yoksa babası gibi davranırdım diye sorguluyorum. sanırım annesi gibi davranırdım o minik robot sürüngenler beni de kandırırdıswh tabi zamanında evde kertenkele beslediğim için de yakınlık hissetmiş olabilirim.

--- spoiler ---
  • devletlerin güce olan hırsının insanlığı ne duruma getirebileceği, ne olursa olsun aşkın sonunda kazandığı, hayatında herkesi kaybetmiş olanın sevdiği kalan birkaç kişi için akıl almaz mücadelesi gibi güzel notlar cikarabileceginiz başarılı bir fransız animasyon filmi.
  • fransız yapımı muazzam animasyon filmidir. anlattıkları çok derin olmakla beraber, tekniği ilgi çekici, sonuna kadar sikmayan tatlı film.
  • black smoke detayını kesin lost çağrışımı ile yaptılar diye düşündürten animasyon film. çok muzip bir detaydı, gülmeden edemedim. dedesinin avril'i aradığı süreçte yaptığı hazırlıklarda aynı elbiseden boy boy alıp asmış olması ise buruk geldi. lakin "bilim olmayınca dünya âtıl kaldı, mahvoldu"ya bağlamaları ironik ve hattâ çok zorlamaydı; zira bilimin müdahale ederek doğayı tahrip ettiği durumlar/örnekler yok değil, malum. teknolojinin kontrolsüzce gelişerek yol açtığı tahribattan ise bahsetmeye gerek yok.
  • fransızcadan türkçeye tam çevirisi "nisan ve dünya aldatıyor (kandırıyor)" olan animasyon.
  • 2015 fransız-belçika-kanada yapımı animasyon. animasyon izlemeyi oldukça seven biri olarak bu animasyonun ölmeden önce izlenmesi gereken yapımlardan biri olduğunu düşünmüyorum. arkadaşım bir animasyon film tavsiyesi istese bu filmi tavsiye etmem.
    öte yandan sıkı bir izleyici iseniz bu yapımın çizimlerini sevebilirsiniz. oldukça kaliteliler ve izlerken beni en çok mutlu eden de çizimler oldu. senaryo ve kurgu muhteşem mi, bana kalırsa hayır. eğer bir kediniz varsa bu yapım sizin için keyifli olabilir. darwin ile avril’in dostluğu bu animasyonun en şirin detayıydı bence.
    izlerken şöyle bir diyologa denk gel geldim, burada paylaşmak isterim.

darwin: yeni bir arkadaş bulman lazım
    avril: kimseye ihtiyacım yok
    darwin: biriyle tanışıp onu kaybetmekten korktuğun için böyle söylüyorsun.

yalnız kalmayı seçen insanların, diğer insanlardan uzak durmasının sebebi derinlerde gizlediği bu safça duygu olmalı. eğer kaybetmeyi göze alamazsak hiçbir zaman kazanamayacağız. bana hissettirdikleri tam olarak böyle oldu, bu minik diyalogun.
  • zamandaki kırılmaya da bir sebep bulsalarmış iyi olurmuş dediğim animasyon.