şükela:  tümü | bugün
 • kalkış sırasında tam güç verildiğinde ulumaya başlayan canavar. havacılık gösterilerine binlerce izleyici sırf bu uçağı görmek için gelir.

  avro vulcan, ingiliz yapımı, kraliyet hava kuvvetleri tarafından 1953-1984 arası kullanılmış delta kanatlı subsonik bombardıman uçağı. vulcan, soğuk savaş sırasında raf'ın sscb'ye karşı caydırıcı bombardıman filosunun bir parçasıydı. falkland savaşı sırasında arjantin'e karşı konvansiyonel bombardıman amacıyla kullanıldı.

  avro vulcan vikipedi
 • arkadaki iki tekerlek ve hatta kıçının üstüne inen devasa jet.

  http://www.youtube.com/watch?v=by_cripaxbe
  http://www.youtube.com/watch?v=-ax6pqydj-m
 • önümüzdeki ay tamamen emekliye ayrılacak uçak
 • soğuk savaş döneminde sovyetler birliği'ne karşı nükleer bomba tehdit unsuru olarak üretilmiş ve hizmet etmiş bir bombardıman uçağıdır. ancak ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 1952'den itibaren sovyetlerin karadan havaya füze teknolojisinde sürekli gelişim göstermesi neticesinde kariyerine alçak irtifa bombardıman uçağı olarak devam etmiştir. delta kanatlarının bir avantajı olarak gövde içinde 10 ton kadar konvansiyonel ya da nükleer 'kargo' taşıyabilmekteydi.

  vulcan'ın gördüğü tek çatışma falkland savaşı'dır. önemsiz bir bombardıman görevi icra etmiştir ancak bu saldırı o zamana değin yapılmış en uzun mesafeli bombardıman sortisi olarak tarihe geçmiştir. arjantin'e verilen mesaj açıktır; aradaki atlantik okyanusu'na rağmen güvende değilsiniz.

  80'lerde artık demode olan vulcan, tanker uçağa çevrilerek kullanılmıştır.

  bir bond filmi olan thunderball'da avro vulcan kullanılmıştır.
 • emekliye ayrılma süreci ve son turu ile ilgili kısa ve hoş bir netflix belgeseli de bulunan dev uçak.

  https://www.imdb.com/title/tt5256700/
 • yeni versiyonu üretilmesi gereken uçak. türkiye ve ingiltere ortak üretebilir.
hesabın var mı? giriş yap